کلون سازی میمون ها برای اولین بار در تاریخ با موفقیت انجام شد

کلون سازی میمون ها برای اولین بار در تاریخ با موفقیت انجام شد

سال ۱۹۹۶، زمانی که گوسفندی به نام دالی به دنیا آمد، معادلات برای همیشه تغییر کرد. دالی اولین پستانداری بود که با موفقیت و طی پروسه انتقال هسته سلول پیکری (SCNT) کلون شده بود.

پس از آن دانشمندان این روش را برای کلون کردن موش، گاو و حتی سگ نیز به کار بردند اما این روش روی پریمات ها موفقیت آمیز نبود تا اینکه بالاخره تیمی از دانشمندان چینی اعلام کردند که دو میمون از سرده ماکاک را با همان روش کلون کرده اند.

هوآ هوآ و ژانگ ژانگ دو میمون خواهر هستند و به وسیله همان متودی که دالی به وجود آمد، پدید آمده اند. دانشمندان، هسته تخمک رو حذف کرده و آن را با DNA یک جنین جایگزین کردند تا کلون مورد نظر آن ها پدید آید.

البته این پروسه چندان ساده هم نیست. ۱۲۷ تخمک و ۷۹ رویان طی این فرآیند از بین رفتند تا در نهایت اتفاق مطلوب دانشمندان رخ دهد. نتایج اولیه تست ژنتیکی نشان می دهد که هر دو میمون کاملا سالم بوده و شبیه به یکدیگر هستند.

اهمیت این پروژه در نزدیک شدن به کلون سازی انسان است. حالا دانشمندان با قاطعیت بیشتری می توانند روی امکان پذیر بودن پروژه کلون سازی انسان ها بحث و تبادل نظر کنند. البته شاید نه به این زودی و نه هیچ وقت چنین اتفاقی رخ ندهد و شاهد کلون سازی انسان ها نباشیم.

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato