سیارکی هم اندازه نهنگ از نزدیکی زمین عبور کرد؛ ناسا غافل ماند

سیارکی هم اندازه نهنگ از نزدیکی زمین عبور کرد؛ ناسا غافل ماند

سیارک «۲۰۱۷ VL2» در ۱۸ آبان سال جاری در حالی از نزدیکی زمین رد شد که اگر به کره خاکی ما برخورد می کرد، با اندازه ای در حد یک نهنگ می توانست فاجعه ای عظیم به بار آورد. ولی مسئله نگران کننده تر این بود که ناسا یک روز پس از نزدیک ترین فاصله این سیارک با زمین موفق به کشف آن شد.

این جسم آسمانی برای اولین بار توسط رصدخانه «مائونا لوآ» در هاوایی در ساعت ۰۲:۵۴ روز ۲۰ آبان ماه مشاهده شد در حالی که از ساعت ۰۱:۲۰ روز ۱۹ آبان ماه نزدیک ترین فاصله اش با زمین را رد کرده بود و در حال دور شدن از کره خاکی ما بود.

۲۰۱۷ VL2 در دسته سیارک های آپولو با سایز ۱۶ تا ۳۲ متر قطر دسته بندی می شود. این جسم آسمانی با سرعت ۹ کیلومتر در ثانیه از فاصله ۱۱۷،۴۸۰ کیلومتری زمین یعنی معادل یک سوم فاصله ماه تا زمین عبور کرد و در صورت برخورد می توانست به اندازه شهر نیویورک خرابی به بار آورد. در این صورت هر موجود زنده ای که در فاصله ۶ کیلومتری از محل برخورد قرار داشت را به کام مرگ می کشاند.

در حال حاضر ۸۰۰۰ عدد سیارک از دسته آپولو شناسایی شده اند. از این تعداد حدود ۱۵۰۰ عدد به اندازه ای بزرگ و نزدیک به زمین هستند که می توانند به عنوان تهدیدی برای کره ما تلقی شوند.

از نظر تئوری تمامی سیارک هایی که نزدیک زمین هستند و اندازه قطرشان بیش از ۱۰۰ متر است و فاصله ای ۷.۴ میلیون کیلومتری با زمین دارند، احتمال برخورد با کره خاکی ما را دارند. ۲۰۱۷ VL2 اولین سیارکی نیست که با فاصله ای کمتر از فاصله ماه تا زمین عبور کرده. در واقع پیش از این ۴۷ سیارک دیگر نیز از نزدیکی ما عبور کرده اند..

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato