اپل برای جلوگیری از کمبود منابع باتری، به دنبال خرید مستقیم کُبالت از معادن است

عنصر کبالت یکی از مواد لازم برای تولید باتری های لیتیوم یونی است و به همین خاطر، در صنعت دیوایس های هوشمند و اتومبیل های الکتریکی از اهمیت فراوانی برخوردار است. اما با فراگیری هرچه بیشتر اتومبیل های الکتریکی، این خطر وجود دارد که منابع کبالت جهان رو به پایان بگذارند و این موضوع برای فعالان سایر حوزه ها دردسرساز خواهد بود.

به همین خاطر، اپل اخیراً تصمیم به مذاکره با استخراج کنندگان کبالت گرفته تا بتواند بخشی از منابع را مستقیماً از آنها دریافت کند. خبرگزاری بلومبرگ در گزارش تازه خود می گوید این کمپانی ساکن کوپرتینو که پیشتر تامین منابع مورد نیاز برای باتری دیوایس هایش را به سایر تولیدکنندگان سپرده بود، حالا می خواهد حرکتی جدی در این زمینه داشته باشد.

در بخشی از این گرازش آمده که اپل به دنبال قراردادی طولانی مدت برای تامین هزاران تُن کبالت در سال، به مدت ۵ سال است. این تصمیم اپل سبب می شود اهالی کوپرتینو در رقابتی مستقیم با سایر تولیدکنندگانی قرار بگیرد که آنها نیز به دنبال قراردادهایی مشابه هستند؛ به عنوان مثال سه کمپانی بی ام و، فولکس‌واگن و سامسونگ نیز مذاکراتی با استخراج کنندگان کبالت داشته اند.

گفتنی است که اپل سابقه ای طولانی در خرید منابع مورد نیاز دیوایس های خود دارد و گاهی با این حرکت خود، بازار را دچار مشکل می کند. به عنوان مثال در سال ۲۰۰۹ میلادی، این کمپانی بخش عظیمی از حافظه های NAND Flash موجود در جهان را خریداری کرد و رقبای خود را با مشکلی جدی مواجه ساخت.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟