ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

خودرو

خداحافظی با آقای صدا؛ موتورسیکلت برقی هارلی دیویدسون به بازار می آید

اولین محصول الکتریکی که کمپانی موتورسیکلت سازی هارلی دیویدسن معرفی کرد یک کانسپت الکتریکی به نام لایووایر بود. هرچند که کانسپت معرفی شده در سال 2014 تنها به مرحله ساخت و تست نمونه اولیه رسید ...

زهرا ملکی
نوشته شده توسط زهرا ملکی | ۱۳ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۱:۰۰

اولین محصول الکتریکی که کمپانی موتورسیکلت سازی هارلی دیویدسن معرفی کرد یک کانسپت الکتریکی به نام لایووایر بود. هرچند که کانسپت معرفی شده در سال 2014 تنها به مرحله ساخت و تست نمونه اولیه رسید اما در نهایت در حد یک ایده باقی مانده و هرگز به تولید انبوه نرسید.

حالا به نظر می رسد که کمپانی سازنده در حال تلاش است تا با ایجاد تغییرات مثبت و اضافه کردن ویژگی ها و مشخصات واقعی تر  این محصول را راهی بازار کرده و بدست مصرف کننده برساند.

به گفته مدیرعامل این کمپانی، متیو لاویچ این موتور سیکلت الکتریکی تا نهایتا دو سال دیگر راهی جاده ها خواهد شد. این مدیر ارشد در یک کنفرانس خبری عنوان کرده است که ما معتقدیم بازار محصولات الکتریکی در حال رسیدن به یک بلوغ نسبی بوده و همین موضوع می تواند یک هیجان فوق العاده و شک مثبت را برای محصولات ما چه در حوزه موتورسیکلت های سنتی و چه در حوزه محصولات غیرسنتی به همراه داشته باشد.

لاویچ در ادامه توضیح داده است که بدون اغراق لایووایر یک موتورسیکلت الکریکی فوق العاده هیجان انگیز و نشاط آور بوده و 1200 نفری که در سراسر دنیا نمونه های اولیه این وسیله نقلیه را تست کرده اند، همگی به اتفاق بر روی این موضوع تاکید داشته اند.

مدیرعامل هارلی دیویدسن عنوان کرده است که ما در حال حاضر تمرکز خود را بر روی توسعه این کانسپت الکتریکی و آماده سازی آن قرار داده و قصد داریم که این موتورسیکلت متفاوت را تا 18 ماه دیگر به دست مشتری برسانیم.

بازار موتورسیکلت ها در چندسال گذشته با مشکلات زیادی دسته پنجه نرم کرده و بسیاری از تولید کنندگان آن ها را با چالش های دشوار و متنوعی روبرو کرده است.

به نظر می رسد که این وضعیت تا چند سال آینده نیز ادامه پیدا خواهد کرد. بحران های مالی به وجود آمده بازار موتورسیکلت ها را نیز درست شبیه به مابقی بازارهای صنعت خودروسازی با کاهش قابل توجه تقاضا روبرو کرده است.

در طی گزارش هایی که عملکرد مالی کمپانی هارلی دیویدسون را نشان می دهد مشخص شده است که وضعیت فروش موتورسیکلت ها و وسایل نقلیه دوچرخه به خصوص در ایالات متحده رو به بهبود بوده اما همچنان فروش این وسایل نسبت به زمان اوج یعنی سال 2016 (1.6 میلیون دستگاه در سال) کاهش قابل توجهی دارد.

با توجه به این شرایط مدیران صنعت موتورسازی به شدت در حال تلاش اند تا موتورسواران جدیدی را جذب کرده و به تعداد علاقه مندان موتورسیکلت ها بیافزایند.

ناگفته نماند کمپانی های فعالی مثل هوندا، دوکاتی و حتی خود هارلی نیز برای جذب حداکثری مشتری فعالیت های قابل توجهی انجام داده و می دهند.

با در نظر گرفتن مدل های مختلفی از محصولات سایز کوچک که بیش از پیش در حال محبوب تر شدن بوده و از امنیت بیشتری نیز برخوردار اند، اهمیت فوق العاده جذب مشتری و علاقه مند به دنیای موتورسیکلت ها مشخص می شود.

جذب مشتری جوان حتی برای هارلی نیز که از کمپانی های به نام صنعت موتورسیکلت سازی بوده و محصولات آن ها سال ها لقب پادشاه جاده ها را از آن خود کرده اند اهمیت بالایی داشته و یک چالش محسوب می شود.

هرچند مشتری های قدیمی و سن بالا توان مالی خوبی داشته و می توانند یک خریدار بالقوه برای محصولات گران قیمت این کمپانی محسوب شوند اما واقعیت این است که استمرار محبوبیت و موفقیت یک سازنده در گرو کسب توجه خریداران جوان است.

موتورسیکلت های الکتریکی یک آینده درخشان را نوید می دهند. این وسایل نقلیه علاوه بر اینکه سرعت و شتاب فوق العاده و عدم آلودگی هوا را تضمین می کنند می توانند توجه خریداران جوان را به سمت خود جلب کرده و افرادی را که تمایلی به استفاده از موتورهای قدیمی پر سروصدا ندارند به یک مشتری دست به نقد تبدیل کنند.

گزارش های بدست آمده از هارلی دیویدسون نشان می دهد که وضعیت مالی این کمپانی چندان خوب نبوده و در طی 12 ماه گذشته سهام این شرکت با کاهش 12 درصدی روبرو شده است.

هرچند که هیچ چیزی به طور قطع قابل پیش بینی نیست اما انتظار می رود که معرفی یک موتورسیکلت الکتریکی با کارایی بالا و جذابیت فوق العاده بتواند این کمپانی را دوباره به نقطه اوج برساند.

باتوجه به سیاست های جدیدی که هارلی اتخاذ کرده به نظر می رسد که مدیریت این کمپانی موتورسیکلت سازی توانسته است به درستی چالش ها و موقعیت های جدید وسایل نقلیه را درک کنند.

پیش از این کمپانی های خودروسازی بنامی مثل تسلا و حتی جنرال موتور نیز موفق شده اند با حرکت به سمت الکتریکی سازی وسایل نقلیه و استفاده از قوای محرکه الکتریکی در آن ها جایگاه خود را در این صنعت محکم کنند. این کمپانی ها ثابت کرده اند که درک درست شرایط و اتخاذ تصمیم ها و سیاست های بجا می تواند علاوه بر تولید محصولات با کیفیت و محبوب، سود خوبی را نیز از آن ها کند.

در انتها سوالی که مطرح می شود این است که آیا بازه زمانی حدودا 2 ساله که کمپانی هارلی برای ارائه مدل نهایی کانسپت الکتریکی لایووایر تعیین کرده واقعی و براساس پیشرفت های فعلی گروه توسعه دهنده این موتورسیکلت الکتریکی بوده و یا وعده توخالی است که تنها زمان بیشتری را از آن مدیران این کمپانی می کند؟

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
 • Silencer
  Silencer | ۱۳ بهمن ۱۳۹۶

  یه لحظه فکر کردم ابی مرده!!! چنان نوشتی حداحافظی با آقای صدا

  • سبحان نظری
   سبحان نظری | ۱۴ بهمن ۱۳۹۶

   ابیِ موتوراست دیگه

مطالب پیشنهادی