تعرفه جدید واردات خودرو؛ استقبال از مونتاژکاری یا زمینه سازی برای ممنوعیت

در طرح جدید واردات خودرو، حداکثر ارزش گمرکی خودرو ها ۴۰ هزار دلار تعیین شده است ضمن این‌که تعرفه‌ها در چهار گروه مجزا مشخص شده‌ اند.

همچنین محدودیت واردات خودروهای دارای حجم کمتر از ۲۵۰۰ سی سی نیز برداشته شده است و محدودیت حجم موتور تا ۳۰۰۰ سی‌سی افزایش پیدا کرده است.

در خصوص تغییراتی که در تعرفه واردات خودرو اعمال شده است باید اشاره کرد که خودروهای دارای حجم موتور ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ سی سی که قبل از این دارای تعرفه گمرکی ۴۰ درصد بودند از این پس باید با تعرفه ۵۵ درصدی وارد شوند.

malltina

تعرفه واردات خودروهای دارای حجم موتور ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی سی نیز پیش از این ۴۰ درصد بود که در قانون جدید به ۷۵ درصد افزایش پیدا کرده است. خودروهای دارای حجم ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سی‌سی هم که قبلاً با تعرفه ۵۵ درصدی وارد می شدند از این پس با تعرفه ۹۵ درصد وارد بازار خواهند شد.

خودروهای دارای حجم بالاتر از ۲۵۰۰ سی سی نیز تا پیش از این ممنوع بود اما در قانون جدید امکان واردات خودرو تا حجم موتور ۳۰۰۰ سی سی وجود دارد. در قوانین جدید می‌توان خودروهای دارای حجم موتور ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ سی سی را با تعرفه ۱۳۰ درصدی وارد کرد.

رئیس انجمن صنفی واردکنندگان خودرو در مورد تاثیر این مصوبه بر واردات خودرو ها نیز گفت محصولاتی مانند سانتافه یا سورنتو که تاکنون با حجم موتور ۲۴۰۰ سی سی وارد کشور می شدند، دارای مدل‌ هایی با حجم موتور ۳۰۰۰ سی‌سی نیز هستند و هم چنین محصولاتی مانند توسان که با حجم موتور ۲۰۰۰ سی‌سی وارد می شود دارای موتورهای با حجم بالاتر نیز است.

خودروهایی مانند هیوندای آزرا و جنسیس نیز که پایه این خودرو ها بیش از ۴۰ هزار دلار نمی‌ شود. به این ترتیب برخی مدل‌ های خودرو که حجم موتور بالایی دارند و قبلاً نیز وارد نمی شدند دارای ارزش گمرکی بالای سقف مشخص شده هستند و وارداتشان ممنوع خواهد شد.

رئیس انجمن صنفی واردکنندگان این خودرو همچنین گفت تمرکز واردات در مصوبه جدید بر روی خودروهای ژاپنی و کره ای است و محصولات کمپانی های هیوندای، کیا، میتسوبیشی، رنو و پژو از طریق این مصوبه قابل ورود به کشور هستند اما خودروهای دارای حجم موتور بالا نمی توانند وارد شوند.

اما خبر دیگر در مورد مصوبات جدید دولت سیاست جدید جلوگیری از ورود خودروهای لوکس است بر این اساس خودروهای لوکسی مانند لکسوس NX که دارای ارزش گمرکی بالای ۴۰ هزار دلار هستند دیگر وارد بازار نخواهند شد.

همچنین پورشه ماکان و بی ام و ۷۳۰ نیز از ارزش گمرکی بالاتر از سقف مجاز برخوردار هستند و وارداتشان ممنوع خواهند شد. این خبر مطمئناً به افزایش قیمت این خودروها در بازار آزاد کمک خواهد کرد.

به طوری که همین حالا نیز لکسوس NX300h هیبریدی که پیش از این با قیمت ۳۵۰ الی ۳۱۰ میلیون تومان به فروش می رفت هم اکنون با قیمتی در حدود ۴۳۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

همچنین لکسوس NX200t بنزینی نیز که قبلاً دارای قیمت حدودا ۳۶۰ میلیون تومانی بود، حالا با قیمت ۵۵۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان در بازار معامله می‌شود. قیمت هیوندای سانتافه نیز از ۲۳۵ میلیون تومان به ۲۸۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان رسیده است.

تمام این ها در حالیست که توضیح مسئولان دولتی برای افزایش واردات خودرو این است که از تولید داخلی حمایت کنند.

به همین منظور اگر شرکتی تولید مشترک در داخل ایران انجام دهد میتوانند در واردات قطعات خودرو نیز تخفیف گمرکی تا ۵۰ درصد را دریافت کنند البته این موضوع خود می‌تواند زمینه فساد و حاشیه را در صنعت خودرو فراهم کنند.

چرا که در شرایط فعلی این کاهش تعرفه احتمالا شامل شرکت‌ هایی نظیر پژو، رنو و هیوندای می شود.

برای تایید شدن ارقام نهایی مربوط به تعرفه های واردات و تخفیفات گمرکی مربوط به تولید داخل (مونتاژ) باید چند روز دیگر منتظر ماند اما آنطور که از شواهد امر پیداست مسئولان ایرانی با الگو برداری از روش کشورهایی مانند چین، امید دارند تا خودروسازان خارجی ترغیب به راه اندازی خطوط تولید در ایران شوند.

این درحالیست که بازار 1.5 میلیون دستگاهی خودرو ایران اساسا با بازار 20 میلیونی چین قابل مقایسه نیست و از سوی دیگر به دلیل تحولات اقتصادی و سیاسی، ریسک سرمایه گذاری در ایران به شرکت های خارجی اجازه برنامه ریزی بلند مدت را نمی دهد.

بابک صدرایی، یکی از کارشناسان بازار خودرو در این رابطه معتقد است که با توجه به کاهش 70 درصدی در آمد دولت از طریق واردات خودرو در بودجه 97، به نظر می رسد که دولت به شکل کلی تمایل چندانی به ادامه واردات خودرو به شکل فعلی ندارد و در صورت به نتیجه رسیدن مشوق های گمرکی برای ایجاد خطوط مونتاژ، بعید نیست ظرف سال های آینده واردات خودرو محدود و محدودتر شود.

به گفته این کارشناس بازار خودرو، مشابه همین رویه در ابتدای دهه 70 شمسی نیز اتفاق افتاده است و واردات خودرو ظرف چند سال با اعمال محدودیت های متعدد عملا ممنوع شد.

در این صورت برنده بازی تغییر تعرفه واردات خودرو در بلند مدت خودروسازان چینی خواهند بود، چرا که ظرف چند سال گذشته نیز شاهد این مسئله بوده ایم که محصولات چینی در حدفاصل قیمتی خودروهای قدیمی تولید داخل و نمونه های وارداتی عرضه می شده اند و با توجه به پیشرفت قابل توجه اتومبیل های چینی در پاره ای موارد فاصله قیمتی آن ها با خودروهای کره ای وارداتی نیز به حداقل ممکن کاهش یافته است.

از این رو می توان حدس زد که در صورت اشتباه دولت در تدوین استراتژی واردات خودرو، در نهایت مشتریان متضرر شده و زمینه برای تاخت و تاز شرکت های نیمه دولتی و خودروسازان چینی بازتر می شود.

hamrah-mechanic بلیط هواپیما

مطالب مرتبط

مراکز تعویض پلاک تعطیل شد؛ تاثیر شیوع کرونا بر بازار خودرو ایران در سال 99

ویروس کرونا که از چند هفته ای است که رسما ورودش به ایران تایید شده است، به جان بازار خودرو نیز افتاده و بنابه گفته فعالان بازار بر خرید و فروش خودرو تاثیر به سزایی گذاشته است. حتی مراجعه شهروندان برای تعویض پلاک نیز کاهش  داشته و در پی نگرانی های بهداشتی فعالیت مراکز تعویض... ادامه مطلب

احتمال وضع مالیات 40 درصدی برای کاهش التهاب در بازار خودرو

عوارض و مالیات های شهری در زمره مبالغی است که مدیران شهری با اتکا به آن، امورات شهر را مدیریت می‌کند و هر گونه خللی در این زمینه باعث نارسایی در ارائه خدمات شهری می شود. مالیات و عوارض خودرو های داخلی و وارداتی نیز در این دسته قرار می گیرند.سازمان امور مالیاتی نرخ جدید... ادامه مطلب

احتمال آزادسازی واردات خودرو های هیبریدی چقدر است؟

رئیس واردکنندگان خودرو اخیرا طی مصاحبه ای از احتمال آزادسازی خودروهای هیبریدی در قدم اول در سال 99 خبر داد و گفت: «با اجرایی شدن مصوبه مجلس درباره معافیت خودروهای هیبریدی از پرداخت حقوق ورودی، ممکن است سال آینده واردات خودروهای هیبریدی به کشور آزاد شود.»اردیبهشت امسال بود که به دلیل اعمال ممنوعیت‌های واردات خودرو... ادامه مطلب

مالیات خرید و فروش خودروهای وارداتی در سال 1399 دوبرابر می شود

مالیات خرید و فروش خودرو به میزان یک درصد قیمت خودرو صفر کیلومتر، یکی از مواردی بود که  تاکنون در زمان معامله خودرو پرداخت می شد. اما حالا نمایندگان مجلس در اقدامی ناگهانی و افزایش یکصد درصدی، رقم مالیات مربوط به خرید و فروش خودروهای وارداتی را برای سال 1399 به دو درصد رسانده اند.در... ادامه مطلب

قیمت بنزین صادراتی ایران چقدر است؟

خودکفایی در تولید بنزین یکی از اهداف وزارت نفت طی چند سال اخیر بوده که بر اساس آن میزان تولید بنزین در کشور به مرور زمان افزایش یافته و اکنون این فرآورده نفتی در لیست اقلام صادراتی کشور جا خشک کرده است و آن‌ طور معاون اول رییس‌جمهور نیز اعلام کرده، تحریم‌ها تاثیری در این... ادامه مطلب

دستاوردهای تازه هولدینگ قطعه سازی کروز در صادرات قطعات برق و الکترونیک

روز گذشته  همایش تخصصی ساخت و فناوری قطعات الکترونیکی، کنترلرها و ایمنی خودرو به همت شرکت صنایع تولیدی کروز در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه قطعات، لوازم و مجموعه‌های خودرو برگزار شد.محمدرضا دهقان، مدیر مرکز تحقیقات و نوآوری صنایع تولیدی کروز با بیان اینکه از سال ۹۰ و بعد از ایجاد این مجموعه موفق به تولید بردهای... ادامه مطلب

نظرات ۳۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟