چراغ سبز سازمان غذا و دارو آمریکا به آزمایش خونی برای تشخیص ضربات مغزی

سازمان غذا و دارو ایالات متحده اخیراً چراغ سبز خود را به آزمایش خونی نشان داده که می تواند به شکلی سریع و قابل اتکا، علائم ضربه مغزی را شناسایی کند. به صورت معمول وقتی یک نفر پس از ضربه مغزی به سراغ پزشکان می رود، باید آزمایش نورولوژیک یا سی تی اسکن را پشت سر بگذارد. با این حال، سی تی اسکن ها تنها قادر به شناسایی خون ریزی یا برآمدگی مغزی هستند و برای صدمات خفیف اما کماکان جدی، کارایی چندانی ندارند.

علاوه بر این، اگر سی تی اسکن ها قادر به تشخیص مشکل نباشند که در اکثر مواقع نیستند، شخص اسکن شده تحت تاثیر تشعشات غیرضروری قرار گرفته و البته مجبور به پرداخت هزینه های اضافه نیز شده است. به همین شکل، آزمایش های نورولوژیکی هم زمان زیادی می طلبند و بسیاری از اوقات، آنطور که باید دقیق نیستند. به خاطر همه این مسائل، کم پیش نمی آید که ضربات مغزی جدی از چشم پزشکان دور بمانند.

اما شرکت Banyan Biomarkers اخیراً آزمایش خونی توسعه داده که می تواند سنجشی عینی برای ترومای مغزی باشد و به تبع آن، اطلاعات بیشتری در اختیار پزشکان قرار دهد تا برنامه درمانی دقیق تری فراهم آید. این آزمایش که حالا به تایید سازمان غذا و دارو آمریکا رسیده، به اندازه گیری دو پروتئینی می پردازد که پس از ضربه مغزی وارد خون می شوند.

سازمان غذا و دارو می گوید که با استفاده از این آزمایش، قادر به پیش بینی ضربات مغزی با دقت 97.5 درصد بوده و افرادی که از چنین مشکلی رنج نمی برند نیز با دقت 99.6 درصد شناسایی شده اند. گفتنی است این آزمایش خون که «شاخص ترومای مغزی» نام گرفته، فعلاً برای بزرگسالان به تایید رسیده اما Banyan Biomarkers قصد دارد در آینده نزدیک به بررسی میزان کارایی این آزمایش روی کودکانی بپردازد که از این مشکل رنج می برند.

موبایلت

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟