انویدیا از قدرتمندترین پردازشگر گرافیکی دنیا با نام Titan V رونمایی کرد [تماشا کنید]

انویدیا عادت دارد که در طی هر سال چندین بار از «قدرتمندترین پردازشگر گرافیکی دنیا» رونمایی کند. بنابراین جای تعجب نیست که این شرکت دوباره رکوردهای قبلی خود را جا به جا کرده و از جدیدترین پادشاه پردازشگرهای گرافیکی در حوزه رایانه های رومیزی، یعنی Titan V رونمایی کند.

البته این بار محصول جدید انویدیا نسبت به حاکمان پیشین از افزایش قدرت و کارایی چشمگیری برخوردار شده. ضمن این که Titan V لقب «نخستین GPU برای رایانه های رومیزی که بر مبنای معماری جدید Volta تولید شده است» را نیز یدک می کشد.

با این که کارت گرافیک جدید برای کاربران رایانه های رومیزی به تولید رسیده، اما این به آن معنی نخواهد بود که هر کسی توان خرید آن را دارد. به طور حتم برچسب قیمت ۳۰۰۰ دلاری Titan V در کنار نوع طراحی آن باعث می شود که مشتریانش محدود به مراکز علمی و تحقیقاتی و افرادی با کاربری های خاص تجاری شود

انویدیا GPU پرچمدار تازه خود را با تمرکز بر قابلیت های هوش مصنوعی و پردازش های مرتبط با شبیه سازی های علمی توسعه داده است. ۲۱.۱ میلیارد ترانزیستور تعبیه شده در پردازشگر مذکور توان پردازشی شگفت انگیز ۱۱۰ ترافلاپسی را برای آن فراهم می کنند. ۱۲ گیگابایت حافظه پرسرعت HBM2 در کنار ۵۱۲۰ واحد هسته CUDA نیز این مجموعه شگفت انگیز را تکمیل خواهند کرد. حضور ۶۴۰ هسته ویژه موسوم به «tensor cores» هم باعث شده تا توان یادگیری عمیق این چیپ گرافیکی جدید ۹ برابر بیشتر از نمونه های قبلی باشد.

هنوز مشخص نیست که انویدیا چه زمان قصد دارد معماری پیشروی Volta را به حوزه پردازشگرهای گرافیکی مخصوص گیمینگ بیاورد. از تاریخ معرفی معماری پاسکال فعلی در قالب کارت گرافیک GTX 1080 حدود یک سال و نیم می گذرد. نسل بعدی آن یعنی GTX 1080 Ti نیز همچنان بهترین و قدرتمندترین گزینه برای گیمرها به حساب می آید.

البته پر واضح است که کارت های گرافیکی مخصوص بازی با معماری Volta از قیمت بسیار بالاتری نسبت به نمونه های موجود برخوردار خواهند بود، بنابراین به نظر می رسد انویدیا قصد دارد تا حد ممکن معماری ارزان تر پاسکال را در بازار حفظ نماید.

ویجیاتو

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟