کشورهای ثروتمند جهان از سال 2019 دیگر از هیدروفلوروکربن استفاده نمی کنند

کشورهای ثروتمند جهان از سال 2019 دیگر از هیدروفلوروکربن استفاده نمی کنند

در ۲۴ مهر ماه سال ۱۳۹۵، سران بیش از ۱۵۰ کشور دنیا در کیگالی، پایتخت رواندا در نشست برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد گرد هم آمدند تا با کاهش مصرف گازهای خنک کننده هیدروفلوروکربن (HFC) تحت یک اصلاحیه برای پروتکل مونترآل موافقت نمایند.

حالا به طور رسمی مشخص شده ۱۱ دی سال ۱۳۹۷ (اول ژانویه سال ۲۰۱۹) اولین روزی است که اجرای این معاهده در برخی از کشورهای ثروتمند شروع می شود. کشورهای فقیر تر عضو این معاهده نیز از سال های ۲۰۲۴ الی ۲۰۲۸، به مرور شروع به اجرای مفاد این معاهده خواهند کرد.

به موجب این معاهده کشورهای عضو، متعهد می شوند کارخانه های خود را ملزم به استفاده از مواد جایگزین برای گازهای مخرب مذکور کنند. در صورتی که تمامی کشورها به درستی به تعهدات خود عمل نمایند، انتظار می رود در آینده از افزایش نیم درجه سانتیگراد دمای کره زمین جلوگیری شود.

لازم به یادآوری است که براساس توافق محیط زیستی پاریس مقرر شده کشورهای جهان تا انتهای قرن جاری میلادی، افزایش دمای کره زمین را به ۲ درجه سانتی گراد یا کمتر محدود نمایند. نشست های مونترآل و کیگالی نیز در همین راستا، پس از نشست پاریس برگزار شده بود.

اخیراً دونالد ترامپ، آمریکا را از توافق بین المللی پاریس خارج کرد. به عقیده کارشناسان در پی این تصمیم انتظار می رود در آینده تأثیر عدم مشارکت این کشور در معاهده مذکور، بیشترین صدمات را متوجه خود آمریکا کند. البته هنوز برخی از کارشناسان امیدوار هستند برخی از صنایع آمریکا، به کاهش یا حذف استفاده از هیدروفلوروکربن ها روی آورند.

گفتنی است گازهای هیدروفلوروکربن، اثرات گرمایشی به مراتب شدیدتری نسبت به دی‌اکسیدکربن دارند. همچنین اکنون تعداد کشورهایی که موافقت خود با معاهده منع استفاده از این گازها را اعلام کرده اند به ۱۷۰ کشور رسیده است.

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato