عبور سیارکی ۵ متری از نزدیکی زمین ؛ بعدی به بزرگی برج خلیفه خواهد بود

چند روز پیش سیارکی ۵ متری کشف شد و تنها ساعاتی بعد از کشف آن، از فاصله‌ی ۳۸۸۹۵ متری زمین رد شد. سیارک دیگری به بزرگی برج خلیفه نیز قرار است تا دو هفته دیگر به مدار سیاره‌ی ما نزدیک شود.

اندازه‌ی این سیارک ۵ متری که 2018 BD نام دارد بین ۲.۵ الی ۵.۵ متر برآورد شده است. از آنجایی که هر شیئی که در فاصله‌ی ۹ میلیارد کیلومتری زمین قرار گیرد می‌تواند در صورت برخورد خسارات بی‌شماری به به آورد، مسیر رد شدن این سیارک بسیار تهدید آمیز بوده است.

این سیارک در ساعت ۱۱:۵۴ بیشت و هشتم دی‌ماه توسط مرکز نقشه‌برداری آسمانی کاتالینا آمریکا کشف شد و تنها ۷ ساعت بعد از مدار زمین خارج شد.

یافته‌های این مرکز نشان می‌دهد که سیارک مذکور قرار است در روز ۲۹ آبان نیز دوباره از نزدیکی زمین بگذرد اما قرار نیست تا ۱۱۵ سال آینده به فاصله‌ی ۴۰ کیلومتری سیاره‌ی ما نزدیک شود.

گفته می‌شود سیارک دیگری نیز که ابعادی به بزرگی برج خلیفه دارد، قرار است کمتر از دو هفته‌ی دیگر در پانزدهم بهمن ماه به نزدیکی زمین برسد.

سیارک 2002 AJ129 از طرف ناسا برچسب «احتمالاً خطرناک» خورده و دانشمندان عقیده دارند در صورت برخورد با زمین، ده سال تاریکی و سرما را به همراه خواهد داشت.

البته با بررسی‌های انجام شده توسط اداره کل ملی هوانوردی و فضای آمریکا، این سیارک بزرگ قصد ندارد با زمین برخورد کند و تنها از فاصله‌ی ۴ میلیون کیلومتری کره خاکی خواهد گذشت.

شاید پست توییتری خبرنگار دیلی میل و برچسب ناسا باعث شده که همگان تصور کنند، خطر برخورد این سیارک جدی بوده است چرا که در روز جمعه نشریات بسیاری اخباری عجیب از آخرزمانی احتمالی را منتشر کرده بودند، درحالی که احتمال بسیار کمی برای به وقوع پیوستن چنین اتفاقی وجود دارد و این مقالات بیشتر بازی‌هایی رسانه‌ای برای بدست آوردن مخاطب بیشتر بوده است.

این در حالیست که جرم آسمانی یاد شده یکی از صدها سیارک بزرگی است که از مسافت ۷ میلیارد کیلومتری کره‌ی خاکی رد می‌شوند و برچسب «احتمالاً خطرناک» ناسا را دریافت می‌کند که هیچکدام از آنها به مدار زمین وارد نشده‌اند.

به گفته‌ی سخنگوی ناسا این سیارک در نزدیک‌ترین حالت خود به زمین، در محلی قرار خواهد گرفت که مسافتی معادل ۱۰ برابر فاصله تا ماه را با ما خواهد داشت و جای نگرانی نیست.

مطالب مرتبط

زیر سطح سیاره کوتوله «سرس» احتمالاً یک اقیانوس پنهان شده است

مطالعات جدید نشان می‌دهند که زیر سطح سیاره کوتوله «سرس» (Ceres) دریا قرار دارد. تا پیش از این تصور می‌شد این سیاره کوتوله که بزرگ‌ترین سیارک منظومه شمسی به شمار می‌رود، خشک است.سرس با قطر ۹۴۵ کیلومتر بزرگ‌ترین سیارک در کمربند سیارکی بین مریخ و مشتری به شمار رفته و سال ۱۸۰۱ توسط یک اخترشناس... ادامه مطلب

روسیه به دنبال تولید راکت فضایی چند بار مصرف با قابلیت انجام ۱۰۰ پرتاب

موفقیت‌های خیره کننده «اسپیس ایکس» در توسعه راکت‌های چند بار مصرف باعث انقلابی در صنعت فضایی شده و آژانس‌های فضایی مختلف به دنبال توسعه مدل‌های مشابه هستند. پیش از این «آژانس فضایی اروپا» از طرح‌های برای دستیابی به فناوری مشابه خبر داده بود و حالا روسیه هم از پروژه توسعه راکتی پرده برداشته که به... ادامه مطلب

کشف کلاس جدیدی از ستارگان که امکان زندگی فرازمینی را قوت می‌بخشد

فسفر یکی از عناصر اصلی زندگی محسوب می‌شود اما در جهان عمومیت چندانی ندارد. اخیرا اخترشناسان موفق به کشف نوع جدیدی از ستارگان شده‌اند که غنی از فسفر است و می‌تواند به معنای وجود زندگی فرازمینی باشد.فسفر یکی از ۶ المان ضروری برای زندگی روی زمین شامل کربن، هیدورژن، نیتروژن، اکسیژن و گوگرد است. در... ادامه مطلب

اسپیس‌اکس برنده شد؛ پرتاب ماهواره‌های نظامی آمریکا در کنار ULA

وزارت دفاع آمریکا در قراردادی به ارزش چند میلیارد دلار شرکت‌های اسپیس‌اکس و United Launch Alliance را برای پرتاب ماهواره‌های نظامی آمریکا انتخاب کرد.اسپیس‌اکس و ULA موفق شدند با کنار زدن رقبایی همچون «نورثروپ گرامن» و «بلو اریجین» ارسال ماهواره‌های وزارت دفاع آمریکا در بازه پنج ساله (۲۰۲۲ تا ۲۰۲۷) را بر عهده بگیرند. طبق... ادامه مطلب

چرا فضانوردان به جای مداد، از «قلم فضایی» استفاده می‌کنند؟

از یک نت‌برداری سریع گرفته تا خطاطی‌هایی که دل بیننده را می‌ربایند، ما انسان‌ها معمولا نوشتن را دست کم می‌گیریم. اما در فضا که قواعدی بسیار متفاوت از کره زمین وجود دارد، فضانوردان چطور قادر به نوشتن هستند؟ هرچه نباشد، گرانشی وجود ندارد که جوهر خودکار را پایین نگه دارد، بنابراین چطور می‌توان سر و... ادامه مطلب

باورهای قبلی درباره مریخ زیر سوال رفت؛ سیاره سرخ در گذشته پوشیده از یخ بوده

تا مدت‌ها تصور می‌شد مریخ در گذشته سیاره‌ای گرم و مرطوب بوده اما مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد سطح این سیاره پوشیده از صفحات یخ بوده و قسمت اعظم آب سطح آن ناشی از ذوب شدن یخچال‌ها بوده است.شواهد متعددی وجود دارند که نشان می‌دهد مریخ در گذشته سیاره ای مرطوب بوده است. اطلاعات جمع آوری... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟