نتیجه نظرسنجی از ۱۲۰۰ مدیرعامل موفق؛ ۴ راهبرد اساسی برای مدیران امروز

کمپانی «PricewaterhouseCoopers» یا به اختصار PwC بیش از دو دهه است که بخشی از منابع خود را وقف بررسی عملکرد و نظر سنجی از صدها مدیر موفق از سرتاسر دنیا کرده است تا بتواند از این طریق هر چه بهتر راهکارهای مدیریتی و رازها پیشرفت و ترقی را در کسب و کارهای مختلف کشف نماید.

حال مدیرعامل این کمپانی «باب مورتیز» در خصوص ۴ راهکار اساسی برای موفقیت هر مدیر در فضای کسب و کار امروز که حاصل نظرسنجی از حدود ۱۲۰۰ مدیرعامل مختلف از کمپانی های بزرگ در حوزه های مختلف بوده، سخن گفته است.

راهکار مدیریت موفق باب مورتیز

بلیط هواپیما
اول: توجه بیشتر به شاخص های توسعه به جای اهداف مالی

از دیدگاه مورتیز آن چه بهتر از عملکرد مالی وضعیت کمپانی ها را نشان می دهد شاخص های مربوط به توسعه کسب کار آن است. او می گوید: «به عنوان یک مدیر تجاری ما می توانیم شاخص هایی چون «تولید ناخالص ملی» و «ارزش کلی سرمایه گذاری های سالانه» را به عنوان شاخصی از کیفیتی زندگی در یک کشور مورد توجه قرار دهیم.»

او می گوید که اخیراً مدیرعامل های موفق تمایل زیادی پیدا کرده اند تا به کمک هیئت مدیره راهکارهایی بلندمدت را برای ارتقای رابطه مقامات کمپانی با «ذی نفعان» (stakeholders) به جای سرمایه گذاران تنظیم نمایند.

به عنوان مثال کمپانی بزرگ «Unilever» تمرکز خود را روی پایدار سازی شریان های تامین مواد اولیه کشاورزی خود تا سال ۲۰۲۰ قرار داده است.

دیدگاه اجتماعی محور تکنولوژی های جدید مدیر موفق

دوم: به کارگیری تکنولوژی های نو با رویکرد اجتماعی محور

در چند سال اخیر یکی از داغ ترین مباحث در حوزه رابطه صنعت و فناوری ظهور تکنولوژی های نویی چون هوش مصنوعی و اثر آن در جنبه های مختلف زندگی بشر بوده است. این که گسترش دامنه این فناوری چطور می تواند موجب از رونق افتادن و تغییر جایگاه بسیاری از مشاغل شود.

باب مورتیز پیشنهاد می کند که کمپانی ها با توجه به اثری که این تکنولوژی ها روی وضعیت شغلی کارمندان خود بر جای می گذارند، به سراغ بهره گیری از آنها بروند. این دقیقاً همان روندی است که ساتیا نادلا و همکاران در مایکروسافت در پیش گرفته اند.

سرمایه گذاری در آموزش کارمندان

سوم: سرمایه گذاری کافی در آموزش نیروها

مدیرعامل PwC می گوید که بررسی های کمپانی او نشان داده که طیف وسیعی از مدیران عامل شرکت های بزرگ در چند سال اخیر متوجه اهمیت سرمایه گذاری در زمینه آموزش کارمندان و ارتقای توان علمی و مهارتی آنها شده اند. نباید فراموش کرد که ما در عصری قرار داریم که تکنولوژی ها به سرعت در حال پیشرفت هستند و ماهیت مشاغل مختلف و وظایف افرادی که آنها را بر عهده می گیرند نیز متناسب با آنها در حال تغییر است.

توجه به نفع همگانی

چهارم: تعهد به اهدافی که در نهایت منفعت همه ذی نفعان را تامین نمایند

مورتیز در خصوص مهمترین راهکار مدیریتی در دنیای امروز می گوید: «از اثرات زیست محیطی گرفته تا نتایج اجتماعی و از خواسته های سرمایه گذاران گرفته تا نیازهای مشتریان، کسب و کارها این روزها زیر ذره بین طیف وسیع تری از اقشار و نهادهای مختلف قرار دارند. اگر در هر زمینه ای دچار نقص شوید کالایی بسیار استراتژیک را از دست می دهید و آن چیزی نیست جز اعتماد.

در عصری که شفافیت عملکرد و دامنه پاسخگویی و مسئولیت پذیری در بالاترین حد خود قرار دارند، از دست دادن اعتماد ضربه ای جبران ناپذیر به حساب می آید.»

او در ادامه تاکید می کند که: «شاید در حال حاضر مهمترین راهکار برای کسب سود مالی در عین حفظ وجهه اجتماعی یک شرکت، تلاش برای ایجاد ساختارها و الگوی هایی است که در نهایت منجر به نفع رسانی به همه ذی نفعان باشد.»

بلیط هواپیما

مطالب مرتبط

جایزه پیشرفت شگرف در ریاضیات به افتخار مریم میرزاخانی نامگذاری شد

روز گذشته بنیاد جایزه پیشرفت شگرف (Breakthrough Prize Foundation) اعلام کرد جایزه‌ای برای زنان ریاضیدان جوان در نظر گرفته و آن را به نام مریم میرزاخانی نامگذاری کرده است.این جایزه که مجموعا ارزشی برابر با ۵۰ هزار دلار دارد به زنان ریاضیدانی تعلق می گیرد که دوره PhD خود را ظرف دو سال اخیر به اتمام... ادامه مطلب

۱۲ نقل قول الهام بخش از هنری فورد بنیانگذار خودروسازی مدرن

اگر اکنون ماشین سوار می‌شوید و می توانید با استفاده از ماشین‌ها، مسیری طولانی را بپیمایید، باید از هنری فورد تشکر کنید. این مخترع و نظریه پرداز آمریکایی که در جولای سال 1863 میلادی به دنیا آمد، بعد از معرفی خودروی Ford Model T در سال 1908 میلادی، به فکر ایجاد خط مونتاژ خودرو افتاد که... ادامه مطلب

چطور با پرسش هایمان مسیر نوآوری را هموار کنیم؟

آبراهام مازلو روانشناس مطرح آمریکایی یک جمله معروف دارد که می گوید اگر تنها ابزار تحت اختیارتان چکش باشد آنگاه همه چیز را میخ می بینید. یعنی انسان به شدت تحت تاثیر گذشته است و راهکارهایی که برای مسائل مختلف ارائه می کند همگی از گذشته اش ریشه می گیرند. اما محبوس ماندن در این چهارچوب... ادامه مطلب

مروری بر زندگی پیر امیدیار؛ نابغه ای که چشم انداز بازرگانی دیجیتال را تغییر داد

پیِر مراد امیدیار تاجری ایرانی الاصل است که در فرانسه چشم به جهان گشود و تاسیس وب سایت مزایده آنلاین eBay و ریاست هیئت مدیره آن را برعهده داشته است. امیدیار یکی از نخستین افرادی بود که روی موفقیت خرید و فروش آنلاین قمار کرد و خیلی زود، یعنی در سن 31 سالگی از این... ادامه مطلب

افراد آسیب رسان در ملاقات‌های کاری اول چه رفتاری از خود نشان می‌دهند؟

همه‌ی ما می‌دانیم که افراد آسیب‌رسان می‌توانند ضرر‌های بسیاری به زندگی شما بزنند اما مشکل اینجاست این افراد به مانند مواد شیمیایی خطرناک بر پیشانی خود برچسب «آسیب رسان» بودن را ندارند.مشکل اینجاست که برخی از آنها حتی در ملاقات اول بسیار جذاب و دوست‌ داشتنی به نظر می‌رسند چرا که آستانه تحریک پذیری افراد... ادامه مطلب

فوربس: سامسونگ در جمع 5 شرکت تأثیر گذار آسیا

مجله آمریکایی فوربس که به تازگی 100 سالگی اش را جشن گرفته، لیستی از 5 برند تأثیر گذار آسیا را منتشر کرده که گروه سامسونگ نیز در این بین به چشم می خورد.لیست فوربس همچنین شامل برندهای علی بابا، سونی، تویوتا و بانک HDFC هند نیز می شود. تمامی این برندها علاوه بر آسیا، در... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟