لکه نفتی کشتی غرق شده سانچی چطور پخش می شود؟

کمتر از یک ماه از برخورد نفتکش ایرانی سانچی با کشتی فله بر چینی می گذرد و همانطور که میدانید حدودا یک هفته بعد کشتی ایرانی حامل میعانات گازی اشتعال پذیر در دریا غرق شد و جان باختن کلیه خدمه آن تایید گردید.

طبق اعلام سازمان دریانوردی کشور سانچی از عسلویه به سمت یکی از شهرهای کره جنوبی در حرکت بود و بالغ بر صد هزار تن نفت خام را حمل میکرد که در مسیرش با فله بر چینی به اسم کریستال برخورد کرد. نفتکش ایرانی بعد از یک هفته سوختن در دریا عاقبت در نقطه ای میان مرز چین، ژاپن و کره جنوبی به زیر آب فرو رفت.

ابعاد این حادثه به قدری وسیع بود که حالا بزرگ ترین لکه نفتی یک دهه اخیر در فضایی به مساحت چند صد کیلومتر در محل غرق شدن سانچی ایجاد شده است.

حالا فدراسیون بین المللی مالکان نفتکش اعلام کرده که این سانحه بدترین آلودگی نفتی در ۳۵ سال اخیر را ایجاد کرده است.

این سانحه بدترین آلودگی نفتی در ۳۵ سال اخیر را ایجاد کرده است

در زمان بروز حادثه مقامات کشورهای مربوط هیچ ایده ای در مورد اینکه لکه نفتی تا چه اندازه بزرگ خواهد بود نداشتند چراکه این مساله به شدت تحت تاثیر جریان های شدید اقیانوسی آن روز بود. با این حال اما طبق اعلام مرکز ملی اقیانوس شناسی بریتانیا نگرانی ها در مورد اثرات بالقوه این سانحه بر بسترهای ماهیگیری و اکوسیستم های حساس دریایی سواحل ژاپن و کره جنوبی رو به افزایش است و مشخص نیست چه آینده ای در انتظار این نواحی خواهد بود.

این مرکز در گزارش تازه خود آورده است:

نسخه به روز شده از مدل شبیه سازی شده این حادثه نشان می دهد که آب های آلوده شده به واسطه سانچی ممکن است ظرف مدت یک ماه به ژاپن برسند. بررسی های صورت گرفته روی این مدل ها همچنین حاکی از آن است که آلودگی ناشی از گسترش نفت در دریا ممکن است بیشتر از اینها وسعت پیدا کند و سریعتر از آنچه تصور می شد به اطراف حرکت نموده و در نتیجه نواحی بزرگ تری از بخش های ساحلی را تحت تاثیر قرار دهد.

نمودار تعاملی منتشر شده در این باره جهت و برد احتمالی این لکه را در هفته های جاری نشان می دهد و صخره های کلیدی، بسترهای ماهیگیری و آبراه های حفاظت شده موجود در این ناحیه را به تصویر می کشد.

نظرات ۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟