در سال 2017، میزان عرضه دیوایس های موبایل با کاهشی 0.5 درصدی همراه بوده

در سال 2017، میزان عرضه دیوایس های موبایل با کاهشی 0.5 درصدی همراه بوده

موسسه آماری IDC اخیراً گزارش سالانه خود از وضعیت عرضه اسمارت فون ها به بازار را منتشر کرده است. بنابر آمارهای این شرکت، میزان عرضه دیوایس های موبایل در سال ۲۰۱۷، حدود ۰.۵ درصد از سال ۲۰۱۶ کمتر بوده و به مجموع ۱.۴۶ میلیارد اسمارت فون می رسد که همگی اندروید یا iOS را به اجرا در می آورند. IDC پیش بینی می کند که این میزان عرضه با رشدی ۲.۸ درصدی طی ۵ سال آتی، به ۱.۶۸ میلیارد دستگاه در سال ۲۰۲۲ خواهد رسید.

رایان ریث، یکی از تحلیلگران IDC معتقد است که کاهش ۵ درصدی عرضه دیوایس های موبایل در کشور چین طی سالی که گذشت، فاکتوری تاثیرگذار در کاهش این رقم به صورت کلی بوده است. در مناطق اروپا، آسیا و خاورمیانه نیز عرضه دیوایس ها با کاهش ۳.۵ درصدی همراه بوده و در بازار آمریکا، تفاوتی نسبت به سال گذشته به وجود نیامده است.

با این حال، ارائه چنین ارقامی لزوماً به معنای تکمیل شدن ظرفیت بازار دیوایس های موبایل نیست و کماکان بازارهای در حال توسعه زیادی وجود دارد که بسیاری از مشتریان آنها، برای نخستین بار به خرید موبایل های هوشمند روی می آورند. طی ۵ سال پیش رو، رقابت میان تولیدکنندگان شدیدتر از قبل خواهد شد و به زعم IDC به نقطه ای خواهد رسید که «یکپارچگی اجتناب ناپذیر خواهد بود».

انتظارات فعلی اینست که در سال ۲۰۱۸، فبلت ها (موبایل هایی با نمایشگر بزرگ از ۵.۵ اینچ) از اسمارت فون های عادی پیشی گرفته و سهم بیشتری از بازار خواهند داشت. در این بین، کمپانی های تولیدکننده به ساخت موبایل هایی با انواع نمایشگر و مشخصات سخت افزاری گوناگون ادامه خواهند داد اما اکثریت مصرف کنندگان قادر به درک تفاوت های میان آنها نخواهند بود.

با فراگیری تکنولوژی ۵G که قرار است از سال آتی میلادی شروع به کار کند، در سال ۲۰۲۲ میلادی تقریباً یک پنجم از اسمارت فون ها از سرعت های گیگابیتی پشتیبانی خواهند کرد. آنتونی اسکارسلا، یکی دیگر از تحلیلگران IDC نیز عقیده دارد که بهبود سرعت، قدرت سخت افزاری و عمر باتری، عواملی مهم برای رشد بازار تلقی خواهند شد و تمام این بهبودها بدون افزایش چشمگیر قیمت صورت خواهد گرفت.

از نظر سیستم عامل، موبایل های اندرویدی در سال ۲۰۱۷ سهمی ۸۵.۱ درصدی از بازار داشتند و در این بین، سهم iOS به ۱۴.۸ می رسد. ۲.۲ میلیون دستگاه از مجموع ۱.۴۶ میلیارد دستگاه سایر سیستم عامل ها را به اجرا در می آوردند که IDC سهم ۰.۱ درصدی را به آنها اختصاص داد؛ هرچند که سهم واقعی آنها ۰.۰۰۱ درصد است.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato