چرا باید از کار در استارتاپ ها اجتناب کرد؟

استارتاپ ها در سال های اخیر رشد خیره کننده ای داشته اند. ولی کار در یک پروژه استارتاپی علی رغم اینکه می تواند هیجان انگیز باشد و تجربه جالبی محسوب شود، ممکن است پر دردسر هم باشد و حتی برای همیشه زندگی را تحت تأثیر قرار دهد. در ادامه قصد داریم به 10 دلیل دوری از کار در این گونه کسب و کارها بپردازیم:

1- مجبور می شوید هر کاری را انجام دهید

اگر تصور می کنید که قرار است در شغل جدید در استارتاپ همان کاری را انجام دهید که به تخصصتان بر می گردد، پس از شروع کار متحیر می شوید؛ زیرا در این کسب و کارها،  افراد باید کارهای متنوعی را انجام دهند. البته همین تنوع ممکن است برای برخی افراد جذاب و به منزله میان بُری برای کسب تجارب جدید باشد.

2- ممکن است حقوقی کامل یا کافی دریافت نکنید

برخی افراد با اطلاع از اینکه احتمالاً درآمد کمتری عایدشان می شود، به استارتاپ ها می پیوندند. ولی حتی با این تصور نیز کار در بسیاری از استارتاپ ها اشتباه است؛ زیرا این کسب و کارها ممکن است در نهایت موفق نشوند و از پرداخت تمام و کمال حقوق کارمندان خود بر نیایند. همچنین چون استارتاپ ها معمولاً در استفاده از منابع مالی، صرف جویی می کنند و معمولاً مشخص نیست که چه زمانی بودجه اضافه ای دریافت می کنند، کار در آنها می تواند پر ریسک باشد.

3- استارتاپ ها اکثراً شکست می خورند

بیشتر استارتاپ ها محکوم به شکست هستند و این مسئله در ذات این نوع کسب و کار است. براساس تحلیل وال استریت ژورنال از هر 4 استارتاپ 3 عدد از آنها نابود می شوند. لذا کار در این شرایط می تواند خطر بیکاری را در پی داشته باشد.

4- باید بسیار سخت کار کنید

اگرچه تمامی شغل ها نیاز به سخت کوشی دارند، ولی استارتاپ ها نیاز به کار طاقت فرسا است. دلیل این مسئله به ذات این گونه کسب و کارها بر می گردد؛ استارتاپ ها در حقیقیت مثل مسابقه با زمان هستند و کار فراوان، احتمالاً می تواند موجب موفقیت در آن شود. اگر از مشکل فعالیت سنگین و نیز ضربان قلب و فشار خون بالا نمی هراسید، می توانید این مورد را نادیده بگیرید.

5- دستیابی به سمت مدیریتی در استارتاپ آسان نیست

معمولاً این گونه تصور می شود که با پیوستن به یک استارتاپ به سادگی می توان یک سِمت مدیریتی رده بالا را به دست آورد؛ ولی در واقع تعداد بسیار اندکی از این کسب و کارها هستند که مدیریت را به شخص دیگری به جز موسس آن واگذار می کنند.

6- لیست وظایف کارمندان استارتاپ ها طویل است

در استارتاپ ها معمولاً افراد لیست بلندی از وظایف را دارند. بسیاری از کارمندان توان انجام وظایف متعدد در یک روز یا هفته کاری را ندارند و به همین دلیل کار در کسب و کارهای یاد شده برای آنها انتخاب معقولی نیست.

7- همه چیز در استارتاپ ها به سرعت تغییر می کند

در پیوستن به این گونه کسب و کارها همواره به سوالات زیر فکر کنید:

  • اگر رکود اقتصادی در کشور یا جهان پیش بیاید، چه بر سر کسب و کار می آید؟
  • چه اتفاقی می افتد اگر سرمایه گذار، دیگر مایل به همکاری نباشد؟
  • اگر کسب و کار قادر به رقابت با رقبا نباشد، چه کار باید کرد؟

گزینه های بالا نشان می دهند که استارتاپ ها تا چه حد می توانند از تغییر شرایط تأثیر پذیرند.

8- استارتاپ ها بیش از حد بی نظم هستند

اگر قصد دارید به استارتاپی بپیوندید که کارمندان کمی دارد (مثلاً کمتر از 10 نفر) باید آماده پذیرش هرج و مرج فراوان باشید. زیرا عدم وجود ساختار سازمانی در استارتاپ های کوچک همیشه موجب بی نظمی بیشتر در اداره، تصمیم گیری و هدایت آنها می شود.

9- استارتاپ ها هم مانند دیگر شغل ها رئیس دارند

برخی از افراد تصور می کنند اگر شغلی در یک استارتاپ را بپذیرند، دیگر رئیسی ندارند. در حالی این نوع کسب و کارها نیز حداقل یک مدیر دارند.

10- ممکن است متحمل هزینه شوید

شاید در آینده از شما درخواست شود برای نجات استارتاپی که در آن کار می کنید، دست به جیب شوید تا کسب و کار، بحرانی خاص را رد کند. البته می توانید این درخواست را قبول نکنید؛ ولی اگر عدم مشارکت شما منجر به نابودی کسب و کار شود چطور؟ آیا در این صورت باز هم از کمک مالی امتناع می کنید؟

مطالب مرتبط

تیم کوک چگونه فرهنگ سازمانی اپل را متحول کرد؟

رسیدن به رتبه‌های برتر در هیچ زمینه‌ای ساده اما ایستادن بر رتبه اول برترین شرکت‌های تکنولوژی دنیا کار بسیار دشواری است که «تیم کوک» به خوبی از پس آن برآمده است.او با رهبری محتاطانه، تاکتیکی و مبتنی بر همکاری توانسته طی چند سال اپل را به ارزشمندترین شرکت دنیا بدل کند.پس از درگذشت «استیو جابز»... ادامه مطلب

چرا ترکیب خوش‌بینی و کارآفرینی برای استارتاپ‌ها خطرناک است؟

استارتاپ‌ برای بسیاری از افراد به نماد راه‌اندازی کسب و کار شخصی بدل شده، فارغ از اینکه بسیاری از آنها عاقبت خوشی پیدا نمی‌کنند. برای مثال شاید در نگاه اول راه‌اندازی ۴۱۴ هزار کسب و کار در بریتانیا طی سال ۲۰۱۶ فوق‌العاده به نظر برسد اما در همان سال ۳۲۸ هزار استارتاپ هم تعطیل شدند.شکست... ادامه مطلب

استارتاپ‌ها چگونه می‌توانند با کمپانی‌های بزرگ رقابت کنند؟

ورود به بازاری که کمپانی‌های بزرگ در آن حکمرانی می‌کنند، چالش‌برانگیز است، اما اگر با قوانین بازار آشنایی داشته باشید و بتوانید از آن‌ها به نفع خود استفاده کنید، موقعیت خود را بهبود می‌دهید.اگر به تازگی یک استارتاپ راه‌اندازی کرده‌اید و نمی‌دانید چگونه می‌توانید در بازار به فعالیت خود ادامه دهید و با کمپانی‌های بزرگ... ادامه مطلب

بررسی کارنامه رمز دوم پویا به روایت آمار

پنج ماه پس از اجباری شدن رمز دوم پویا برای تمام تراکنش‌های کارتی اینترنتی، اکنون این سوال مهم مطرح است که اقدام بانک مرکزی چه تغییراتی در تراکنش‌ها به وجود آورده است؟ در این گزارش، بر مبنای داده‌های واقعی درگاه پرداخت اینترنتی شرکت «وندار» نزد کسب‌وکارهای گوناگون، کارنامه‌ی این تصمیم را در کاهش کلاهبرداری‌های تله‌گذاری... ادامه مطلب

این آنتن برای استارتاپ‌ها زنده نیست: آنچه درباره تعامل صداوسیما و استارتاپ‌‌ها نمی‌دانید

با شیوع ویروس کرونا و بحرانی که در کشور پیش آمد، برخی استارتاپ‌ها توانستند به مردم در این شرایط کمک کنند و خدمات خودشان را بهتر و کاربردی‌تر به آنها ارائه کنند اما سنگ اندازی در برابر این کسب‌وکارهای نوپا در این شرایط هم ادامه داشت و این بار آن طرف ماجرا سازمان بزرگی به... ادامه مطلب

سرویس کسب درآمد از آپارات متحول می‌شود: چرخش تمرکز به سوی تولیدکنندگان محتوا

آپارات اعلام می‌کند که نحوه درآمدزایی تولیدکنندگان ویدیو را متحول ‌می‌کند. از زمان تاسیس تاکنون، این جدی‌ترین تلاش از سوی بزرگ‌ترین پلتفرم اشتراک ویدیو در ایران است تا تولیدکنندگان ویدیو را با خود همراه کند. با شرایط جدید آپارات، بین ۵۰ تا ۷۰ درصد از سود حاصل از نمایش تبلیغات، به تولیدکننده آن ویدیو خواهد... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟