پلیس فتا: بیت کوین و وب عمیق، بزرگترین مشکلات جرایم سایبری کشور هستند

تا چند سال پیش کلاهبرداری و دزدی و دیگر جرایم اینترنتی در کشور ما به سختی قابل پیگیری بود، به ویژه برای سایت‌هایی که عوامل آن در خارج از کشور زندگی می‌کردند. همکاری‌های جهانی با پلیس بین‌الملل (اینترپل) در برخی زمینه‌ها صورت گرفت که در دهه گذشته مواردی از این قبیل در کشور اجرا شد.

به عنوان مثال دستگیری چند نفر از گردانندگان یک وبسایت مستهجن فارسی در اوایل دهه هشتاد و یا دستگیری برخی از افراد در اواخر این دهه به جرم تهدید امنیت ملی که هر دوی این مثال ها در مواردی با کمک اینترپل انجام شد. در سال‌های آخر دهه هشتاد بود که سازمانی به نام پلیس فتا مسئول امور جرایم اینترنتی و رایانه‌ای کشور را به طور جداگانه بر عهده گرفت و تا به امروز هم این مسئولیت را برعهده دارد.

پلیس فتا از اواخر دهه هشتاد شمسی شروع به فعالیت کرد

حالا بعد از گذشت حدود یک دهه از تاسیس این سازمان، اسم آن بیشتر به گوش مردم خورده و فعالیت‌های آن گستردگی بیشتری را در سطح جهانی در پی داشته است و کمک گرفتن از پلیس بین‌الملل(اینترپل) برای برخی مواقع حساس راحت‌تر از قبل شده است. در نشست هم‌اندیشی فصل پا‌ییز ۱۳۹۶ انجمن رمز ایران، «باقری‌نیا»، رئیس اداره بین‌الملل پلیس فتا، در جلسه حضور یافت و درباره چالش‌های بین‌المللی در حوزه جرایم سایبری مطالبی را ایراد کرد.

جرایم سایبری

کشور چین هیچ گونه تعاملی با سایر ملل در زمینه جرایم سایبری ندارد

رئیس اداره بین‌الملل پلیس فتا فعالیت‌های این سازمان را بدون مرز عنوان کرد و حد و حدود آن را «به هرجایی که فضای سایبری را شامل می‌شود» تشبیه کرد. او معتقد است جرایم سایبری در جهان بدون مرز هستند و برای تثبیت این ادعا به آمار 70 درصدی جرایم بین‌المللی اتحادیه اروپا در این حوزه استناد کرد:

«چالش‌های مربوط به جرایم سایبری را می‌توانیم به‌صورت همکاری با اداره‌های متناظر در سایر کشورها حل کنیم. در ایران باید ابتدا به‌صورت دوجانبه با کشورها گسترش همکاری می‌دادیم تا در صورت بروز جرایم برون مرزی  بتوانیم با مشارکت آنها احقاق حق کنیم. اکنون هم در این زمینه‌ها با اکثر کشورها تعامل داریم به جز چین که با هیچ کشوری در این مورد همکاری نمی‌کند و قواعد خودش را دارد.»

نزدیک به 14 درصد از جرایم اینترنتی در کشور در فضای دارک وب (وب تاریک) رخ می‌دهند

باقری‌نیا بزرگترین دشواری فعلی در زمینه جرایم سایبری را دو موضوع بیت کوین و وب عمیق یا تاریک می‌داند. وب عمیق که بخش اعظمی از اینترنت را در بر می‌گیرد فضایی است که شناسایی آن سخت است و به تازگی تراکنشات مالی در آن با ارز غیرقابل ردیابی بیت کوین صورت می‌گیرد؛ تراکنش‌های داخل فروم‌ها و شبکه‌های اجتماعی وب عمیق معمولا برای اقداماتی خلاف از جمله آدم‌کشی، قاچاق مواد و آدم و... انجام می‌شود. به گفته باقری‌نیا بالای 86 درصد جرایم در داخل کشور حل می‌شود و الباقی به این فضا اختصاص دارد.

جرایم سایبری

باقری نیا همچنین از مطالعه موردی شبکه‌های اجتماعی و تعامل با سایر ملل‌ها در این رابطه در سازمان پلیس فتا گفت:

«بیشتر شبکه‌های تاثیرگذار در فضای سایبر در آمریکا و کشورهای مختلف هستند که این موضوع ما را بر آن می‌دارد تا به تعامل سازنده با‌ آنها بپردازیم. به عنوان مثال پس از مطالعات گسترده برای ارتباط‌سازی با سردمداران اینستاگرام و تلگرام که در کشورمان مخاطبان فراوانی دارند تا کنون تلاش‌های بسیاری کردیم که برخی از آنها به نتیجه رسیده است.»

رئیس اداره بین‌الملل پلیس فتا از حضور بین‌المللی این سازمان در برخی ماموریت‌ها و عملیات‌ها می‌گوید و این حضور را زمینه‌ای موثر برای نشان دادن قدرت سایبری ایران به جهان و علی الخصوص کشورهای منطقه می‌داند:

«چالش دیگری که ما با‌ آن مواجه هستیم هم‌جواری با کشورهایی است که به‌تازگی در زمینه قوانین سایبری به ساختاری رسیده‌اند و همین موضوع می‌تواند بستری مناسب برای وقوع جرایم سایبری ایجاد کند. بحث ظرفیت‌سازی و رسیدن به استاندارد منظم در کل کشور بسیار ضروری است. در‌حال‌حاضر همکاری‌های بین‌المللی پلیس فتا با کشورهای دیگر مطرح است و در برخی عملیات‌های بین‌المللی نیز حضور داریم.»

جرایم سایبری

پلیس فتا عضو سایت nomoreransom است و زبان فارسی جزو زبان های پشتیبانی شده توسط این سایت شده

باقری‌نیا خبر از عضویت پلیس فتا در سایت رسمی و جهانی مقابله با باج‌افزار می‌دهد. این سایت که با کمک شرکت‌های آنتی ویروس مطرحی چون مک کافی و کسپرسکی و... همچنین سازمان‌های امنیتی بین‌المللی ساخته شده حالا با عضویت پلیس فتا از زبان فارسی هم پشتیبانی می‌کند. مقابله با باج افزاراها، شامل اطلاع رسانی و ابزارهای لازم برای پاک سازی این ویروس‌ها از خدمات اصلی این وبسایت بوده و در سطح جهانی در بین کاربران بسیار محبوب است.

پلیس فتا همکاری‌های در برخی عملیات‌ها با پلیس بین‌الملیل (اینترپل) داشته است

البته این عضویت و خبر خوشحال کننده در حالی صورت می‌گیرد که برخی از باج افزارها مثل موردی که در ایمیل های جعلی برای مردم فرستاده می شود، توسط پلیس فتا هنوز به درستی ساماندهی نمی‌شود.

مطالب مرتبط

اپل واچ جان یک پلیس زخمی را در آمریکا نجات داد

محبوبترین ساعت هوشمند جهان، اپل واچ تا به امروز جان چندین نفر را نجات داده که در جدیدترین مورد، مانع از مرگ یک نیروی پلیس در آریزونا شده است.اخیرا ویدیویی در اینترنت منتشر شده که مکالمات رادیویی پلیس شهرستان «پاینال» در ایالات متحده آمریکا و همچنین مصاحبه‌ای با گروهبان «سوسا» از «اداره عالی پلیس» را... ادامه مطلب

پلیس پیشگیری پایتخت: فریب تبلیغات فروش «سیم کارت شاد» را نخورید

رئیس پلیس پیشگیری پایتخت به دانش آموزان و خانواده‌های آنها هشدار داد که فریب تبلیغاتی تحت عنوان ارائه «سیم کارت شاد» را نخورند و منتظر اخبار از منابع خبری و پرتال اپراتوری کشور باشند.سردار «کیوان ظهیری» رئیس پلیس پیشگیری پایتخت اظهار کرد: «کلاهبرداران این بار به سراغ دانش آموزان و والدین آنها آمدند و با... ادامه مطلب

پلیس فتا: فعالیت لایکی در ایران ممنوع است؛ مسئولیت نظرات کاربران با صاحب اکانت است

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا اعلام کرده که فعالیت اپلیکیشن لایکی در ایران ممنوع است و مارکت‌های داخلی مجاز به ارائه این اپلیکیشن نیستند.اپلیکیشن لایکی یکی از جدیدترین شبکه‌های اجتماعی به شمار می‌رود که در همراستا با محبوبیت تیک تاک در دنیا محبوب شده و نوجوانان و جوانان بسیاری... ادامه مطلب

شهری در ژاپن استفاده از موبایل حین راه رفتن را ممنوع اعلام کرد

شهر یاماتو در ژاپن اعلام کرده افراد پیاده از این پس اجازه ندارند حین راه رفتن در مسیرهای تردد عمومی، میادین و پارک ها از موبایل استفاده کنند. طبق گزارشی که وبسایت NDTV در این باره منتشر کرده این اولین باری است که چنین ممنوعیتی در ژاپن اعمال می شود.البته اشاره کنیم که براساس گزارش NDTV استفاده... ادامه مطلب

راهنمای خدمات الکترونیک: شکایت از فروشگاه های اینترنتی

مطلب زیر با توجه به آخرین تغییرات اعمال شده در سامانه‌ ای‌نماد، اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی و پلیس فتا در تیر ۱۳۹۹ بازنویسی شده است.این روزها خرید و فروش اینترنتی در صدر محبوب ترین خدمات پستی قرار گرفته است. این نشان از افزایش روز افزون خرید از فروشگاه های اینترنتی دارد. با اوج گرفتن فرهنگ خرید اینترنتی و... ادامه مطلب

پلیس فتا می‌گوید با منتشرکنندگان شایعات پیرامون کرونا برخورد می‌کند

پلیس فتا اعلام کرده که تا کنون بیش از ۶ هزار وبسایت فعال در حیطه شرط بندی شناسایی شده‌اند و برای نزدیک به ۳ هزار مورد از این سایت‌ها اقدام قضایی صورت گرفته است. همچنین بر اساس این مرکز با کسانی که پیرامون ویروس کرونا شایعاتی در فضای مجازی منتشر می‌سازند، برخورد جدی صورت خواهد... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟