چرا دست و پایمان خواب می رود؟

چرا دست و پایمان خواب می رود؟

همه ما این تجریه را داریم که بعد مدتی نسبتا ثابت ماندن دست و پایمان خواب رفته است، اما دلیل این پدیده چیست و چه خطراتی را می تواند به همراه داشته باشد؟

گاهی اوقات بعد از جابجایی یا بلند شدن بعد از مدتی طولانی احساس کرده ایم که وزن دست و پایمان چند برابر شده یا در آنها احساس کرختی و بی حسی کرده ایم، با این حال پس از لحظاتی همه چیز به روال عادی برگشته است.

دلیل وقوع چنین شرایطی به عصبی برمی گردد که تحت فشار قرار گرفته یا اکسیژن کافی به آن نرسیده است، بنابرین خواب رفتن یک عضو در واقع پیامی است که از طرف عصب به مغز و به منظور حرکت عضو مربوطه ارسال می شود. خواب رفتن دست پا معمولا خطری به همراه ندارد اما اگر دفعات آن زیاد باشد، برگشتن آنها به حالت عادی زمان زیادی طول بکشد یا با علائم دیگری از قبیل درد، خارش و بی حسی همراه باشد، باید به پزشک مراجعه کرد.

چنین علائمی ممکن است نشانه ای از ام اس (Multiple Sclerosis) یا پلی‌نورپاتی (Polyneuropathy) باشند که مغز و نخاع را تحت تاثیر قرارداده و باعث از دست‌دادن کنترل، دید، تعادل و حواس (بی حسی) می‌شود.

گفتنی است ام اس در زنان شایعتر از مردان است، علاوه بر این افرادی که در خانواده خود سابقه این بیماری را داشته اند، نسبت به سایر افراد جامعه ریسک بالاتری برای ابتلا به آن دارند.

نظرات ۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato