دومین گزارش پدیده سال دایرک منتشر شد؛ بازی ایرانی کوییز آو کینگز، پدیده اجتماعی بازار

دومین گزارش پدیده سال که در آن مرکز تحقیقات بازی‌ های دیجیتال (دایرک) به صورت سالانه به بررسی یک بازی پر مخاطب در بازار ایران می پردازد منتشر شده و بعد از تحلیل عنوان Clash of Clans طی سال گذشته، امسال نوبت به بازی ایرانی Quiz of Kings رسیده است.

این بازی که بر سنجش اطلاعات عمومی کاربران استوار است، در سال 95 با رشد 1683 درصدی کاربران، به یکی از پرمخاطب ترین بازی های ایرانی تبدیل شد. کوییز آو کینگز در لیگ بازی های رایانه ای ایران هم پرمخاطب ترین بازی این مسابقات بود.

با وجود تکراری بودن پلتفرم اولیه این عنوان که شباهت زیادی به بازی اطلاعات عمومی-محور «تریویا» (Trivia) دارد، سازندگان بازی توانستند در استمرار تعامل با کاربران خود در مواردی همچون تولید سوالات تازه، خوب عمل کرده و از نظر کسب درآمد و حفظ کاربران موفق ظاهر شوند.

دایرک در گزارش پدیده سال خود، از زمان انتشار رسمی کوییز آو کینگز در ابتدای پاییز 94 تا انتهای پاییز 96، این بازی را تحت بررسی قرار داده که در ادامه به پر اهمیت ترین بخش های آن می پردازیم.

طی دوره زمانی ذکر شده، 8 میلیون و 850 هزار و 269 دستگاه فعال برای این عنوان وجود داشته است. البته حساب های کاربری ساخته شده در همین بازه، 11 میلیون و 133 هزار و 885 کاربر بوده و علت اختلاف بین این دو رقم، وجود چند حساب کاربری روی یک دستگاه و همچنین وجود حساب های کاربری تقلبی در بازی است.

Quiz of Kings

کوییز آو کینگز به صورت میانگین طی مدت زمانی دو ساله، هر ماه 1 میلیون و 4 هزار و 411 کاربر فعال ماهانه داشته و تعداد کاربران فعال روزانه بازی، به طور میانگین 299 هزار و 484 کاربر است.

در مجموع بیش از 7 میلیارد و 715 میلیون دقیقه وقت صرف انجام این بازی شده و در همین مدت، بیش از 2 میلیارد و 366 میلیون بار کاربران به Quiz of Kings وارد شده اند. کاربران فعال روزانه بازی، به طور متوسط در هر روز 12 دست مسابقه دادند که هر کدام از این دست ها به طور میانگین 196 ثانیه طول کشیده است.

کاربران برندهای سونی، اپل، هواوی، سامسونگ و ال جی به ترتیب بیشترین تعداد دستگاه فعال، بیشترین زمان صرف شده و در نهایت بیشترین تعداد دست های بازی شده را داشته اند.

90 درصد از کاربران فعال، از موبایل های هوشمند به عنوان پلتفرم اصلی خود استفاده کرده اند و 10 درصد باقی به کاربران تبلت ها اختصاص دارد. 85 درصد دستگاه های فعال کوییز آو کینگز مختص به سیستم عامل اندروید هستند و بقیه کاربران فعال، روی سیستم عامل iOS به بازی کردن مشغول بوده اند.

برای مشاهده گزارش کامل می‌ توانید به سایت دایرک مراجعه کنید.

مطالب مرتبط

گزارش بازی‌خیزهای ۱۳۹۶ منتشر شد؛ گیمرهای خراسانی بیشتر از تهرانی‌ها بازی‌ می‌کنند

مرکز تحقیقات بازی‌های دیجیتال (دایرک)، گزارش بازی‌خیزهای ۱۳۹۶ را منتشر کرده که حاوی اطلاعات جالبی از وضعیت کاربران بازی‌های ویدیویی در استان‌های پر جمعیت کشور است.بر اساس این گزارش تازه که از نمونه آماری ۸۰۰۰ نفری به دست آمده‌ و اگر گیمر را فردی بنامیم که در هفته حداقل یک ساعت با یکی از پلتفرم‌های... ادامه مطلب

گزارش نمای باز ۹۶: حالا ۲۸ میلیون ایرانی گیمر هستند

در آخرین گزارش منتشر شده از سوی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای اعلام شد که ایران حالا ۲۸ میلیون گیمر با میانگین سنی ۱۹ سال دارد که نزدیک به نیمی از این تعداد به صورت روزانه بازی‌های ویدیویی را در اشکال مختلف تجربه می‌کنند.گزارش پیشین بنیاد از تعداد گیمرهای ایرانی که مرتبط به سال ۹۴ بود... ادامه مطلب

چرا هیولا می تواند آینده گیم ایران را تغییر دهد؟

عرضه بازی های ویدیویی به صورت رسمی و از سمت ناشران آن ها هیچ وقت به درستی در ایران انجام نشده و به طور مشخصی دلیل چنین مشکلی نبود قانون کپی رایت در ایران است.کنسول های بازی و نسخه فیزیکی بازی ها اکثراً از طریق کشورهای حاشیه خلیج فارس (آن هم به صورت غیرقانونی) وارد... ادامه مطلب

در رویداد دو روزه کنفرانس تحقیقات بازی‌ های دیجیتال چه گذشت؟

نمی توان منکر این موضوع شد که موج خوبی از تغییرات مثبت در صنعت بازی سازی کشورمان به راه افتاده است. بعد از برگزاری رویداد تی جی سی در اوایل تابستان سال جاری، تقریباً افراد فعال در حوزه بازی سازی داخلی، منتظر برایند این رویداد بزرگ و تاثیرات مثبت آن بودند.هنوز برای قضاوت در میزان... ادامه مطلب

بنیاد ملی بازی های رایانه ای گزارش آماری «گردایه بهار 96» را منتشر کرد

نمی توان به طور یقین گفت که بازی سازی در ایران در حال پیمایش یک سیر صعودی است، اما زیرساخت هایی که به مرور زمان ایجاد می شود این امید را در دل ایرانیان روشن می سازد. رویه ای که برای پیشرفت صنعت بازی های ویدیویی در ایران طی شده، کاملاً جنبه زیرساختی و پی... ادامه مطلب

نگاهی آماری بر صنعت بازی های ویدیویی ایران طی سال گذشته

بنیاد ملی بازی های رایانه ای ایران در حرکتی تحسین برانگیز، در سال 1394 به تاسیس مرکزی با محوریت تحقیقات بازی های دیجیتال دست زد که به نوبه خود در زمینه حمایت های پژوهشی، مطالعات رفتاری و تحقیقات بازار به فعالیت بپردازد.این مرکز مجموعه ای از دانش آموختگان و متخصصان مرتبط با حوزه گیم دیجیتالی را گرد... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟