قدیمی ترین تَتوی جهان روی بدن دو مومیایی 5000 ساله مصر باستان کشف شد

به تازگی تصاویری از تتوهایی روی دست دو مومیایی 5000 ساله متعلق به مصر باستان کشف شده که تصورات پیشین در مورد تفسیر طرح های هنری روی بدن افراد باستان را تغییر داده است.

این تتوها که شکل های از گاو وحشی و گوسفند را نشان می دهند روی بازوی یک مومیایی یک مرد کشف شده اند و اشکالی به شکل حرف S نیز روی دست و کتف مومیایی دیگر که متعلق به یک خانم است، کشف شده است.

این دو مومیایی در گِبِلین واقع در مصر کشف شده اند و از زمان کشف مومیایی مرد حدود 100 سال می گذرد. بررسی ها نشان داده اند که مومیایی های مذکور بین سال های 3351 الی 3017 پیش از میلاد، یعنی تقریباً کمی قبل تر از متحد کردن مناطق توسط اولین فرعون (سال 3100 قبل از میلاد) می زیسته اند.

hamrah-mechanic malltina

مومیایی مرد که تتوها روی بدنش مشاهده شده.

به گفته «دنیل آنتونی»، یکی از نویسنده های ارشد این اکتشاف و سرپرست موزه انسان شناسی انگلستان کشف جدید درک نحوه زندگی انسان ها در دوران باستان را متحول کرده. به عقیده آنتونی این کشف تصور پیشین در مورد تتو در قاره آفریقا را به میزان 1000 سال به قبل تر تغییر داده است.

سی تی اسکنی که قبلاً روی مومیایی مرد انجام شده بود سن او را بین 18 تا 21 سال نشان داده بود. همچنین مشخص شده بود که در اثر خونریزی حاصل از ضربه چاقو به پشتش فوت کرده است.

طرح گاو وحشی و گوسفند که روی بازوی مومیایی مرد کشف شده.

البته تا پیش از این علائم تیره ای که روی بازوی او مشاهده شده بود، به نظر بی اهمیت می آمد، تا اینکه اسکن به واسطه نور مادون قرمز روی آن انجام شد. به این ترتیب تصاویری از دو حیوان شاخ دار پدیدار شد؛ اولین مورد به یک گاو وحشی شاخ دار با دمی دراز و دومین مورد به گوسفند بربری با شاخ های قوس دار و کتف های خم شده تفسیر شد.

مومیایی زن که برای بررسی علائم اسکن شد.

علائمی که روی مومیایی زن کشف شد، 4 شکل مشابه با S را نشان می داد که روی کتف راست او نقاشی شده بود. همچنین تصویری به شکل یک عصای ویژه مراسم رقص روی بدن او کشف شد.

علائم اس شکل روی بدن مومیایی زن

به نظر می رسد ماده ای که برای تزریق رنگ به زیر پوست از آن استفاده شده، از جنس دوده است. پیش از این دانشمندان تصور می کردند که در دوران باستان تنها بر بدن خانم ها تتو نقاشی می شد. ولی به لطف کشف جدید مشخص شده که این مورد ارتباطی با جنسیت افراد نداشته است.

شکل عصای ویژه مراسم رقص که روی بدن مومیایی زن کشف شد.

محققان پژوهش اخیر اعتقاد دارند که این علامت ها روی بدن افراد نشان دهنده مقام، میزان شجاعت و یا میزان اطلاعات جادوگری افراد بوده است.

پیش از این قدیمی ترین تتوهایی که کشف شده بود، متعلق به یک مومیایی به نام اوتسی بود که در آلپ یافت شده بود و در سال های 3370 الی 3100 پیش از میلاد می زیست. البته تتوهای اوتسی بر خلاف مومیایی های تازه بررسی شده مذکور، به جای طرح های تمثیلی تنها شامل خطوطی عمودی و افقی بود.

hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

صحت سنجی ادعاهای یک کتاب علمی: ساخت چاقو از مدفوع انسان

تیمی از محققان دانشگاه ایالتی کنت در آمریکا با همراهی موزه تاریخ طبیعی کلیولند به خاطر ساخت و آزمایش چاقو از مدفوع یخ زده انسان موفق به دریافت جایزه در حوزه متالوژی شدند.پژوهش آنها که در شماره اکتبر نشریه علوم باستان شناسی سال ۲۰۱۹ منتشر شد به ارائه جزئیات در مورد انجماد و قالب بندی... ادامه مطلب

کشف معمای استون هنج بعد از چهار قرن

استون هنج یکی از بناهای تاریخی مرموز دنیاست که در انگلستان قرار دارد. این بنای بسیار معروف که احتمالا تصاویرش را دیده اید از تعدادی خرسنگ سارسن (ماسه سنگ بزرگ) ساخته شده است که به شکل دروازه روی هم قرار داده شده اند. قرنهاست که دانشمندان در تلاشند بدانند این سنگ های بزرگ از کجا به این... ادامه مطلب

محققان میکروب‌های ۱۰۰ میلیون ساله عمق بستر اقیانوس را احیا کردند

تیتر این مقاله احتمالاً شما را یاد فیلم‌های علمی-تخیلی می‌اندازد، اما محققان توانستند میکروب‌هایی را احیا کنند که بیش از ۱۰۰ میلیون سال به خواب رفته بودند. آنها این میکروب‌ها را که از زمان دایناسورها تاکنون دوام آورده‌اند، در اعماق ناحیه‌ای دورافتاده در بستر اقیانوس آرام پیدا کردند.محققان ۱۰ سال قبل و حین سفر تحقیقاتی... ادامه مطلب

کشف سازه عظیم و ۳۰۰۰ ساله تمدن مایا با کمک فناوری لیدار

فناوری لیدار در حال تبدیل شدن به یک ابزار کاربردی در باستان شناسی است و می‌تواند در چندین ساعت اشیاء و سازه‌هایی را نشان دهد که کشف آن‌ها با روش‌های مرسوم به ماه‌ها زمان نیاز دارد. جدیدترین دستاورد این تکنولوژی، کشف یک سازه عظیم باستانی متعلق به تمدن مایا با عمر ۳۰۰۰ سال است.نویسنده ارشد... ادامه مطلب

تحلیل DNA تایید کرد که زنان وایکینگ جنگجویانی شجاع بوده اند

باستان شناسان اخیرا یک آرامگاه سنگی متعلق به وایکینگ ها را بررسی کرده اند که حاوی بقایای جسد یک جنگجوی زن در قرن دهم میلادی است و این اولین شواهد باستان شناسی در تایید جایگاه بالای زنان در فرهنگ وایکینگ هاست.این کشف توسط محققان دانشگاه های اوپسالا و استکهلم انجام شده و نتایج مربوط به... ادامه مطلب

سرگرم‌کننده‌ترین کاری که می‌شد ۵۰۰۰ سال پیش انجام داد چه بود؟

دفعه بعدی که داشتید درباره مواد محرک یا چت‌های گروهی که می‌توانند به آشنایی با یک غریبه بامزه منجر شوند صحبت می‌کردید، یا حتی دو یا سه توییت خنده‌دار می‌خواندید، به پیشینیان‌تان فکر کنید که از این‌ها بی‌بهره بودند. والدین‌تان نه، آن‌ها حداقل روان‌گردان‌های طبیعی داشتند، حتی پدربزرگ و مادربزرگ‌تان هم نه. موضوع صحبت‌مان ماقبل... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟