خویشاوندان باستانی ما دیرتر از آنچه تصور می شد منقرض شده اند

خویشاوندان باستانی ما دیرتر از آنچه تصور می شد منقرض شده اند

بر اساس پژوهشی که به تازگی در ژورنال «Heliyon» منتشر شده، برخی نئاندرتال ها (که به نوعی خویشاوندان انسان امروزی هستند) حداقل ۳ هزار سال بیشتر از سایر همنوعان خود در دیگر نقاط دنیا زنده مانده اند.

نئاندرتال های اسپانیایی ۳ هزار سال دیرتر از سایر همنوعان خود منقرض شده اند

طبق یافته های پژوهش مورد بحث که جمع آوری داده های مربوط به آن ۱۰ سال طول کشیده، نئاندرتال های ساکن مناطق اسپانیای کنونی (آیبریای جنوبی) نزدیک به ۳۷ هزار سال پیش منقرض شده اند که در مقایسه با تاریخ انقراض احتمالی سایر نئاندرتال ها در مناطق دیگر که بین ۴۰ تا ۴۲ هزار سال پیش تخمین زده می شود، چند هزار سال بیشتر بوده است.

به عقیده دانشمندان (که تاریخ انقراض نئاندرتال های اسپانیایی را بر اساس ابزارهای سنگی کشف شده در مناطق باستان شناسی تخمین زده اند) فرورفتگی زمین در محدوده رود «اِبرو» احتمالاً عامل طبیعی جلوگیری از مهاجرت بوده که باعث شده نئاندرتال های نواحی مورد اشاره مدت زمان بیشتری در مقابل انقراض دوام بیاورند.

گفتنی است بنا به اظهارات «جائو زیلهائو» نویسنده اصلی مقاله، با وجود پیشرفت های قابل توجه در زمینه شناخت روند تکامل انسان، مشکل اصلی باستان شناسان تلاش برای اکتشاف در محل هاییست که قبلاً مورد مطالعه قرار گرفته اند.

زیلهائو می گوید بخش قابل توجهی از دانش ما در ارتباط با نئاندرتال ها مربوط به اکتشافات در فرانسه، آلمان و اروپای مرکزی است که این نواحی در عصر یخبندان چندان پرجمعیت نبودند، و بهتر است سایر نقاط زمین نیز برای کشف حلقه های گم شده زنجیره تکامل مورد بررسی قرار گیرند.

نظرات ۱۹
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato