فعالیت های صنعتی منجر به تغییر رنگ بنای تاج محل از سفید به زرد شده است

فعالیت های صنعتی منجر به تغییر رنگ بنای تاج محل از سفید به زرد شده است

یکی از معروف ترین ابنیه جهان که سالانه توسط بسیاری از رهبران جهان، خانواده های سلطنتی و ستاره های هالیوودی مورد بازدید قرار می گیرد به خاطر آلودگی هوا در حال تغییر رنگ از سفید به زرد مایل به قهوه ای است و همین موضوع، واکنش فوری فعالان محیط زیستی را برانگیخته است.

تاج محل، مهم ترین بنای تاریخی هند با قدمتی بیش از ۴۰۰ سال، به قدری در معرض آلودگی هوا قرار دارد که دیگر به رنگ سفید دیده نمی شود. همین موضوع سبب شده تا قضات هندی سریعاً به وزارت زیست محیط، دستور محافظت از بنای نمادین کشور خود را در برابر آلودگی کارخانه ای منطقه بدهند؛ کارخانه هایی که برای مدت های طولانی بر سر تعطیلی آنها بحث و جدل بوده است.

دادگاه عالی هند در حال حاضر خواستار برنامه ای دقیق برای محافظت از تاج محل شده و هشدار داده که سیاست های دولت ایالتی سبب شده تا این بنا در معرض چنین خطری قرار بگیرد. قضات همچنین از دولت ایالات اوتار پرادش خواسته اند تا مستندات لازم برای طرح محافظت از تاج محل را طی یک ماه آتی اعلام کرده و سریعتاً وارد عمل شوند.

دادگاه عالی این سوال را مطرح کرده که چرا صنایع چرم و هتلداری وارد این منطقه شده اند و نیز از دولت ایالتی خواسته تا آمار دقیقی از درخت های کاشته شده، پیش از قطع درختان قدیمی برای ساخت کارخانه های محلی تهیه کند.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato