محققان با استفاده از هوش مصنوعی، از سد کپچا عبور کردند

محققان با استفاده از هوش مصنوعی، از سد کپچا عبور کردند

محققان با استفاده از هوش مصنوعی، از سد کپچا عبور کردند

کپچا (CAPTCHA) یک سامانهٔ امنیتی است که در بسیاری از سایت ها برای تمایز انسان از نرم افزارهای کامپیوتری و جلوگیری از برخی حمله های نرم افزاری مخرب به کار می رود.

تاکنون تلاش های توسعه دهندگان هوش مصنوعی برای نفوذ به این سیستم با موفقیت چندانی همراه نبوده چون تشخیص کلمات و اعداد تصادفی در شکل ها و فونت های مختلف برای کامپیوتر بسیار مشکل است و اغلب الگوریتم های حل کپچا کارایی چندانی ندارد.اما حالا ورق برگشته و محققان موسسه امنیتی «Vicarious» با استفاده از شبکه‌های عصبی، تجزیه و تحلیل اطلاعات موجود در تصاویر کپچا را به کامیپوتر آموزش داده اند.

این الگوریتم جدید که «شبکه قشر بازگشتی» (RCN) نام دارد برخلاف الگوریتم های موجود که از قواعد مشخصی برای تشخیص کدهای کپچا استفاده می کنند، همانند مغز انسان با استفاده از چند مثال مختصر روال کار را فرا می گیرد.

توسعه دهندگان RCN ادعا کرده اند که این سیستم داده های کپچا را تا ۶۶.۶ درصد به درستی حل می کند، در حالی که ۱۳ درصد انسان ها توانایی پاسخ به این کدها را ندارند.

نکته جالب اینجاست که در میان سرمایه گذاران این کمپانی نام افراد سرشناسی همچون مارک زاکربرگ، ایلان ماسک، جف بزوس و جری یانگ نیز دیده می شود.

در صورتی که هکرها بتوانند به چنین الگوریتمی دست یافته یا نمونه های مشابه آنرا تولید کنند با منتظر هک شدن سایت های بسیاری باشیم.

گفتنی است این موسسه در سال ۲۰۱۳ نیز الگوریتم دیگری را با توانایی حل کردن ۹۰ درصد کدهای کپچا توسعه داده بود اما در آن زمان گوگل با افزایش پیچیدگی کدها الگوریتم مذکور را ناکارآمد کرده بود.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل