دنباله داری که اخیراً وارد منظومه شمسی شده، شکل استوانه ای عجیبی دارد

دنباله داری که اخیراً وارد منظومه شمسی شده، شکل استوانه ای عجیبی دارد

دنباله داری که اخیراً وارد منظومه شمسی شده، شکل استوانه ای عجیبی دارد

اوایل آبان بود که خبر شناسایی نخستین دنباله دار با منشأ بین ستاره ای منتشر شد و حالا دانشمندان با رصد این جرم آسمانی و ثبت داده های مربوطه، اطلاعات جالبی را از «C/2017 U1» به دست آورده اند.

بر اساس اظهارات پژوهشگران، دنباله دار مورد بحث که «Oumuamua» نام گرفته است، ۴۰۰ متر طول دارد که این عدد تقریباً ده برابر قطر آن بوده و باعث شده این جرم آسمانی مانند یک استوانه نامنظم و عجیب به نظر برسد.

ویژگی جالب توجه دیگری که Oumuamua را از سایر دنباله دارهای منظومه شمسی متمایز می کند، رنگ متمایل به قرمز آن بوده که به دلیل تابش های کیهانی در طول میلیون ها سال به وجود آمده است.

دنباله دار مذکور همچنین سطحی صیقلی و عاری از هرگونه غبار داشته که نشان می دهد Oumuamua از سنگ و فلز تشکیل شده و اثری از آب و یخ در آن وجود ندارد.

دنباله دار Oumuamua با سرعت ۶۴ هزار کیلومتر در ساعت حرکت می کند

لازم به ذکر است که نخستین ویژگی قابل توجه Oumuamua سرعت بسیار بالا (۶۴ هزار کیلومتر در ساعت) و در نتیجه مدار عجیب هایپربولیک آن بود که نشان می دهد دنباله دار یاد شده از کمند ستاره ای در مجاورت منظومه شمسی رها شده و در مسیرهای شناخته شده تحت تأثیر گرانش خورشید قرار نمی گیرد.

گفتنی است طبق اطلاعات موجود، در هر لحظه بیش از ۱۰ هزار جرم خارجی در منظومه شمسی حضور دارند؛ این اجرام برای عبور از منظومه شمسی به صورت تقریبی ۱۰ سال زمان احتیاج خواهند داشت که فرصت مناسبی را برای مطالعه در اختیار دانشمندان قرار می دهد.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل