نتیجه نظرسنجی از ۱۲۰۰ مدیرعامل موفق؛ ۴ راهبرد اساسی برای مدیران امروز

کمپانی «PricewaterhouseCoopers» یا به اختصار PwC بیش از دو دهه است که بخشی از منابع خود را وقف بررسی عملکرد و نظر سنجی از صدها مدیر موفق از سرتاسر دنیا کرده است تا بتواند از این طریق هر چه بهتر راهکارهای مدیریتی و رازها پیشرفت و ترقی را در کسب و کارهای مختلف کشف نماید.

حال مدیرعامل این کمپانی «باب مورتیز» در خصوص ۴ راهکار اساسی برای موفقیت هر مدیر در فضای کسب و کار امروز که حاصل نظرسنجی از حدود ۱۲۰۰ مدیرعامل مختلف از کمپانی های بزرگ در حوزه های مختلف بوده، سخن گفته است.

راهکار مدیریت موفق باب مورتیز

اول: توجه بیشتر به شاخص های توسعه به جای اهداف مالی

از دیدگاه مورتیز آن چه بهتر از عملکرد مالی وضعیت کمپانی ها را نشان می دهد شاخص های مربوط به توسعه کسب کار آن است. او می گوید: «به عنوان یک مدیر تجاری ما می توانیم شاخص هایی چون «تولید ناخالص ملی» و «ارزش کلی سرمایه گذاری های سالانه» را به عنوان شاخصی از کیفیتی زندگی در یک کشور مورد توجه قرار دهیم.»

او می گوید که اخیراً مدیرعامل های موفق تمایل زیادی پیدا کرده اند تا به کمک هیئت مدیره راهکارهایی بلندمدت را برای ارتقای رابطه مقامات کمپانی با «ذی نفعان» (stakeholders) به جای سرمایه گذاران تنظیم نمایند.

به عنوان مثال کمپانی بزرگ «Unilever» تمرکز خود را روی پایدار سازی شریان های تامین مواد اولیه کشاورزی خود تا سال ۲۰۲۰ قرار داده است.

دیدگاه اجتماعی محور تکنولوژی های جدید مدیر موفق

دوم: به کارگیری تکنولوژی های نو با رویکرد اجتماعی محور

در چند سال اخیر یکی از داغ ترین مباحث در حوزه رابطه صنعت و فناوری ظهور تکنولوژی های نویی چون هوش مصنوعی و اثر آن در جنبه های مختلف زندگی بشر بوده است. این که گسترش دامنه این فناوری چطور می تواند موجب از رونق افتادن و تغییر جایگاه بسیاری از مشاغل شود.

باب مورتیز پیشنهاد می کند که کمپانی ها با توجه به اثری که این تکنولوژی ها روی وضعیت شغلی کارمندان خود بر جای می گذارند، به سراغ بهره گیری از آنها بروند. این دقیقاً همان روندی است که ساتیا نادلا و همکاران در مایکروسافت در پیش گرفته اند.

سرمایه گذاری در آموزش کارمندان

سوم: سرمایه گذاری کافی در آموزش نیروها

مدیرعامل PwC می گوید که بررسی های کمپانی او نشان داده که طیف وسیعی از مدیران عامل شرکت های بزرگ در چند سال اخیر متوجه اهمیت سرمایه گذاری در زمینه آموزش کارمندان و ارتقای توان علمی و مهارتی آنها شده اند. نباید فراموش کرد که ما در عصری قرار داریم که تکنولوژی ها به سرعت در حال پیشرفت هستند و ماهیت مشاغل مختلف و وظایف افرادی که آنها را بر عهده می گیرند نیز متناسب با آنها در حال تغییر است.

توجه به نفع همگانی

چهارم: تعهد به اهدافی که در نهایت منفعت همه ذی نفعان را تامین نمایند

مورتیز در خصوص مهمترین راهکار مدیریتی در دنیای امروز می گوید: «از اثرات زیست محیطی گرفته تا نتایج اجتماعی و از خواسته های سرمایه گذاران گرفته تا نیازهای مشتریان، کسب و کارها این روزها زیر ذره بین طیف وسیع تری از اقشار و نهادهای مختلف قرار دارند. اگر در هر زمینه ای دچار نقص شوید کالایی بسیار استراتژیک را از دست می دهید و آن چیزی نیست جز اعتماد.

در عصری که شفافیت عملکرد و دامنه پاسخگویی و مسئولیت پذیری در بالاترین حد خود قرار دارند، از دست دادن اعتماد ضربه ای جبران ناپذیر به حساب می آید.»

او در ادامه تاکید می کند که: «شاید در حال حاضر مهمترین راهکار برای کسب سود مالی در عین حفظ وجهه اجتماعی یک شرکت، تلاش برای ایجاد ساختارها و الگوی هایی است که در نهایت منجر به نفع رسانی به همه ذی نفعان باشد.»

منبع:
businessinsider
تور کیش

مطالب مرتبط

گفتگو با استارتاپی که قرار است صندلی اتوبوس‌ و مینی‌بوس‌های دربستی را بفروشد

«فروش صندلی‌های اتوبوس در تهران»؛ این خبری بود که دیروز در شبکه‌های اجتماعی منفجر و باعث نگرانی عده زیادی از افرادی شد که با اتوبوس در تهران تردد می‌کنند. به سرعت فروش صندلی‌ها، که از سوی مدیرعامل اتوبوسرانی مطرح شده بود، توسط توسط شهردار و معاون حمل‌ونقل ترافیک تهران تکذیب شد، اما در این میان... ادامه مطلب

با «ملک رادار»، موتور جستجوی املاک ایران آشنا شوید

پیدا کردن خانه اید‌ه‌ال یکی از دغدغه‌های شهروندان است. سر زدن به مشاورین املاک یا روزنامه‌ها، دیگر پاسخگوی نیاز بسیاری از مردم نیست. به همین دلیل سایت‌های بسیاری هستند که این خدمات را در اختیار شهروندان قرار می‌دهند. اما وب سایتی که تمام این اطلاعات را به صورت جامع و مفید در اختیار کاربران قرار... ادامه مطلب

ایلان ماسک از اتهام توهین به غارنورد بریتانیایی تبرئه شد

قاضی دادگاه فدرال شهر لس آنجلس روز جمعه ایلان ماسک را در پرونده غارنورد بریتانیایی بی گناه شناخت. مدیرعامل تسلا در بحث و جدل های خود با این غارنورد، به وی تهمت «کودک آزاری» زده بود.«ورنون آنسورث» (Vernon Unsworth) سپتامبر سال 2018 از ماسک به خاطر تهمت کودک آزاری، شکایت و درخواست غرامتی 190 میلیون... ادامه مطلب

چرا مخالفت با کارفرما در مصاحبه شغلی شانس استخدام را بیشتر می‌کند؟

هدف اغلب کارجویان در مصاحبه استخدامی تاثیر گذاری روی کارفرما تا حد ممکن است. گاهی این اثرگذاری به معنی موافقت حداکثری با دیدگاه های طرف مقابل و نشان دادن سر به نشانه تایید نظراتش تلقی می شود.شاید این رفتار غیر صادقانه در فرایند استخدام به داد کارجو برسد اما ماه همیشه پشت ابر نمی ماند... ادامه مطلب

رقیب دیجی‌کالا با ترکیب سرمایه‌گذار ایرانی و خارجی آماده ورود به بازار ایران است

شنیده‌ها حکایت از آن دارد که در آینده‌ای نزدیک، دیجی‌کالا دیگر تنها فروشگاه اینترنتی بزرگ ایران نخواهد بود و یک تیم با ترکیب سرمایه‌گذار ایرانی و خارجی که آخرین مراحل کار خود را پیش می‌برد، در حال آماده‌سازی خود برای ورود به بازار ایران است. این بازیگر جدید که «بامن شاپ» نام دارد، احتمالاً قرار... ادامه مطلب

گفتگو با مدیران پلتفرم اتریبیوشن ادتریس؛ کوچ کسب‌وکارهای ایرانی به پلتفرم‌های ایرانی

حدود یک سال از زمانی که «ادجاست» اعلام کرد قصد تحریم ایران را دارد، سپری می‌شود. ادجاست گفته بود در پایان سه ماه نخست سال ۲۰۱۹ دیگر به شرکت‌های ایرانی سرویس نمی‌دهد و همین مسئله باعث شد تا رقابت چند بازیگر سنگین‌وزن ایرانی برای جایگزینی این پلتفرم اتریبیوشن شناخته شده در ایران آغاز شود.شرکت «هوش... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟