واکسن جامع آنفلوانزا مراحل پایانی توسعه خود را می گذراند

دریافت هر ساله واکسن آنفلوانزا، به خصوص اگر باز هم امکان ابتلا به این بیماری وجود داشته باشد، به هیچ وجه خوشایند نیست. حالا محققین دانشگاه جورجیای آمریکا در حال تلاش برای دستیابی به واکسن جامع آنفلوانزا هستند. واکسنی که ایمنی در مقابل انواع این بیماری را برای انسان ها فراهم می آورد.

دشواری مبارزه با بیماری آنفلوانزا از آنجا ناشی می شود که ویروس عامل آن به طور مداوم دستخوش جهش ژنتیکی و تغییر ماهیت می شود، بنابراین تولید واکسن برای مقابله با یک نوع از این ویروس در مقابل دیگر انواع آن کارایی چندانی نخواهد داشت.

گروهی از محققین دانشگاه ایالتی جورجیا در آمریکا تصمیم گرفتند به جای شناسایی ویروس ها از طریق توالی ژنتیکی آنها، به سراغ پروتئین هایی بروند که تقریباً در میان تمام انواع ویروس آنفلوانزا مشترک هستند.

اگر در زیر میکروسکوپ به ویروس این بیماری نگاهی بیاندازید شکلی مشابه تصویر زیر را از آن مشاهده خواهید کرد. پروتئین هایی که در بالا به آن اشاره شد در نوک زائده های شاخک مانند قرار دارند و در اصطلاح علمی به آنها «هماگلوتونین» (hemagglutinin) گفته می شود.

واکسن جامع آنفلوانزا ویروس آنفلوانزا

پروتئین مورد بحث ویروس را قادر می سازد که به سلول های میزبان، به خصوص در ناحیه بینی، گلو و ریه ها چسبیده و تکثیر شود. واکسن جامع آنفلوانزا قادر خواهد بود به بدن برای شناسایی و مقابله با این پروتئین ها یاری برساند.

در واقع چنین واکسنی حاوی نانو ذرات غیر فعال شده پروتئین هماگلوتونین است که به سیستم ایمنی بدن می فهماند دقیقاً می بایست دنبال چه چیزی برای مبارزه بگردد. بنابراین اگر ویروس عامل بیماری وارد چنین بدنی شود پروتئین های اتصال دهنده به سرعت شناسایی و سلول حامل آنها (ویروس) مورد حمله سیستم ایمنی قرار خواهد گرفت.

مشکل اصلی اینجاست که ما با ویروسی مواجه هستیم که به سرعت دچار جهش ژنتیکی می شود، بنابراین نمی توان مطمئن بود که این جهش ها منجر به تغییر ساختار هماگلوتونین ها نشود.

در حال حاضر سازمان جهانی بهداشت همه ساله با بررسی وضعیت ژنتیکی ویروس های آنفلوانزا اطلاعات لازم را در اختیار کمپانی های دارویی قرار می دهد تا آنها بتوانند واکسن مناسب آن را تولید نمایند. پر واضح است که همیشه امکان خطا وجود دارد و واکسن های تولید شده نیز برای همه افراد در تمام نقاط دنیا مفید نخواهند بود.

واکسن جامع آنفلوانزا

محققین آمریکایی امیدوارند بتوانند با هدف قرار دادن شاخک های بیرون زده از ویروس (به جای پروتئین واقع در سر این شاخک ها) واکسن جامع آنفلوانزا را جامع تر سازند. تحقیقات نشان می دهد که ساختار شاخک های مورد بحث نسبت به دیگر بخش های ویروس با سرعت بسیار کمتری تغییر می کنند.

تست های حیوانی واکسن مورد بحث در حال انجام است و تا کنون به نتایج امیدوار کننده ای دست یافته است. موش هایی که دو بار این واکسن را دریافت کرده اند به خوبی در مقابل ابتلا به انواع خطرناک آنفلوانزا از جمله H1N1، H3N2، H5N1 و H7N9 از خود مقاومت نشان داده اند.

با این حال هنوز تاریخ مشخصی برای عرضه داروی مورد بحث به بازار اعلام نشده. ضمن این که این تنها داروی جامع در دست توسعه برای پیشگیری از ابتلا به بیماری آنفلوانزا نیست و پژوهشگران دیگری نیز از روش های متفاوت در حال تلاش برای دستیابی به چنین واکسنی هستند.

مطالب مرتبط

آزمایش انسانی اولین واکسن کرونا کشور هند به زودی آغاز می‌شود

اولین واکسن بالقوه کووید-۱۹ کشور هند به نام «Covaxin» با همکاری مشترک شورای تحقیقات پزشکی هند (ICMR) و شرکت داروسازی Bharat Biotech ساخته شد و به زودی روی انسان‌ها آزمایش می‌شود.شورای تحقیقات پزشکی هند به ۱۲ موسسه پزشکی در این کشور دستور داده تا حداکثر تا امروز (۷ ژوئیه) مجوزهای لازم را از کمیته‌های داخلی... ادامه مطلب

کمپانی چینی از آزمایش موفق واکسن کرونا خبر می‌دهد؛ تدارک برای عرضه جهانی

کمپانی چینی «Sinovac Biotech» از دستیابی به نتایج امیدبخش در فازهای اول و دوم آزمایش واکسن کرونا خبر داده است.بسیاری از شرکت‌‌های داروسازی معتبر دنیا در ماه‌های اخیر سرگرم تولید واکسن کووید-۱۹ بوده‌اند. در حالی که روز گذشته شرکت «مدرنا» از آماده سازی مقدمات فاز سوم آزمایش واکسن خود خبر داده بود، حالا یک کمپانی... ادامه مطلب

فاز سوم آزمایش واکسن کرونا «مدرنا» با شرکت ۳۰ هزار نفر آغاز می‌شود

فاز سوم آزمایش واکسن کرونا تولید شده توسط کمپانی «مدرنا» با مشارکت ۳۰ هزار نفر از اواسط تیر ماه آغاز خواهد شد. این واکسن قبلا با موفقیت روی ده‌ها نفر آزمایش شده و بسیاری برای مقابله با کویید-۱۹ به آن امید بسته‌اند.مدرنا یکی از نخستین واکسن‌های امیدوار کننده در مقابله با کرونا بود. این شرکت... ادامه مطلب

روسیه کارآزمایی بالینی واکسن ویروس کرونا را به زودی شروع می‌کند

وزیر بهداشت روسیه اعلام کرد که محققان این کشور می‌خواهند کارآزمایی بالینی واکسن ویروس کرونا را تا دو هفته دیگر شروع کنند. این کشور همچنین داروی «آویفاویر» (Avifavir) را برای درمان کووید ۱۹ تایید کرده است.روسیه پس از ایالات متحده آمریکا و برزیل، سومین کشور دنیا با بیشترین آمار ابتلا به بیماری کووید ۱۹ است.... ادامه مطلب

پایان بحران کرونا به چندین نوع واکسن کووید-۱۹ نیاز دارد

چهار نفر از مدیران نهادهای علمی برجسته دنیا از جمله دکتر «آنتونی فائوچی» مدیر «مؤسسه آلرژی و بیماری‌های عفونی فدرال آمریکا» با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که جهان برای عبور از بحران کووید-۱۹ نه به یک واکسن بلکه به تعدادی از آنها نیاز دارد.بسیاری از نهادهای پزشکی و تحقیقاتی از هفته ها قبل روی تولید... ادامه مطلب

سازمان جهانی بهداشت: ۷ تا ۸ کاندید اصلی برای ساخت واکسن کرونا داریم

دبیر کل سازمان جهانی بهداشت می‌گوید در حال حاضر بین هفت تا هشت واکسن ویروس کرونا نسبت به بقیه واکسن‌های در دست ساخت برتری دارند و توسعه آن‌ها با شتاب بیشتری انجام می‌گیرد.«تدروس ادهانوم»، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت در کنفرانس ویدیویی شورای اقتصاد و اجتماعی سازمان ملل متحد (ECOSOC) گفت که دو ماه قبل... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟