سرطان مومیایی مصری 2000 سال دیر تشخیص داده شد

پزشکی نوین به ما کمک کرده تا مرگ و میر انسان معاصر را تا حد زیادی کاهش دهیم، اما گاهی اوقات درمان برخی بیماری ها به دهه ها پیشرفت نیاز دارد. همین وضعیت ۲۰۰۰ سال قبل برای مردی مصری به وجود آمد و دکترها چند قرن بعد سر بالینش رسیدند.

علت مرگ: تومور بدخیم در ساق پا

به تازگی یک مومیایی ۲۰۰۰ ساله توجه پزشکان متخصص را به خود جلب کرده است. آنها جسد این مرد که سال ها قبل در مقبره ای واقع در مصر کشف شد را در «بیمارستان کروس» شهر «سیراکیوس» (در ایالات نیویورک آمریکا) سی تی اسکن کردند تا دلیل مرگش را بفهمند. جالب اینجاست که تحقیق نتیجه داد و معلوم شد که او به خاطر سرطان از دنیا رفته است.

دکتر «مارک لوینسان» که اجرای این پروژه را بر عهده داشت، می گوید توموری بدخیم در نازک نی (یکی از استخوان های ساق پا) این فرد شناسایی شده. چنین توموری در دنیای مدرن هم به ندرت دیده می شود و همین موضوع باعث شده تا محققین به آن علاقه پیدا کنند.

اگرچه علت مرگ این مومیایی مشخص شده، اما شناخت وضعیت زندگی او به هیچ طریقی ممکن نیست و دانشمندان نمی توانند تلاش پزشکان مصر باستان برای درمان او را شناسایی کنند. تشخیص علت بیماری، شناسایی موقعیت تومور و درمان آن احتمالاً فراتر از دانش آن زمان بوده، با این حال نمونه هایی از اعمال جراحی در کتیبه ها و اسناد باستانی مصر دیده شده است.

این جسد ۲۰۰۰ ساله چند سال قبل هم مورد ارزیابی قرار گرفته بود اما پزشکان موفق به تشخیص دقیق علت مرگش نشده بودند. حالا پیشرفت اسکنرها به کمک آنها آمده تا جزئیات بیشتری را شکار کنند و این سرطان بدخیم را شناسایی نمایند، اتفاقی که ۲۰۰۰ سال قبل می توانست جان این مرد را نجات دهد.

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟