جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

کلان شهر تمدن مایا به کمک فناوری لیدار در جنگل های گواتمالا کشف شد

منطقه بسیار بزرگی از کلان شهر تمدن مایا، قوم سرخ پوستی که در جنوب مکزیک و شمال آمریکای مرکزی ساکن بوده اند، در جنگل ها و خاک هایی که در قرن های اخیر بخش هایی از جنگل های گواتمالا (کشوری در آمریکای مرکزی) را پوشانده اند، مدفون شده. اخیراً به لطف فناوری لیدار این کلان شهر پیشتر گم شده کشف شده است.

لیدار یک فناوری‌ سنجش از راه دور است که از طریق تاباندن نورهای لیزری به هدف و تجزیه و تحلیل نور منعکس‌شده، فاصله‌ها را اندازه‌گیری می‌کند و می تواند مطالعه مکان ها را بدون ایجاد خرابی یا تغییر در آنها فراهم کند.

در این پژوهش 60 هزار سازه کشف شده

موسسه پاگونام که در زمینه حفظ میراث تاریخی فعالیت می کند، با استفاده از تکنولوژی لیدار و اسکن کردن جنگل های گواتمالا موفق شده 60 هزار سازه که قبلاً ناشناخته بوده را بدون قطع کردن حتی یک گیاه کشف کند. این کشف در نهایت موجب شده بسیاری از تفکراتی که در مورد این تمدن قدیمی داشتیم، تغییر کند.

در حالی که پیش از این جمعیت تمدن مایا در شهر بزرگشان حدود 5 میلیون نفر تخمین زده می شد، اکنون مشخص شده که این تعداد احتمالاً بین 10 تا 15 میلیون نفر بوده. این تخمین جمعیت بر اساس کشف خانه ها، اهرام، بزرگراه ها و سایر مکان ها انجام شده است.

جمعیت کلان شهر تمدن مایا بین 10 تا 15 میلیون نفر تخمین زده شده

جالب تر اینکه این بزرگراه ها در حالی در این تمدن وجود داشته اند که مایایی ها اساساً از چرخ یا ریل برای بارکشی توسط چهارپایان استفاده نمی کردند و به این ترتیب به نظر می رسد آنها از یک نیروی کار سازمان یافته بهره می برده اند.

بخش هایی از این شهر از طریق جاده هایی پهن به هم متصل شده اند، به نظر می رسد، ساکنین این تمدن به طور منظم با هم در ارتباط بوده اند و احتمالاً مسیرهای ویژه ای برای نقل و انتقال به منظور تجارت بین شهرها را ساخته بودند.

همچنین به گفته گروه باستان شناسان این پژوهش، بر اساس قلعه ها و استحکاماتی که در خرابه های این شهر کشف شده، به نظر می رسد جنگ تنها دلیلی نبوده که منجر به نابودی این تمدن شده است.

این کشف، اولین فاز اجرایی از پژوهش های موسسه پاگونام بوده، موسسه یاد شده در آینده قصد دارد با استفاده از لیدار نقشه بیش از 8 هزار کیلومتر مربع از مناطق پایین دست گواتمالا را تهیه نماید. لذا انتظار داریم در آینده خبرهای بیشتری در مورد اکتشافات مرتبط با تمدن مایا بشنویم.

منبع:
engadget
برچسب ها

مطالب مرتبط

کشف 40 هزار ساختمان در شهر باستانی مکزیک به کمک فناوری لیدار

آمریکای مرکزی میزبان فرهنگ های قدرتمند بسیاری بوده که عمدتا پس از ورود مهاجران اروپایی اثری از آنها باقی نمانده است، حالا اما با کمک فناوری لیدار اطلاعات بسیاری از آن ها به دست آمده است. در این فناوری با ارسال پالس های سنسور لیدار از هوا به زمین و عبور آنها از سطح خاک و... ادامه مطلب

اپل نخستین مقاله علمی اش در رابطه با اتومبیل های خودران را منتشر کرد

اپل همیشه به حفظ اسرار و بی علاقگی به اشتراک ایده ها و دانش خود با دیگران مشهور بوده اما در ماه های اخیر و با توجه به رویکرد عمومی انتقال دانش و فناوری در دنیا، شرکت ساکن کوپرتینو نیز سعی کرده با جریان موجود همراه شود. کمپانی مورد بحث در همین راستا و برای نخستین... ادامه مطلب

مطالعه جمعیت پلانکتون ها توسط سیستم سنجش از دور ناسا

معمولاً زمانی که صحبت از ناسا می شود، ناخودآگاه ذهن به سمت تصاویر مریخ و ایستگاه های فضایی می رود. اما آژانس ناسا در زمینه مطالعات اقلیمی نیز فعالیت های بسیار انجام داده است. یکی از پروژه های انجام گرفته، تعیین میزان پلانکتون موجود در آب بود که توسط ابزار «لیدار ابر و هواپخش با... ادامه مطلب

مهندس ایرانی و طراحی سنسور موقعیت یاب دقیق برای اتومبیل های خودران

یکی از مهمترین بخش های توسعه اتومبیل های خودران، طراحی و ساخت یک سنسور موقعیت یاب کارآمد است تا به عنوان چشم خودرو، موانع و علائم را تشخیص داده و در تصمیم گیری به کامپیوتر مرکزی کمک کند. در حال حاضر، شرکت های مختلف از فناوری LIDAR در سنسورهای خود استفاده می کنند که با تاباندن... ادامه مطلب

دوربین هوشمندی که از فاصله ۴۵ کیلومتری عکس می‌گیرد

محققان چینی موفق به توسعه دوربین هوشمندی شده اند که از فاصله ۴۵ کیلومتری قادر به تصویربرداری از اشیاء با ابعاد مشابه انسان است. بر اساس مقاله ای که در ژورنال ArXiv چاپ شده، فناوری مبتنی بر لیزر و هوش مصنوعی به کار رفته در این دوربین قادر به ثبت تصاویر از میان دود و آلودگی های... ادامه مطلب

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x