دیجیاتو خبرنگار استخدام می‌کند

دانشمند ایرانی نحوه زمان بندی ذهن را کشف کرد

درک مفهم زمان در بسیاری از جنبه های زندگی از قبیل رانندگی، ورزش، نوازندگی و غیره اهمیت حیاتی دارد. اکنون یک تیم تحقیقاتی که سرپرستی آن را دانشمندی ایرانی به عهده دارد مدعی شده اند که به سازوکار کنترل زمان در مغز پی برده اند.

یافته های آنها نشان می دهد که زمان بندی از طریق نورون هایی مدیریت می شود که برای مدیریت بازه های زمانی گام های حرکتی خاصی را برمی دارند.

این در حالی است که دانشمندان پیش از این عقیده داشتند که کنترل زمان از طریق یک ضربان ساز یا ساعت مرکزی صورت می گیرد.

تور کیش

پروفسور مهرداد جزایری

پروفسور «مهرداد جزایری» سرپست تیم تحقیقاتی دانشگاه MIT با به چالش کشیدن این قضیه تاکید می کند که ذهن همیشه به یک ساعت نیاز ندارد و به همین خاطر انرژی و منابع خود را صرف آن نمی کند.

متخصصان MIT در این تحقیق فعالیت سه منطقه از مغز میمون ها را در حالی که یک عمل خاص را طی دو بازه زمانی 850 میلی ثانیه یا 1500 میلی ثانیه انجام داده اند، ثبت کرده و به الگوهای پیچیده ای از فعالیت دست یافته اند.

این سه منطقه شامل قشر فرونتال میانی (Medial Prefrontal Cortex)، هسته دم دار و تالاموس بوده است. نتایج این آزمایش نشان داده که نورون های تالاموس هنگام اجرای یک عمل مشخص با سرعت های مختلف الگوهای متفاوتی را تولید می کنند.نورون ها برای رساندن پیام باید از نقطه A به نقطه B حرکت کنندو حالا مشخص شده که هنگام انجام یک کار در بازه های مختلف این الگو ثابت می ماند اما آهنگ حرکت نورون ها کند شده یا شتاب بیشتری به خود می گیرد.

بنابرین بر خلاف آنچه بیش از این تصور می شد ذهن ما نه از طریق فرایندی گسسته شبیه به ساعت بلکه مثل یک موسیقیدان به مدیریت زمان می پردازد.

منبع:
newsweek
برچسب ها
تور کیش

مطالب مرتبط

آیا می‌توان مفهوم زمان را از زندگی حذف کرد؟

خورشید هر روز صبح طلوع کرده و پس از چند ساعت غروب می‌کند. انسان‌ها زندگیشان را بر مبنای همین تناوب بنا کرده و از ساعت‌ها و دقیقه‌ها برای ردگیری زمان استفاده می‌کنند. اما در بعضی نقاط زمین، درک مردم از روز و شب همان نیست که در اکثر مناطق دیگر این سیاره وجود دارد، مثلا... ادامه مطلب

یک ثانیه دردسر ساز برای اینترنت در سال ۲۰۱۵ و راهکار گوگل برای گذر از آن

آخرین روز ماه ژوئن سال ۲۰۱۵ ساعت های اتمی دنیا پیش از ورود به اولین روز ماه جولای وقفه خواهند داشت. وقفه ای که برای یک ثانیه بین این دو روز ایجاد خواهد شد و پس از آن وارد اولین روز جولای خواهیم شد. در برخی نقاط ممکن است این یک ثانیه در انتهای ماه... ادامه مطلب

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x