جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

تعویق طرح حذف تراکنش‌های مالی روی بستر USSD؛ نظر شرکت‌های فعال چیست؟

چند روز گذشته بود که بانک مرکزی خبر از حذف تراکنش‌های مالی روی بستر USSD (ارسال پیام از طریق کد دستوری موبایل) داد که دلیل آن را ناامن بودن این بسترها عنوان کرده بود. ابلاغیه‌ای که به گفته برخی از مدیران و کارشناسان این حوزه ، به بانک‌ها ارائه شده خبر از اجرای این طرح تا 15 بهمن ماه داده است، حال به نظر می‌رسد این مهلت کوتاه بوده است و با تاخیری حداقل 4 ماهه اجرا خواهد شد.

«محمدرضا فرنقی‌زاد» مدیر روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن ضروری دانستن ایمن‌سازی بستر‌های پرداخت، عنوان کرده است که بر اساس مذاکره ای که روز گذشته بین وزیر ارتباطات و مسئولان بانک مرکزی انجام شده، قرار است در این مهلت 4 ماهه، هر دو سازمان به بررسی راهکارهای جایگزین و مناسب باشند تا خللی در زندگی میلیون‌ها مشترکین سیم‌کارت صورت نگیرد. از سوی دیگر «رمضانعلی سبحانی‌فر»، رئیس کمیته مخابرات مجلس نیز به مسئولان اجراکننده طرح مذکور چنین هشدار داده بود:

«بانک مرکزی به تازگی و در سکوت خبری تصمیم به قطع سرویس USSD شارژ اعتباری سیم‌کارت‌های تلفن همراه بدون اطلاع قبلی گرفته است. این کار در آستانه شب عید و سال جدید موجب به وجود آمدن مشکلات عدیده‌ای برای صاحبان این سیم‌کارت‌ها می شود.

انجام عجولانه این کار توسط مسئولان بانک مرکزی ظن ما را به وجود دستهای پشت پرده و سوءاستفاده های احتمالی بعدی تقویت کرده است. این اقدام باید با تدبیر بیشتری انجام شود و تا وقتی که سرویس یا سرویس‌های جایگزین بهتری ارائه نگردد، نباید سرویس USSD قطع شود. در غیر این صورت مقامات مسئول را به مجلس فراخواهیم خواند.»

حذف تراکنش بستر USSD

رئیس کمیته مخابرات مجلس هشدار داده که تا زمان پیدا نشدن یک راه حل جایگزین، اقدام بانک مرکزی درست نیست

محسن قادری، «مدیرعامل شرکت شاپرک» نیز تراکنش‌های USSD را در جهان منسوخ اعلام کرده و واکنش‌های منفی برخی کاربران در قبال حذف آنها را طبیعی عنوان کرده است:

«به خاطر دارم هنگامی که بحث بانکداری الکترونیک و پرداخت کارتی مطرح شده بود، چشم انداز مثبت و استقبال از مردم وجود نداشت اما هم اکنون شاهد موفقیت این شبکه هستیم. پس این تصمیم با اشراف کامل بر تمامی این شرایط گرفته شده است.»

از آنسو برخی از فعالان اصلی این حوزه مانند «حامدمنصوری» مدیرعامل شرکت آسان‌پرداخت نگرشی دیگر را اتخاذ کرده و معتقدند که اپلیکیشن‌های موجود در بازار می‌تواند لغو کدهای دستوری USSD را جبران سازد. به گفته منصوری بیش از 30 میلیون نفر از ده اپلیکیشن مطمئن موجود در بازار استفاده می‌کنند که تمامی خدمات USSD در این اپلیکیشن‌ها وجود دارد:

«طی یکی دو سال اخیر تمام تلاش و توان مالی و کارشناسی خود را معطوف به ایجاد ابزارهای پرداخت‌های مطمئن‌تری در قالب اپلیکیشن‌های موبایلی با بهره‌گیری از دانش و ظرفیت‌های داخلی کردیم که امروز خوشبختانه ثمرات این تلاش‌ها بخوبی ملموس است. محدودیت در خدمات پرداخت بر بستر کدهای دستوری، تشخیص و تصمیم بانک‌مرکزی به عنوان نهاد ناظر است و بازیگران این حوزه باید با این تصمیم همراهی داشته‌باشند بنابراین در شرایط فعلی بهترین کار، تلاش برای حفظ کیفیت و کمیت مناسبات و تعاملات میان تمام بازیگران اعم از شرکت‌های پرداخت، اپراتورها و… است تا بتوانیم خدمات مناسبی به مردم ارائه دهیم.»

حذف تراکنش بستر USSD

مدیرعامل آپ از جمله فعالان این حوزه است که روی نسبتا خوشی به تصمیم بانک مرکزی نشان داده است.

«صادق فرامرزی» دیگر فعال این حوزه که مدیرعاملی شرکت کارت اعتباری ایران کیش را برعهده دارد نیز همانند همتای خود اطمینان دارد که اپلیکیشن‌های مذکور می‌توانند خلاء بعد از اجرا شدن طرح را در مدت زمان کمی جبران کنند. فرامرزی از طرح بانک مرکزی استقبال کرده و معتقد است که باید خیلی وقت پیش این اقدام صورت می‌گرفت:

«ممکن است با حذف بستر USSD، در ابتدای کار برخی از شرکت های پرداخت با کاهش تراکنش روبه رو شوند اما به سرعت وضعیت شرکت هایی که برروی  USSDسرمایه گذاری ویژه کرده بودند هم به حالت عادی برمی گردد.»

فرامرزی عدم امنیت در سیستم‌های USSD را تایید می‌کند و عدم فراگیری اپ های موبایلی و یا مشکلات اینترنت در کشور را دلیل دیر اقدام کردن بانک مرکزی برای حذف این نوع از تراکنش‌ها عنوان می‌کند.

حذف تراکنش بستر USSD

جدول آخرین سهم شرکت‌های مختلف PSP در زمینه تراکنش‌های مالی

بر اساس تحقیقات دیجیاتو، برخی دیگر از مدیران و دست اندرکاران اصلی این حوزه‌ها سیاست خود را سکوت اعلام داشته‌اند چرا که صحبت درباره آن را به صلاح نمی‌دانند.

در هر حال به نظر می‌رسد تصمیم بانک مرکزی در هر صورت اعمال خواهد شد و صرفا بخاطر ناگهانی اعلام شدن آن است که اجرایی شدن آن به وقفه خورده است. بعد از عملی شدن این طرح به طور حتم رقابت شرکت‌های psp برای جذب تراکنش‌های خرید شارژ به سمت اپلیکشین‌های خود بسیار داغ خواهد شد و شاهد فاز دیگری در این نوع از بازار خواهیم بود.

برچسب ها

مطالب مرتبط

بی‌کالایی؛ خواب عمیق بازار IT به لطف بسته‌های اقتصادی

هربار که بسته اقتصادی جدیدی اعلام می‌شود، بازار IT نوسانات جدیدی را تجربه می‌کند. به نظر کارشناسان و وارد کنندگان صنف رایانه اگر بسته ارزی قبلی که در آن نرخ دلار 4200 تومان اعلام شده بود پابرجا می‌ماند، بازار IT رنگ و روی بهتری به خود می‌گرفت. «سید مهدی میرمهدی» رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران... ادامه مطلب

بانک مرکزی: ایجاد شبکه پولی و پرداخت بر بستر بلاک‌چین غیرمجاز است

بانک مرکزی امروز با انتشار اطلاعیه‌ای هشدار داده است که انتشار رمز‌ارز با پشتوانه ریال، طلا و انواع ارز صرفاً در انحصار همین بانک است. در این اطلاعیه بر اساس قانون پولی و بانکی کشور به فعالین پولی و بانکی تاکید شده که تولید و انتشار پول رایج و تعیین ابزارهای پرداخت در انحصار بانک مرکزی است. بانک مرکزی... ادامه مطلب

شرط جدید تراکنش‌های موبایلی: تطابق نام صاحب کارت بانکی و سیم کارت

ارتقاء امنیت در تراکنشات مالی موضوعی‌ست که بانک مرکزی و فعالان این حوزه بر آن تمرکز کرده‌اند و در همین مسیر در روزهای اخیر تصمیمات جدیدی را اتخاذ کرده‌اند. بر همین اساس به تازگی مدیران شرکت آسان پرداخت اعلام کردند که از این پس تراکنش‌های موبایلی به نحوی انجام خواهد شد که نام صاحب سیم... ادامه مطلب

بانک‌ها باید ظرف 24 ساعت به احکام قضائی ثبت شده در سامانه کاشف رسیدگی کنند

از این پس بانک ها ملزم به اجرای سریع و بی وقفه احکام قضائی ثبت شده در سامانه تعاملی کاشف شدند. بر اساس اعلام «ناصر حکیمی» معاون بانک مرکزی در جمع نمایندگان امنیتی بانک‌های کشور، یکی از انگیزه‌ها و اهداف راه اندازی سامانه کاشف رسیدگی سریع به جرائم حوزه پرداخت الکترونیکی است و هیچ گونه... ادامه مطلب

استفاده از کارتخوان‌ها در خارج کشور ممنوع شد

ممنوعیت استفاده از کارتخوان‌ها در خارج از کشور حتی در صرافی‌های مجاز خارجی، توسط بانک مرکزی و شرکت شاپرک ابلاغ شد. بر اساس آمارهای غیر رسمی در سال‌های اخیر بالغ بر چند هزار دستگاه کارتخوان ایرانی و متصل به شبکه شتاب با حساب‌های ایرانی از مرزهای کشور خارج و در کشورهایی همچون ترکیه، کانادا، امارات متحده... ادامه مطلب

مهلت یک ماهه بانک مرکزی برای تعیین تکلیف پرداخت‌های الکترونیکی

هیات وزیران با تصویب ضرورت تدوین مقررات لازم در حوزه پرداخت‌های الکترونیک، بانک مرکزی را موظف کردند تا چارچوب‌ها و ضوابط لازم برای این مصوبه را تا یک ماه آینده تدوین و ابلاغ کند. در جلسه شماره ۱۲۱هیات وزیران موضوعاتی مانند گسترش و بهبود دولت الکترونیک، صورت‌حساب‌های الکترونیک و پرداخت از طریق تلفن همراه تصویب و... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x