هوش مصنوعی گوگل در چهار ساعت به استاد شطرنج تبدیل شد

یکی از پیشگام ترین کمپانی های حوزه هوش مصنوعی «دیپ مایند» نام دارد که از زیرمجموعه های گوگل محسوب می شود. این شرکت اخیرا یک الگوریتم هوش مصنوعی به نام «آلفازیرو» را ارائه کرده که طی ۴ ساعت شطرنج را به خود آموزش داده و پس از آن بر قدرتمندترین برنامه کامپیوتری این بازی غلبه کرده است.

این الگوریتم که پیش از این در قالب «آلفاگو» حرفه ای ترین افراد را در بازی تخته ای «گو» شکست داده بود، اکنون به گونه ای توسعه پیدا کرده که می تواند بازی های دیگر را نیز فرا بگیرد.

توان این الگوریتم آنچنان بالا است که در ۱۰۰ رقابت متوالی با قوی ترین برنامه شطرنج  دنیا که «Stockfish 8» نام دارد از استراتژی هایی استفاده که پیش از این دیده نشده و تمامی مسبقه ها را با پیروزی یا تساوی به اتمام رسانده است.

«گری کاسپاروف» از قهرمانان به نام شطرنج دنیا در این باره گفته است:

این یک دست آورد شگفت انگیز است، ما همیشه فکر می کردیم که آموزش شطرنج به یک ماشین بدون افزودن دانش انسانی مستلزم حجم عظیمی از شواهد تجربی است.

گری کاسپاروف درباره آلفازیرونویسندگان مقاله مرتبط به این الگوریتم که نام «دمیس هاسابیس»، موسس دیپ مایند نیز در میان آنان دیده می شود گفته اند:

آلفازیرو در ابتدای پروژه تنها از قوانین اولیه بازی های گو، شطرنج و شوگی (یک بازی تخته ای ژاپنی) اطلاع داشته اما در کمتر از ۲۴ ساعت به سطح ابر انسانی رسیده و تمامی برنامه های سطح اول دنیا در زمینه های مرتبط را شکست داده است.

احتمالا هاسابیس که خود در کودکی نابغه شطرنج بوده و در ۱۳ سالگی به سطح استادی رسیده قدرت این الگوریتم را بیش از هر کس دیگری درک می کند.

دیپ مایند تاکید کرده که تفاوت این الگوریتم با برنامه های مشابه در این است که به جز وارد کردن قواعد اولیه هیچ نیازی به دانش انسانی ندارد. آلفازیرو پس از ورود این اطلاعات بارها و بارها با خود بازی کرده و سطح مهارت خود را ارتقا می دهد.

این الگوریتم بازی ژاپنی شوگی را نیز طی ۲ ساعت فرا گرفته و طی ۱۰۰ مسابقه با قوی ترین برنامه این بازی که «Elmo» نام دارد به ۹۲ پیروزی دست یافته است.

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟