ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کسب و کار

چگونه در محل کار مورد احترام واقع شویم

اگر شما کار خود را به این دلیل ترک کرده اید که مورد بی احترمی قرار گرفته اید، بدانید که تنها نیستید. بی احترامی در محیط کار یکی از اصلی ترین دلایلی است که کارمندان ...

علی باقرزاده
نوشته شده توسط علی باقرزاده | ۱۲ آذر ۱۳۹۶ | ۱۶:۰۰

اگر شما کار خود را به این دلیل ترک کرده اید که مورد بی احترمی قرار گرفته اید، بدانید که تنها نیستید. بی احترامی در محیط کار یکی از اصلی ترین دلایلی است که کارمندان کار خود را رها می کنند.

برخی از مواقع بی احترامی حاصل رفتارهای مدیر یا همکاران است؛ از سوی دیگر در برخی موارد، رفتار ما می تواند دیگران را وادار به احترام گذاشتن کند. اگر می خواهید بیشتر مورد احترام واقع شوید، در ادامه با دیجیاتو باشید تا پنج موردی که با انجام آنها می توانید به این هدف برسید را بررسی نماییم:

1- از مطرح کردن اینکه مورد بی احترامی قرار گرفته اید، نهراسید

اگر مورد بی احترامی واقع شده اید به صراحت آن را با فرد مقابل بیان کنید؛ همچنین توجه داشته باشد که این گونه مسائل هر چه دیر تر بیان شوند، پیچیده تر می شوند و در عین حال رفعشان نیز مشکل تر می شود. به عنوان مثال بگویید: «وقتی شما این کار (توضیح دهید که چه کاری) را می کنید، من احساس می کنم به من بی احترامی شده است».

بدین ترتیب راه مذاکره و صحبت بر سر رفتارهای نادرست را باز می کنید و می توانید از ادامه آن در آینده جلوگیری کنید. البته شاید در نهایت فردی که بی احترامی کرده، در رفتار خود پا فشاری کند. در این صورت می توانید به مدیر خود این رفتار را اطلاع دهید.

2- برای رو در رویی بعدی آماده باشید

اگر شما حاضر جواب نیستید، نگران نباشید. صحبت هایی که فرد مقابل به شما گفته و از دیدتان بی احترامی به حساب آمده را یادداشت کنید؛ سپس در مورد آن فکر کنید و تصمیم بگیرید که چه پاسخ منطقی و البته مودبانه ای می توانید به او بدهید. همچنین قبل از پاسخ روی لحن گفتگوی خود نیز تمرین کنید تا منطقی به نظر برسد.

3- شخصیت ویژه خود را نشان دهید

یکی دیگر از روش هایی که می توانید با استفاده از آن دیگران را وادار به احترام کنید، نشان دادن شخصیت منحصر به فردتان بر اساس توانایی هایتان است. شما باید توانایی هایی داشته باشید که به واسطه آنها از دیگران متمایز شوید. مثلاً با تخصص و دانش خاصی که دارید، باید به گونه ای در محل کار از قابلیت هایتان بهره ببرید که دیگران نتوانند شما را نادیده بگیرند و در واقع به اهمیتی که برای پیشبرد اهداف شرکت دارید واقف باشند.

4- تصویری شایسته از ذهن خود در دیگران ایجاد کنید

شما می توانید با زبان بدن، صدا و کلمات خود، دیگران را به احترام به خود وا دارید. به عنوان مثال می توانید حجم صدای خود را کنترل نمایید، به حرکات بدن خود توجه نمایید و لبخندی بر لب داشته باشید؛ البته توجه کنید که این رفتارها باید حساب شده باشند. زیرا مثلاً ممکن است لبخند اشتباه شما از دید سایرین به نشانه تمسخر یا غرور به نظر آید.

همچنین توجه داشته باشید که بر اساس پژوهش ها، وقتی که شما صحبت می کنید، شنوندگان تنها 25 درصد از گفته هایتان را پردازش می کنند و در نهایت تنها 10 درصد از آنها را به خاطر می سپارند. پس قبل از شروع مکالمه، به کلمات، جملات و لحن خود توجه نمایید.

5- به برند شخصی خود توجه کنید

وقتی درباره برند یک کالاها صحبت می شود، اعتبار آن یکی از اولین موضوعاتی است که به ذهن می رسد. شما نیز باید از شخصیت خود برند معتبر ویژه تان را بسازید. به عنوان مثال اگر همواره در اداره به واسطه رفتارتان، مورد تمسخر دیگران قرار می گیرید، سایرین ممکن است ایده های ناب شما را نیز جدی نگیرند؛ زیرا برندی که از خود ساخته اید را جدی نمی گیرند. در این صورت باید برند شخصی تان را اصلاح کنید تا از دید سایرین محترم به نظر بیایید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی