آیا «برادکام» و «کوالکام» بزرگترین معامله تاریخ تولیدکنندگان چیپ را رقم می زنند؟

شرکت «برادکام» (Broadcom) که یکی از تامین کنندگان کمپانی اپل به شمار می رود به دنبال خرید کوالکام با قیمتی بالغ بر 100 میلیارد دلار است، که آن را به بزرگترین معامله تاریخ تولید کننده های چیپ بدل می کند.

این گزارش که روز گذشته توسط «بلومبرگ» منتشر شد واکنش مثبت سهامدارن کوالکام و افزایش 14 درصدی ارزش سهام آنرا به دنبال داشته است.سهامدان کوالکام باید از شنیدن این خبر خوشحال شوند چرا که این کمپانی از مدت ها پیش با اپل که مشتری ثابت مودم های آن به شمار می رود، وارد بحرانی دامنه دار شده که بارها پای آنها را به دادگاه باز کرده است.

از طرف دیگر اپل در ساخت آیفون علاوه بر محصولات کوالکام از مودم های اینتل هم استفاده می کند اما در حال حاضر با کوالکام بر سر حقوق پتنت ها وارد یک منازعه قانونی شده است، بنابرین سهامداران نگران آن هستند که اپل به کل از شراکت با کوالکام منصرف شود.علاوه بر این سهام این تولید کننده چیپ در سال جاری شاهد افتی 16 درصدی بوده و سود سه ماهه اخیر آن نیز 90 درصد کاهش یافته است.

گفتنی است کوالکام به این بهانه که اپل بدون پرداخت هزینه پتنت ها از نوآوری های آنها از قبیل فناوری «Force Touch» استفاده می کند، از این شرکت شکایت کرده است.

از طرف دیگر مدیران اپل نیز کوالکام را به استفاده از تاکتیک های انحصارطلبانه و دریافت حق امتیازهای بیش از حد متهم کرده اند.

در حال حاضر مشخص نیست که در صورت خرید کوالکام توسط برادکام تکلیف پرونده های قضایی این شرکت و اپل به کجا ختم می شود، با این حال ممکن است برادکام با در نظر گرفتن مزایای بلند مدت شراکت با غول کوپرتینویی، از آنها چشم پوشی کند.

آگهی استخدام

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟