تویوتا پرفروش ترین برند خودروساز مستقل جهان در سال 2017

تویوتا پرفروش ترین برند خودروساز مستقل جهان در سال 2017

تویوتا پرفروش ترین برند خودروساز مستقل جهان در سال 2017

در سال های اخیر همواره شاهد این بوده ایم که با انتشار آمار فروش سالانه وسایل نقلیه، جدال های زیادی بر سر عنوان موفق ترین خودروساز جهان شکل گرفته است. برای مثال همین چند هفته پیش بود که هم گروه فولکس واگن و هم گروه رنو نیسان میتسوبیشی هر دو مدعی عنوان پرفروش ترین خودروساز جهان شدند.

یکی از دلایل اصلی این موضوع به ادغام یا ائتلاف خودروسازان مختلف با همدیگر مربوط می شود. در گذشته نه چندان دور بسیاری از شرکت های سازنده اتومبیل مستقل بودند و آمار فروش هر کدام از آنها بصورت جداگانه منتشر شد.

با بروز بحران اقتصادی در دهه اول قرن بیست و یک، اوضاع برای برخی برندها اصلا مساعد نبود، طوری که بعضی از آنها از صحنه روگار محو شده و بعضی دیگر برای بقا زیر چتر حمایتی سایر کمپانی های بزرگ قرار گرفتند.

SAAB-0

این مساله باعث شد که بجای رقابت مستقیم برندها، گروه های بزرگ به مصاف هم بروند. از این رو هر یک از گروه ها با لحاظ کردن آمار فروش تمامی اعضای خود، همیشه سعی کرده اند خود را موفق ترین معرفی کنند.

یکی از معروف ترین رویارویی های این چنینی به رقابت آماری مرسدس بنز و ب ام و در سال گذشته مربوط می شود. با پایان سال ۲۰۱۶ هر یک از این خودروسازان لوکس آلمانی خود را پرفروش تر از رقیب می دانستند! البته در این بین استدلال هر دو خودروساز درست بود، چرا که در مجموع گروه ب ام و – شامل برندهای ب ام و، رولزرویس، مینی و موتورراد - موفق تر بود، اما بصورت مستقل آمار فروش خودروهای مزین به نشان ستاره سه پر بر آمار فروش خودروهای مزین به نشان ب ام و برتری داشت.

BMW vs Mercedes Benz

همانطور که پیش تر نیز اشاره شده در سال ۲۰۱۷ گروه رنو نیسان میتسوبیشی  با فروش ۱۰.۶ میلیون خودروی سواری و تجاری سبک در رتبه نخست ایستاده و بعد از آن گروه های فولکس واگن و تویوتا به ترتیب با فروش ۱۰.۵۳ و ۱۰.۲ میلیون دستگاهی در رتبه های دوم و سوم قرار دارند.

اما اگر بخواهیم از موفق ترین برند مستقل یاد کنیم، وضعیت کاملا متفاوت خواهد شد. بر اساس آمار موسسه تحلیلی JATO Dynamics در سال گذشته دقیقا ۷,۸۴۳,۴۲۳ دستگاه خودرو منحصرا با لوگوی تویوتا در ۵۲ کشور جهان به فروش رسیده که بیش از هر برند دیگری است.

پس از تویوتا، برند مستقل فولکس واگن با اختلاف بسیار و با فروش ۶,۶۳۹,۲۵۰ دستگاه انواع خودروی سواری و تجاری سبک موفق به کسب جایگاه دوم شده، نیسان نیز با فروش ۴,۸۳۴,۶۹۴ خودروی مزین به نشان خود، بعد از فورد و هوندا رتبه پنجم را کسب کرده است.

با این حساب درست است که گروه های رنو نیسان میتسوبیشی و فولکس واگن به لطف زیر مجموعه های متعدد در کل موفق تر از گروه تویوتا بوده اند، اما به عنوان یک برند مستقل این تویوتاست که در خیابان های جهان حکمرانی می کند.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل