ساخت نخستین نیروگاه تصفیه دی اکسید کربن در ایسلند

ساخت نخستین نیروگاه تصفیه دی اکسید کربن در ایسلند

تحقیقات دانشمندان نشان می دهد که میزان دی اکسید کربن در جو زمین به قدری افزایش یافته که حتی توقف تولید این ماده سمی هم نمی تواند مانع افزایش دما شود بلکه باید از میزان آن کاسته شود. خوشبختانه اجرای این پروژه حالا یک گام به واقعیت نزدیکتر شده است.

بر این اساس شرکت های «Climeworks» و «Reykjavik Energy» نیروگاهی را راه اندازی کرده اند که میزان انتشار کربن دی اکسید آن منفی است. به عبارت دیگر میزان دی اکسید کربنی که این نیروگاه از جو می گیرد، بیش از مقداری است که وارد جو می کند.

این نیروگاه زمین گرمایی که در ایسلند قرار دارد از یک ماژول Climeworks و گرمای زمین برای تزریق CO2 موجود در جو به آب و ارسال آن به اعماق زمین استفاده می کند. بدین ترتیب کربن دی اکسید در اعماق زمین به کربنات تبدیل می شود که برای محیط زیست بی ضرر است. هزینه تصفیه هر تن دی اکسید کربن در این نیروگاه حدود صدلار برآورد شده است.

با اینکه این روش در حال حاضر عملی شده اما گسترش آن ممکن است سال ها به طول بینجامد، در عین حال کاهش هزینه تصفیه کربن (هزینه تصفیه هر تن کربن در سال ۲۰۱۱ چند صد دلار تخمین زده شده بود)، تصویب قوانینی برای ممنوعیت تولید خودروهای با سوخت فسیلی و افزایش مشارکت چین در فعالیت های زیست محیطی می تواند نوید دهنده آینده ای روشن تر برای کره زمین باشد.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato