کشف سیگنال هایی که تصور می شود قدمتی به اندازه خود کیهان داشته باشند

بعد از گذشت سال ها تحقیق هنوز اطلاعات قطعی ما از نخستین روزهای تشکیل عامل هستی بسیار ناچیز و بعضاً نامطمئن است. اما شاید کشف سیگنال هایی که تصور می شود متعلق به میلیاردها سال قبل است پاسخ های بهتری را برای ما به ارمغان بیاورد.

طبق آن چه تا امروز می دانیم «انفجار بزرگ» در حدود ۱۳.۷ میلیارد سال قبل به وقوع پیوسته و در سال های پس از آن عالم هستی تال قرن ها تاریک و مملو از ذرات داغ و پرانرژی بوده است. این شرایط اجازه پایدار ماندن فوتون ها را نمی داده، بنابراین نوری نیز در دنیا وجود نداشته است.

اما پس از گذشت ۳۸۰ هزار سال مقداری از حرارت هستی کاهش یافت و امواج نور اجازه تشکیل و حرکت یافتند. این همان ایامی است که تصور می شود سیگنال های تازه کشف شده موسوم به «امواج مایکرو ویو زمینه ای کیهانی» (cosmic microwave background) ایجاد شده و حرکت خود را در این دنیای بی انتها آغاز کرده اند.

کشف امواج مایکرو ویو زمینه ای کیهانی

دانشمندان سال ها بود که در تلاش بودند این نخستین امواج رادیویی کیهان را رصد کنند تا از این طریق اطلاعات بیشتری در خصوص ویژگی ها و شرایط دوران کودکی دنیایی که در آن زندگی می کنیم را به دست بیاورند. آنها معتقدند از این طریق می توان به تاریخ دقیق تشکیل نخستین ستاره ها در عالم پی برد.

این تخمین از طریق رصد کاهشی محسوس در شدت و قدرت امواج CMB مسیر خواهد بود. اما چطور؟ طی فرایند تشکیل یک ستاره، حجم زیادی از گاز هیدروژنی که در سرتاسر کیهان گسترده است دچار افزایش حرارت می شود. این هیدروژن گرم شده می تواند بخشی از امواج مورد بحث را جذب کرده و سبب کاهش شدت آن شود.

گرچه امواج مایکرو ویو زمینه ای کیهانی همیشه در اطراف ما حضور داشته اند، اما تا امروز کشف آنها ممکن نبوده است، چرا که علاوه بر شدت بسیار پایین چنین سیگنال هایی، تا پیش از این امکان تفکیک آنها از هزاران هزار موج مختلف تولید شده توسط خود ما و دیگر اجرام آسمانی در کهکشان خودمان ممکن نبوده است.

طبق اعلام یکی از محققین حاضر در این بررسی، تلاش برای تفکیک سیگنال های CMB مثل تلاش برای شنیدن صدای بال زدن یک مرغ مگس خوار در میانه یک گردباد است. در هر حال به لطف طراحی خلاقانه آنتنی که تصویر آن را در ابتدای مطلب مشاهده می کنید، سرانجام این امر میسر شده است.

کشف امواج مایکرو ویو زمینه ای کیهانی

با کمک همین یافته های جدید حالا دانشمندان مدعی هستند که نخستین ستاره در کل کیهان حدود ۱۸۰ میلیون سال پس از انفجار بزرگ شکل گرفته است.

نکته جالب دیگری که توسط بررسی امواج CMB مشخص شده آن است که حرارت کلی گاز هیدروژن در سال های ابتدایی تشکیل عالم هستی بسیار کمتر از چیزی بوده که پیش از این تصور می شده است. برخی دانشمندان این مسئله را با ویژگی های خاص «ماده تاریک» مرتبط می دانند. اگر این ایده به اثبات برسد مسیری جدید پیش روی دانشمندان برای کشف بهتر این ماده مرموز و درک ساز و کار دنیایی که در آن زندگی می کنیم باز می شود.

مطالب مرتبط

زباله دان هسته ای مارشال آیلندز در آستانه فروپاشی به خاطر تغییرات اقلیمی

توده عظیمی از پسماندهای هسته ای که درون گنبدی به نام Runit در مارشال آیلندز نگهداری می شود به خاطر تغییرات اقلیمی در معرض خطر قرار گرفته است.بررسی ۱۵ ماهه ای که توسط گزارشگران نشریه لس آنجلس تایمز و فارغ التحصیلان روزنامه نگاری دانشگاه کلمبیا انجام شده نشان می دهد این قبه که با نام قبرستان... ادامه مطلب

قمرهای فراخورشیدی گزینه بهتری برای جستجوی حیات فرازمینی هستند

اخترشناسان در تحقیقی جدید پیشنهاد کرده‌اند که بررسی قمرهای فراخورشیدی می‌تواند بشر را به یافتن حیات فرازمینی نزدیک‌تر کند. تا به حال توجه دانشمندان برای یافتن نشانه‌های حیات به سیارات دیگر معطوف بوده اما حالا محققان دانشگاه لینکلن انگلستان پیشنهاد کرده‌اند که بررسی قمرها راهگشاتر خواهد بود.دکتر «فیل ساتن» از محققان پروژه به یافتن قمرهای فراخورشیدی... ادامه مطلب

نابودی زمین چگونه اتفاق می افتد؟

منظومه شمسی از ابرهای گازی ساخته شد و در ابتدا پیش ستاره ها و پیش سیاره ها در آن شکل گرفتند و بذر آنچه امروز با نام سیاره ها می شناسیم در آن ریخته شد. اما اوج تاریخچه منظومه شمسی را میتوان در شکل گیری زمین با همان شکل و شمایل امروزی اش دانست که البته... ادامه مطلب

آیا زمین باغ وحش بیگانه ها به شمار می‌رود؟

مدتی قبل دانشمندان علوم فضایی فرضیه‌‌ای مطرح کردند که در آن زمین باغ وحش بیگانه ها در نظر گرفته شده بود. بر اساس این نظریه بیگانه‌ها نه تنها به تماشای ما انسان‌ها در کهکشان راه شیری می‌پردازند بلکه آنها به همین دلیل از ما مراقبت هم می کنند. اخیر تئوریسین‌های معروف علم فیزیک کنار هم طی... ادامه مطلب

آلودگی پلاستیکی اقیانوس ها؛ محور اصلی روز جهانی حیات وحش در ۲۰۱۹

سوم مارس برابر با دوازدهم اسفندماه مصادف است با ششمین سالروز جهانی حیات وحش که برای تجلیل از سایتس (معاهده چند جانبه حفاظت از جانداران در معرض خطر) توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد به این نام خوانده شده. سازمان ملل متحد به بهانه روز جهانی حیات وحش از طریق رویدادهایی که در سرتاسر دنیا برگزار... ادامه مطلب

پرونده یک ماموریت ساختگی؛ مارس وان از تاسیس تا ورشکستگی

چهار سال پیش بود که نام شرکت مارس وان بر سر زبان ها افتاد و تقریبا روزی نبود که خبری از این شرکت در نشریات مختلف سراسر دنیا منتشر نشود. در آن دوران نشریاتی مانند واشنگتن پست، CNN، فاکس نیوز و خیلی های دیگر پر بودند از مطالبی که در مورد وعده این شرکت برای... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟