دیجیاتو خبرنگار استخدام می‌کند

برتری QLED بر فناوری های مشابه از زبان سامسونگ

در دنیای نمایشگرها فناوری های مختلفی برای تولید تصویر مورد استفاده قرار می گیرند که QLED یکی از جدیدترین تکنولوژی ها در این زمینه است. کمپانی سامسونگ نیز به عنوان یکی از بزرگترین توایدکنندگان نمایشگرهای QLED، به مقایسه این فناوری با تکنولوژی OLED پرداخته و به برتری های آن اشاره کرده است. در ادامه مقایسه QLED و OLED را از زبان سامسونگ می خوانید:

در دهه اخیر صنعت تلویزیون با سرعتی بسیار بالا در حال تغییر بوده است. هر از گاهی نسلی از فناوری های نمایش تصویر معرفی می شود که بسته به موفقیت یا ناکامی در عرضه کیفیتی بهتر به بیننده، در بازار تلویزیون ماندگار شده و یا خیلی زود به فراموشی سپرده می شوند. امسال نیز دنیای تلویزیون شاهد استفاده از فناوری QLED در محصولات بالارده سامسونگ بود. یکی از فناوری هایی که شاید به دلیل تشابه اسمی با QLED سامسونگ با آن مقایسه می شود، فناوری OLED است.

در این میان برخی حامیان فناوری OLED مدعی اند فناوری QLED اساسا نه یک LED که همان فناوری LCD است که با چهره ای جدید به بازار عرضه شده است. جدا از مباحث فنی در رد این ادعا، شرکت سامسونگ در مقام بزرگترین تولیدکننده تلویزیون های QLED معتقد است طرح چنین مباحثی بازی با واژگان است. زیرا تنها چیزی که این برند در محصولات خود مدنظر دارد کیفیت بهتر تصویر و رضایت بیننده است و هر فناوری که بتواند بهتر این کیفیت و رضایت را برآورده کند فناوری برتر بازار خواهد بود.

تجربه نشان داد فناوری  پیکسل های خود نورده که اساس ساختار پنل های تلویزیون های OLED را تشکیل می دهد مشکلات بسیاری مانند مصرف بالای انرژي، ناتوانی در رسیدن به سطح بالای روشنایی و قیمت نهایی سرسام آور داشته اند. لذا فناوری QLED که برخلاف فناوری OLEDها از پیکسل های خود نورده استفاده نمی کند صرفا به خلق محصولی فکر می کند که در عین نداشتن این معایب بتواند تصویری با رنگ های واقعی و مشکی عمیق تولید کند.

در اینجا نگاهی داریم به عملکرد این دو فناوری در برخی معیارهای اصلی مورد نظر مصرف کنندگان:

رنگ های بی نهایت

در حوزه رنگ اکنون رقابت اصلی به تعداد رنگ هایی برمی گردد که هر فناوری در سطوح مختلف روشنایی تولید می کند. مفهومی که از آن به حجم رنگ یاد می شود. بصورت سنتی با بالا رفتن میزان روشنایی تصویر، توانایی تلویزیون در رندر کردن دقیق رنگ کمتر می شد. به شکلی که رنگ سبز برگ در روشنایی متوسط کاملا سبز دیده می شد اما با بیشتر شدن نور تصویر، این رنگ به سمت زرد گرایش پیدا می کرد.

در این حوزه فناوری QLED سامسونگ با رسیدن به پوشش ۱۰۰ درصدی حجم رنگ پیشتاز بی چون و چراست. براساس تایید سازمان بررسی استانداردهای اروپایی VDE، تلویزیون های سری Q سامسونگ اولین محصولات تلویزیونی بود که حجم رنگ DCI-P3 را به صورت صددرصدی پوشش  دادند. اکنون و با استفاده از ذرات کوانتوم دات، تلویزیون های سری Q سامسونگ در هر سطحی می توانند رنگ را دقیق به همان شکل اصلی نمایش دهند این در حالی است که فناوری OLED در این حوزه هنوز پیشرفت قابل مقایسه ای نداشته است.

روشنایی بی سابقه

یک معیار مهم دیگر در کیفیت تصویر، میزان روشنایی است. تصاویری که در تلویزیون شما نشان داده می شود در محیط های مختلف با سطح روشنایی متفاوت فیلمبرداری شده است. بطور مثال تصویر کوهی پر از برف زیر تابش خورشید سطح روشنایی بسیار بالایی دارد. این تصاویر که در حوزه دینامیکی بالا (HDR) قرار می گیرند از دشوارترین صحنه ها برای نمایش دقیق در تلویزیون هستند زیرا فناوری مورد استفاده شما باید بتواند روشنایی بالای آن صحنه را بازتولید کند.

در این معیار تفاوت بسیار زیاد است. تلویزیون های سری Q سامسونگ با استفاده از فناوری کوانتوم دات به راحتی به روشنایی بیش از ۱۵۰۰ نیت رسیده اند و سری ۹ این تلوزیون ها حتی تا ۲۰۰۰ نیت روشنایی تولید می کنند. این در حالی است که برترین تلویزیون های مجهز به فناوری OLED هنوز از ۸۰۰ نیت فراتر نرفته اند. این محدودیت به ذات استفاده از ذرات ارگانیک نورده در فناوری OLED برمی گردد که به واسطه خود نورده بودن پیکسل ها در این پنل ها، با افزایش میزان روشنایی پیکسل، دمای پیکسل ها افزایش می یابد و احتمال پیکسل سوختگی در OLEDها افزایش می یابد لذا سازندگان پنل های OLED نمی توانند از حدی از روشنایی فراتر روند. به عبارتی افزایش میزان روشنایی و طول عمر در فناوری OLED با یکدیگر تناقض داشته و دارای ارتباط معکوس هستند.

4K واقعی

امروزه بالاترین استاندارد کیفیت تصویر در دنیای سینما و تلویزیون 4K است. دوربین های حرفه ای امروزی به راحتی می توانند تصاویر را با این کیفیت ضبط کنند اما نمایش آنها روی صفحه تلویزیون تان وابسته به فناوری و ساختار آن است. تصویر 4K با رزولوشن ۲۱۶۰*۳۸۴۰ پیکسل تعریف می شود. تلویزیون های مجهز به فناوری QLED از فرمت استاندارد سه زیرپیکسل  RGB در ساختار خود استفاده می کنند. به این ترتیب هر آرایه سه تایی از هر پیکسل می تواند تمامی رنگ های موجود در طیف رنگ RGB را با ترکیب سه رنگ اصلی قرمز، سبز و آبی تولید کند.

اما برندهای اصلی تولیدکننده تلویزیون های OLED در محصولات خودشان از پیکسل هایی با چهار زیرپیکسل wRGB استفاده کرده و مدعی هستند برای تولید رنگ سفید نیز یک زیرپیکسل مجزا ایجاد کرده اند. اما مشکل آنجاست که در این حالت چهار آرایه سه تایی (RGB, WRG, BWR, GBW) در هر پیکسل به دلیل نداشتن یکی از سه رنگ اصلی، توانایی تولید بخشی از طیف رنگ را نخواهند داشت. این یعنی پیکسل کلی توانایی تولید همه رنگ ها را به شکل واقعی شان نخواهد داشت. نتیجه آنکه رزولوشن تصویر تا یک چهارم یعنی تا ۲۵٪ کاهش پیدا می کند. یعنی اساسا تلویزیون های OLED که به عنوان 4K در بازار معرفی می شوند، در واقع 3K هستند.

تلویزیونی برای آینده

اما در معیارهایی مانند قیمت محصول و عمر بالای تلویزیون نیز فناوری OLED به دلیل هزینه بالای تولید ذرات نورافشان ارگانیک، امکان کاهش قیمت را از تولیدکنندگان می گیرد. در مسئله عمر مفید محصول نیز امکان سوختگی پیکسل در تلویزیون های OLED بسیار بیشتر است زیرا بخش هایی مانند لوگوی شبکه ها که در زمان پخش کاملا ثابت می مانند برای ذرات نورافشان بسیار مضر هستند و آن بخش از صفحه را مستعد پیکسل سوختگی می کند بطوری که حتی زمانی که تلویزیون خاموش باشد لوگو یا عبارت به جا مانده ناشی از پیکسل سوختگی برروی صفحه تلویزیون های OLED قابل مشاهده خواهد بود. این دقیقا همان مشکلی است که پیش از این در سال های گذشته تلویزیون های پلاسما با آن دست و پنجه نرم می کردند و به دلیل سوختگی پیکسل معروف شده بودند.

مجموع موارد گفته شده و بسیاری تفاوت های فنی و طراحی دیگر باعث شد تا نشریه معتبر فوربس به نقل از راس یانگ، مدیرعامل و بنیانگذار موسسه معتبر «مشاوران زنجیره عرضه نمایشگر (DSCC)» بنویسد: «آینده فناوری تلویزیون در اختیار QLED خواهد بود نه OLED».

برچسب ها
تور کیش

مطالب مرتبط

سامسونگ نگران سرمایه گذاری فاکسکان و شارپ در زمینه توسعه نمایشگر OLED نیست

کمپانی تایوانی فاکسکان در ماه های نخست سال جاری شرکت ژاپنی شارپ را خریداری کرد و حالا تصمیم دارد با سرمایه گذاری 2 میلیارد دلاری به تولید پنل های OLED در کشور چین بپردازد.در حال حاضر حدود 95 درصد بازار نمایشگرهای OLED کوچک و سایز متوسط در اختیار کمپانی سامسونگ است، اما مدیران کره ای این شرکت... ادامه مطلب

ال جی از نمایشگر منعطف و شفاف 77 اینچی خود رونمایی کرد

شرکت ال جی اخیرا نمایشگر منعطف و شفافی به ابعاد 77 اینچ و رزولوشن UHD رونمایی کرده و به همان اندازه که فکر می کنید عجیب و غریب است.پروژه تولید این محصول که 59 ماه (نزدیک به 5 سال) طول کشیده، توسط وزارت تجارت، صنعت و انرژی کره جنوبی تامین سرمایه شده و هدف از... ادامه مطلب

موبایل چینی با نمایشگر انعطاف پذیر نویدبخش انقلابی بزرگ در زمینه طراحی تلفن های هوشمند است

در سال های اخیر، تولیدکننده های موبایل به عرضه اسمارت فون با صفحه نمایش های خمیده روی آورده اند که بیشتر آنها از OLED های انعطاف پذیر تهیه می شوند.البته بر حسب شنیده ها بیش از هر برند دیگری از سامسونگ انتظار می رفت تا اولین کمپانی باشد که موبایلی با قابلیت تا شدن را... ادامه مطلب

ال جی 4.5 میلیارد دلار صرف تاسیس کارخانه‌ای برای تولید پنل های OLED می کند

ال جی دیسپلی به دنبال افزایش دو برابری ظرفیت تولید پنل های OLED خود است و به همین جهت، سرمایه ای بالغ بر 4.5 میلیارد دلار را صرف ساخت کارخانه ای دیگر در گوانگژو چین خواهد کرد. گفته می شود که بخش اعظمی از تولیدات این کارخانه تازه، در اختیار تامین کنندگان کره ای قرار... ادامه مطلب

سامسونگ همچنان یکه‌تاز بازار نمایشگرها

بر اساس گزارشی که سایت IHS Market منتشر کرده سامسونگ در سه ماهه اول سال 2019 توانسته پیشتازی خود را در بازار نمایشگرها حفظ کند. نمایشگرهای سامسونگ فروشی به اندازه 3.4 میلیارد دلار داشته و محصولات آن 40.2 درصد نیاز بازار را تامین کرده است.با این حال حدود 6.6 درصد افت در فروش محصولات آن... ادامه مطلب

آیا G Edge پاسخ ال جی به تلفن هوشمند گلکسی اس 6 اج سامسونگ خواهد بود؟

اوایل این هفته ال جی اسامی مختلفی را که در برگیرنده عبارت اج بودند به نام خود ثبت کرد و این شایعه را تقویت نمود که احتمالا در حال آماده شدن برای تولید یک تلفن هوشمند خمیده است تا به رقابت با پرچمداران جدید سامسونگ از جمله گلکسی اس 6 اج و اس 6 اچ... ادامه مطلب

نظرات ۱۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x