محققان حالا اعتقاد دارند که ماه درون کره زمین شکل گرفته است

محققان حالا اعتقاد دارند که ماه درون کره زمین شکل گرفته است

محققان و اخترشناسان از مدت ها پیش مشغول بررسی شواهد برای رسیدن به پاسخ این پرسش بوده اند که ماه چگونه شکل گرفته و اخیراً تئوری تازه ای ارائه شده که می تواند پرده از اسرار قمر ما بردارد. بنابر گزارشی که در ژورنال تحقیقات ژئوفیزیکی منتشر شده، ماه احتمالاً درون کره زمین شکل گرفته است؛ پیش از آنکه کره خاکی ما به شکل فعلی خود در بیاید.

این تئوری با بررسی نوعی از اجرام فضایی به نام «سینِستیا» به دست آمده است. این اجرام، زمانی شکل می گیرند که دو سیاره به یکدیگر برخورد می کنند و در نتیجه آن، مجموعه ای از تکه سنگ ها به وجود می آید که با سرعت زیادی به دور خود می گردند. این اجرام که محققان آنها را «دونات بزرگی از سنگ های تبخیر شده» می خوانند پیش از ادغام با سیارات، به مدت یک یا دو قرن در همان وضعیت باقی می مانند.

سایمون لاک، یکی از فارغ التحصیلان هاروارد و محققی در این پروژه می گوید «مدل ما با برخوردی آغاز می شود که یک سینستیا را شکل می دهد». هنگامی وقوع این اتفاق، ماه می توانسته به چندین شکل به وجود بیاید. ممکن است سینستیا، سنگ های مذاب را به مدار تزریق کرده باشد که به شکل گیری ماه منجر شده. با کوچک شدن سینستیا، تراکم مواد ماه افزایش می یابد و قمر زمین تحت تاثیر حرارتی معادل ۴ الی ۶ هزار درجه فارنهایت و فشار ده ها اتمسفر شکل می گیرد.

تئوری فعلی شکل گیری ماه، براساس برخورد زمین با سیاره ای با ابعاد نزدیک به مریخ شکل گرفته است. در این برخورد، حجم زیادی از فلز و سنگ استخراج شد که در نهایت ماه را ساخت. این تئوری تازه از آن جهت قابل پذیرش است که برای بسیاری از سوالات مربوط به شباهت مواد تشکیل دهنده ماه و زمین پاسخی دارد و در عین حال نبود برخی منابع در ماه را به خاطر دمای بالای سینستا توجیه می کند.

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato