قدیمی ترین تَتوی جهان روی بدن دو مومیایی 5000 ساله مصر باستان کشف شد

به تازگی تصاویری از تتوهایی روی دست دو مومیایی 5000 ساله متعلق به مصر باستان کشف شده که تصورات پیشین در مورد تفسیر طرح های هنری روی بدن افراد باستان را تغییر داده است.

این تتوها که شکل های از گاو وحشی و گوسفند را نشان می دهند روی بازوی یک مومیایی یک مرد کشف شده اند و اشکالی به شکل حرف S نیز روی دست و کتف مومیایی دیگر که متعلق به یک خانم است، کشف شده است.

این دو مومیایی در گِبِلین واقع در مصر کشف شده اند و از زمان کشف مومیایی مرد حدود 100 سال می گذرد. بررسی ها نشان داده اند که مومیایی های مذکور بین سال های 3351 الی 3017 پیش از میلاد، یعنی تقریباً کمی قبل تر از متحد کردن مناطق توسط اولین فرعون (سال 3100 قبل از میلاد) می زیسته اند.

تور کیش

مومیایی مرد که تتوها روی بدنش مشاهده شده.

به گفته «دنیل آنتونی»، یکی از نویسنده های ارشد این اکتشاف و سرپرست موزه انسان شناسی انگلستان کشف جدید درک نحوه زندگی انسان ها در دوران باستان را متحول کرده. به عقیده آنتونی این کشف تصور پیشین در مورد تتو در قاره آفریقا را به میزان 1000 سال به قبل تر تغییر داده است.

سی تی اسکنی که قبلاً روی مومیایی مرد انجام شده بود سن او را بین 18 تا 21 سال نشان داده بود. همچنین مشخص شده بود که در اثر خونریزی حاصل از ضربه چاقو به پشتش فوت کرده است.

طرح گاو وحشی و گوسفند که روی بازوی مومیایی مرد کشف شده.

البته تا پیش از این علائم تیره ای که روی بازوی او مشاهده شده بود، به نظر بی اهمیت می آمد، تا اینکه اسکن به واسطه نور مادون قرمز روی آن انجام شد. به این ترتیب تصاویری از دو حیوان شاخ دار پدیدار شد؛ اولین مورد به یک گاو وحشی شاخ دار با دمی دراز و دومین مورد به گوسفند بربری با شاخ های قوس دار و کتف های خم شده تفسیر شد.

مومیایی زن که برای بررسی علائم اسکن شد.

علائمی که روی مومیایی زن کشف شد، 4 شکل مشابه با S را نشان می داد که روی کتف راست او نقاشی شده بود. همچنین تصویری به شکل یک عصای ویژه مراسم رقص روی بدن او کشف شد.

علائم اس شکل روی بدن مومیایی زن

به نظر می رسد ماده ای که برای تزریق رنگ به زیر پوست از آن استفاده شده، از جنس دوده است. پیش از این دانشمندان تصور می کردند که در دوران باستان تنها بر بدن خانم ها تتو نقاشی می شد. ولی به لطف کشف جدید مشخص شده که این مورد ارتباطی با جنسیت افراد نداشته است.

شکل عصای ویژه مراسم رقص که روی بدن مومیایی زن کشف شد.

محققان پژوهش اخیر اعتقاد دارند که این علامت ها روی بدن افراد نشان دهنده مقام، میزان شجاعت و یا میزان اطلاعات جادوگری افراد بوده است.

پیش از این قدیمی ترین تتوهایی که کشف شده بود، متعلق به یک مومیایی به نام اوتسی بود که در آلپ یافت شده بود و در سال های 3370 الی 3100 پیش از میلاد می زیست. البته تتوهای اوتسی بر خلاف مومیایی های تازه بررسی شده مذکور، به جای طرح های تمثیلی تنها شامل خطوطی عمودی و افقی بود.

منبع:
CNN
برچسب ها

مطالب مرتبط

بدون لباس های محافظ و تجهیزات لازم در فضا برای بدن انسان چه رخ می دهد؟

صحنه ای کلاسیک، به یاد ماندنی و دلهره آور از بسیاری از فیلم های سینمایی علمی تخیلی در ذهن ما نقش بسته است، انسانی در سفینه ی فضایی بدون لباس فضانوردی و تجهیزات مناسب گیر افتاده و هر لحظه ممکن است دریچه ی سفینه باز شود و او در فضای بیکران رها گردد. معمولاً هم شخصیتی... ادامه مطلب

هوش مصنوعی جدید زمان مرگ بیماران را تخمین می‌زند

محققان دانشگاه استنفورد آمریکا موفق شده‌اند با ایجاد یک شبکه‌ی عصبی عمیق میان اسناد دو میلیون بیمارستان، یک هوش مصنوعی جدید بسازند که زمان تقریبی مرگ بیماران را تخمین زده و به آماده‌ کردن آنها و خانواده‌اشان کمک کنند.این هوش مصنوعی جدید می‌تواند زمان تقریبی مرگ هر بیمار را با دقت ۹۰ درصد تخمین بزند.... ادامه مطلب

مروری بر یک فرآیند طبیعی: چگونه واکنش سرمایی بدن را کنترل کنیم؟

واکنش سرمایی یکی از پاسخ‌های طبیعی در بدن ما انسان‌ها نسبت به موقعیت‌های آسیب‌پذیر و ترسناک محسوب می‌شود. همانطور که از اسمش برمی‌آید، هنگامی واکنش سرمایی در بدن فعال می‌شود که فرد مورد نظر تجربه‌ تلخی از یک حادثه را که در گذشته داشته مجدد به خاطر بیاورد. همچنین اگر تجربه وحشتناکی را به صورت... ادامه مطلب

با بیماری قند یا دیابت بیشتر آشنا شویم [بخش اول]

قطعا در میان اطرافیان تان شخصی را می شناسید که به دیابت یا بیماری قند (Diabetes Mellitus) مبتلا باشد، شخصی که احتمالا هر روز باید انسولین به خود تزریق کند تا به نوعی بر بیماری فائق آید.دیابت یکی از عمده ترین مشکلات سلامتی است که انسان با آن دست و پنجه نرم می کند و... ادامه مطلب

دانشمندان ساختار بازیابی خاطرات را در مغز کشف کرده اند

فراموش کردن خاطرات می تواند وحشتناک باشد. خصوصا در فازهای اولیه بیماری هایی مانند آلزایمر که بیمار واقعا بخشی از حافظه ازش را از دست می دهد. اما خوشبختانه به نظر می رسد محققان دانشگاه UCLA راهی برای بازگردانی خاطرات از دست رفته پیدا کرده اند.در ادامه با دیجیاتو باشید.این محققان آزمایشاتی انجام دادند که نشان داد... ادامه مطلب

تصاویر جدید منتشر شده از حادثه مریخ گرد شیاپارلی، شواهد رازآلودی در خود دارد

هفته گذشته آژانس فضایی اروپا (ESA) اعلام کرد مریخ گرد شیاپارلی (Schiaparelli) در فاصله ای کمتر از 4 کیلومتری سطح مریخ دچار نقص فنی شده و بعد از قطع ارتباط با مراکز کنترلی زمین، با سرعتی بیش از 300 کیلومتر بر ساعت به سطح مقصد برخورد کرده و متلاشی گردیده است.مرکز تحقیقات فضایی ناسا ساعاتی بعد... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟