کالبدشکافی آیفون 10 از باتری عجیب آن خبر می دهد [تماشا کنید]

کالبدشکافی آیفون 10 از باتری عجیب آن خبر می دهد [تماشا کنید]

در حالی که هنوز ۲۴ ساعت از عرضه آیفون ۱۰ در فرشگاه های اپل نگذشته، «iFixit» اقدام به کالبد شکافی نو رسیده اپل کرده است.

iFixit از این کالبدشکافی دو هدف دارد: نخست آشنایی کاربران با قطعات به کار رفته در یکی از بهترین موبایل های دنیا و دوم تعیین میزان دشواری تعمیر یا تعویض قطعات داخلی آن

نخستین و شاید عجیب ترین موردی که پس از بازکردن متوجه آن می شویم این است که باتری آیفون ۱۰ در دو قسمت جداگانه به صورت L قرار گرفته است.

طراحی باتری به صورت دو قطعه مجزا به معنای افزایش حجم اشغالی آنهاست. در نتیجه کمپانی سازنده برای جلوگیری از افزایش حجم موبایل، سایز بورد، پردازنده و دیگر چیپ ها را به صورتی باورنکردنی کاهش داده است، تا جایی که سایز مدار منطقی به ۷۰ درصد مدار به کار رفته در ایفون ۸ پلاس رسیده است.

باتری به کار رفته در این موبایل ظرفیتی برابر ۲۷۱۶ موبایل دارد که کمی از ظرفیت باتری آیفون ۸ پلاس بیشتر است. 

همانگونه که انتظار داریم نمایشگر آیفون ۱۰ هم مانند دیگر موبایل های اپل از کنار باز می شود و قطعاتی که زیر آن جا خوش کرده اند عبارتند از:

  • چیپ APL1W72 A11
  • رم سه گیگابایتی SK Hynix LPDDR4x
  • مودم اسنپدراگون X16 LTE
  • حافظه ۶۴ گیگابایتی توشیبا
  • و غیره

قابلیتی که آیفون ۱۰را یک سر و گردن از رقبای خود بالاتر قرار می دهد دوربین پیچیده TrueDepth  است که در چند مرحله عمل می کند: ابتدا امواج مادون قرمز صورت کاربر را اسکن می کنند و دوربین جلویی (در تصویر با رنگ قرمز مشخص شده) وجود صورت را تائید می کند. سپس پروژکتور نقطه ای مادون قرمز برای تعیین ساختار سه بعید صورت ۳۰ هزار پرتو را به صورت کاربر می تاباند و در نهایت دوربین داده ها را آنالیز کرده و به موبایل ارسال می کند.

کمپانی کوپرتینویی آیفون ۱۰ را به گونه ای طراحی کرده که تعمیر آن آسان باشد، برای مثال نمایشگر به گونه ای در بدنه تعبیه شده که برای تعویض آن نیازی به بازکردن سیستم Face ID وجود ندارد. علاوه بر این به جای راه انداختن سیلی از چسب به منظور محکم کردن قطعات، از پیچ استفاده کرده است.با این وجود بر خلاف نمایشگر، برای تعویض پنل شیشه ای عقب باید تمام قطعات باز شده و کل شاسی تعویض شود، که نیاز به صرف زمان و هزینه زیادی دارد، و به همین خاطر اپل برای تعویض نمایشگر این دستگاه ۲۸۰ دلار هزینه در نظر گرفته در حالی که هزینه تعمیر صدمات دیگر ۵۵۰ دلار خواهد بود.

نظرات ۷
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato