چه نهادی در ایران مسئول حفاظت در برابر تشعشعات آنتن های موبایل است؟

آخرین آمار رسمی حکایت از وجود ۸۵ میلیون سیم‌کارت فعال در کشور دارد؛ سیم‌کارت‌هایی که اکنون قدرتمندتر از هر زمان دیگری هستند و می‌توانند ارتباط کاربران را با هم مهیا کرده و دریچه جهان اینترنت را نیز به سوی افراد باز کنند. اپراتورهای موبایل در ایران امروز برای مدیریت و سرویس‌دهی به همین تعداد سیم‌کارت، ملزم هستند تا یک زیرساخت دسترسی رادیویی بدون سیم را را فراهم کنند که علاوه بر موبایل‌ها، خود ما را هم در معرض تشعشعات آنتن‌های موبایل قرار می‌دهد. اما آیا سازمانی که به شکل مستمر بر این تشعشعات و قرار داشتن آنها در سطح استاندارد نظارت داشته باشد وجود دارد؟

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت و همچنین سازمان انرژی اتمی ایران، آنتن‌های موبایل خطری برای کاربران و شهروندانی که در نزدیکی آنها سکونت دارند ایجاد نمی‌کنند، به شرط آنکه تشعشعات آنتن‌ها از حد مجاز عبور نکند.

براساس قانون «حفاظت در برابر اشعه»، مصوب مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۶۸، «سازمان انرژی اتمی ايران» نظارت بر اجرای اين قانون به منظور حفظ سلامت مردم، كاركنان و نسل‌های آینده در برابر خطرات انواع پرتوها را به عهده دارد و اين وظيفه به مركز نظام ايمنی هسته‌ای كشور (امور حفاظت در برابر اشعه) به عنوان واحد قانونی محول شده‌ است. در نتیجه امور حفاظت در برابر اشعه كشور، به منظور پاسخگويی و اطلاع رسانی به مردم و برای كاهش نگرانی‌های فوق گزارش‌هایی را ارائه می‌دهد.

hamrah-mechanic
سازمان انرژی اتمی ایران هر سه سال یکبار پروانه اپراتورهای موبایل را تمدید می‌کند

بر اساس تحقیقات دیجیاتو، همه اپراتورهای فعال موبایل در ایران باید یک پروانه ضروری را برای فعالیت خود دریافت کنند. این پروانه، موسوم به «پروانه اشتغال به کار پرتوکاران و بهره برداری از منابع پرتوزا» از سوی سازمان انرژی اتمی به اپراتورهای موبایل ارائه می‌شود که هر سه سال یک‌بار نیاز به تمدید شدن دارد. مبنای این پروانه، استاندارد و بی‌خطر بودن تجهیزات مخابراتی در سطح شهرها برای شهروندان است. در واقع هر اپراتور برای دريافت پروانه اشتغال، متعهد می‌شود تا ضوابط مدون اين امور و استاندارد ملی ايران را در ارتباط با پرتوگيری مردم رعايت نمايد.

برای رعایت ضوابط مدون و همچنین رعایت استانداردها، اپراتورهای موبایل با استفاده از تجهيزات پيشرفته به اندازه‌گيری پرتوهای منتشر شده از آنتن‌های BTS، مقايسه‌ی نتايج با مقادير استاندارد و ارائه‌ی گزارش در موارد ضرورت به واحد قانونی می‌پردازند. واحد قانونی نيز جداگانه و با تجهيزاتی كه در اختيار دارد، نظارت قانونی را اعمال می‌كند تا اطمينان حاصل شود كه با نصب اينگونه تجهيزات، سلامت مردم تهديد نمی‌شود.

سازمان انرژی اتمی ایران بر اساس اطلاعاتی که در سایت خود منتشر نموده، خبر می‌دهد که اندازه‌گیری تشعشعات آنتن‌های موبایل را در ایران از سال ۱۳۸۰ آغاز کرده است و تا کنون شدت پرتو راديويی ناشی از آنتن‌های BTS اندازه‌گيری شده نه تنها از حد پرتوگيری مردم براساس استاندارد ملی بيشتر نبوده، بلكه در اغلب موارد از يک صدم اين حد نیز كمتر بوده است.

در سایت این سازمان همچنین ذکر می‌شود که سازمان انرژي اتمی ایران (مركز نظام ايمنی هسته‌ای - امور حفاظت در برابر اشعه) به طور مستمر، بر عملكرد اپراتورهاي تلفن همراه نظارت دارد تا اطمينان حاصل گردد كه همواره شدت ميدان‌های الكترومغناطيسی ناشی از نصب آنتن‌های فوق، در محله‌های كار و زندگی مردم، با استانداردهای مربوطه مطابقت دارد.

گولاتوری بیش از ۷۵ ایستگاه ثابت ۲۴ ساعته برای اندازه‌گیری تشعشعات دارد

بر اساس تحقیقات دیجیاتو، به جز سازمان انرژی اتمی ایران، خود رگولاتوری نیز بیش از ۷۵ ایستگاه ثابت ۲۴ ساعته برای اندازه‌گیری تشعشعات در اختیار دارد و توسط همین ایستگاه‌ها، مشغول پایش سطح تشعشعات آنتن‌های موبایل است. همچنین اپراتورهای موبایل در پاسخ به دیجیاتو عنوان می‌کنند که به شکل دو سالانه ملزم به کالیبره کردن آنتن‌های موبایل در سطح شهرها هستند.

اپراتورهای موبایل همچنین در گفتگو با دیجیاتو عنوان می‌کنند که تجهیزات مخابراتی که در آنتن‌های موبایل استفاده می‌شود، از آخرین دستاوردهای این حوزه هستند که در کشورهای پیشرفته نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. پیشرفت تکنولوژی این حوزه و دست‌یافتن به آخرین نسل‌های ارتباطی در شبکه موبایل نیز گواهی بر این ادعاست. اپراتورهای موبایل در ایران معمولاً از تجهیزات شرکت نوکیا، اریکسون و هوآوی بهره می‌گیرند. خود این سازندگان، استانداردهای جهانی برای تشعشعات را در محصولات خود رعایت می‌کنند.

امروزه آنتن‌های وارداتی از آخرین نمونه‌ها هستند و استانداردها را رعایت می‌کنند

دکتر «عظیم فرد»، مدیر کل سرویس های رادیویی سازمان تنظیم مقررات ارتباطات چندی پیش در همین رابطه گفته بود: «زمانی که تجهیزات خریداری و وارد کشور شد، باید گواهی تایید نمونه اندازه گیری تشعشعات داشته باشد. از سوی دیگر در زمان نصب آنتن نیز دقت می شود تا در محیط اطراف سیگنال قوی تر از حد استاندارد تولید نکند.»

فرد در همین رابطه نیز خبر داده بود که ترکیبی از سازمان انرژی اتمی ایران و سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی به شکل مشترک آزمون‌های محیطی را انجام می دهند تا چگالی سطحی توان حد سیگنال از حدود استاندارد تعریف شده، بیشتر نباشد. در اکثر موارد نیز تشعشعات این آنتن‌ها، در سطحی بسیار پایین‌تر از استاندارد تعیین شده است.

در حال حاضر و بر اساس استاندارد موجود، چگالی سطحی توان تشعشعات یک آنتن موبایل در فناوری نسل دوم شبکه می‌تواند به ۴۵۰ میکرو وات بر سانتی متر مربع برسد در حالی که در نسل سوم و چهارم شبکه، این استاندارد رسیدن به رقم ۹۵۰ میکرو وات بر سانتی متر مربع را بدون مشکل می‌داند.

دیجیاتو در آزمایشی که با استفاده از یک دستگاه پرتوسنج انجام داد، مشخص شد که میزان تشعشعات یکی از همین آنتن‌ها در حد نیم میکرو وات بر سانتی متر مربع است. نیم‌میکرو وات با ۴۵۰ میکرو‌ وات تفاوت بسیاری دارد و چگالی سطحی توان تشعشعات یک آنتن موبایل از آن‌چیزی که در استاندارد تعیین شده نیز بسیار کمتر است.

بلیط هواپیما

مطالب مرتبط

محققان: کرونا به ویروس فصلی شبیه آنفولانزا تبدیل می‌شود

بررسی جدید دانشمندان نشان می‌دهد که کووید ۱۹، بیماری ناشی از ویروس SARS-CoV-2 در آینده تبدیل به یک بیماری فصلی خواهد شد.اکثر ما تجربه سرماخوردگی، آبریزش بینی و بیماری‌های فصلی را در ماه‌های سرد سال داریم. آخرین تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد که ویروس کرونا نیز رفتار مشابهی مانند سایر ویروس‌های فصلی از خود نشان خواهد داد... ادامه مطلب

بایدو با سرمایه 2 میلیارد دلاری استارتاپ بیوتک تاسیس می‌کند

به نقل از منابع آگاه، بایدو غول فناوری چینی در حال مذاکره با سرمایه گذاران برای جذب سرمایه ۲ میلیارد دلاری است تا بتواند استارتاپ جدیدی در حوزه بیوتکنولوژی راه اندازی کند.استارتاپ چینی بایدو قصد دارد با استفاده از هوش مصنوعی، این سرمایه را صرف کشف داروهای جدید و راه‌های جدیدی برای تشخیص بیماری‌ها کند.این خبر... ادامه مطلب

ریزش شدید مو، جدیدترین پیامد ابتلا به کرونا در برخی بیماران

گزارش‌ها حاکی از آن هستند که برخی افراد حتی بعد از گذشت حدود دو ماه از ابتلای به ویروس کرونا، با معضل ریزش شدید و دنباله‌دار مو مواجه بوده‌اند.طبق گزارش Business Insider فردی به اسم «پگی گورولی» حدودا سه ماه و نیم بعد از آنکه اولین علائم ابتلا به ویروس کرونا را در خود مشاهده... ادامه مطلب

بیل گیتس: نظرات ایلان ماسک در مورد کرونا «تکان‌دهنده» است

«بیل گیتس» هم‌بنیان‌گذار کمپانی مایکروسافت نظرات اخیر «ایلان ماسک» مدیرعامل تسلا و اسپیس ایکس در مورد شیوع ویروس کرونا را «تکان‌دهنده» خوانده و مقصر اصلی تئوری‌های توطئه‌ای که در مورد این پاندمی شنیده می‌شود را دسترسی به شبکه‌های اجتماعی می‌داند.مدتی پیش ایلان ماسک نرخ مرگ و میرهای اعلام شده و شدت مرگ‌آفرینی ویروس کرونا را... ادامه مطلب

محققان از آسیب ماندگار کرونا به قلب اکثر بیماران خبر می‌دهند

مجموعه تحقیقاتی جدید نشان می‌دهد قلب اکثر افرادی که بعد از ابتلا به ویروس کرونا بهبود یافته‌اند، با آسیبی ماندگار همراه بوده‌اند. این مطالعات مدعی هستند ویروس مستقیما به عضلات بدنه قلب حمله کرده و به آنها آسیب‌هایی جدی وارد می‌کند، حتی در مواردی که فرد مبتلا علائمی بسیار ساده از خود نشان داده و... ادامه مطلب

فاز سوم آزمایش بالینی واکسن کووید-19 در آمریکا آغاز شد

شرکت «Moderna» دوزی جدید از واکسن کرونا را به بیش از ۳۰ هزار نفر تزریق کرد و به این ترتیب سومین فاز از مجموعه آزمایشات بالینی این واکسن آغاز شد؛ ایالات متحده امیدوار است توسعه واکسن کووید-19 تا اوایل سال آینده میلادی نهایی شود.این کمپانی پزشکی مستقر در بوستون، ساعاتی پیش رسما اعلام کرد مرحله... ادامه مطلب

نظرات ۱۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟