سازمان مدیریت بحران آمریکا برای سقوط ایستگاه فضایی تیانگونگ-1 چه برنامه ای دارد؟

همان طور که می دانید، ایستگاه فضایی تیانگونگ-1 متعلق به کشور چین به زودی وارد جو زمین شده و در محل نامعلومی با سطح برخورد خواهد کرد. اگرچه احتمال آسیب دیدن انسان ها بر اثر این واقعه حتی از برنده شدن بلیت بخت آزمایی یا کشته شدن به واسطه برخورد رعد و برق هم کمتر است، اما باز هم نهادهای مختلف تمام ماجرا را زیر نظر گرفته اند.

کنسرسیومی متشکل از 13 نهاد مختلف از جمله ناسا، ورود مجدد این فضاپیما به جو زمین را تحت نظر دارند. در حال حاضر زمان برخورد بین 30 مارس تا 2 آوریل (10 الی 13 فروردین) و در فاصله بین 43 درجه شمالی تا 43 درجه جنوبی پیش بینی شده که محدوده بسیار بزرگی را در بر می گیرد (بخش سبز رنگ در نقشه زیر):

با این حال اگر بقایای این ایستگاه فضایی شهرهای آمریکایی را هدف بگیرد، سازمان مدیریت بحران فدرال (FEMA) تمهیدات لازم را برای اخطار به شهروندان اتخاذ کرده است. زمانی که مراکز محلی FEMA از وضعیت نهایی تیانگونگ-1 اطلاع یابند، سیستم هشدار عمومی یکپارچه را برای آگاه ساختن مردم به کار می گیرند.

البته شاید هشدار دادن به شهروندان هم نتیجه ای در پی نداشته باشد. حتی پس از ورود ایستگاه فضایی هم بقایای آن پراکنده شده و محدوده ای با وسعت چند صد کیلومتر را پوشش می دهند. از طرفی اعلام خطر می تواند استرس عمومی را به وجود آورد و مشکلات جدیدی را ایجاد کند. بعضی کارشناسان معتقدند فقط باید به مردم اطلاع رسانی شود تا از دست زدن به بقایای تیانگونگ-1 خودداری کنند، چون ممکن است به سوخت خورنده هیدرازین آغشته باشند.

نیروی هوایی آمریکا هم با دقت کامل وضعیت را ارزیابی می کند تا در صورت نیاز وارد عمل شود. آنها در سال 2008 ماهواره سرگردان USA-193 را در زمان ورود به جو زمین با شلیک موشک متلاشی کردند.

علی رغم اینکه ایران هم در منطقه سقوط احتمالی این فضاپیما قرار دارد، بعید به نظر می رسد نهادهای مسئول در جریان ماوقع باشند، چه برسد به اینکه تمهیداتی را برای جلوگیری از بروز خسارات جانی و مالی یا حداقل اطلاع رسانی به شهروندان اندیشیده باشند. با این حال، شاید سقوط تیانگونگ-1 نخستین مرگ ثبت شده در تاریخ بشر بر اثر اصابت اجرام فضایی را رقم بزند.

منبع:
Gizmodo
برچسب ها

مطالب مرتبط

کاخ آسمانی چینی ها به زودی با زمین برخورد خواهد کرد

ایستگاه فضایی تیانگونگ-1 (کاخ آسمانی 1) متعلق به کشور چین مدتیست که در مسیر برخورد با زمین قرار گرفته و تازه ترین پیش بینی ها نشان می دهد برخورد کنترل نشده این سازه فضایی با زمین می تواند در نخستین روز از ماه آتی میلادی یعنی یکم آوریل (12 فروردین) صورت گیرد. اولین کاخ آسمانی چینی... ادامه مطلب

نابودی کاخ آسمانی چین؛ ایستگاه فضایی تیانگونگ 1 به زودی با زمین برخورد خواهد کرد

تقریباً یک سال پیش بود که مقامات چینی به طور رسمی اعلام کردند امکان کنترل ایستگاه فضایی بین المللی «Tiangong-1» را از دست داده اند و این ایستگاه در اواخر سال جاری میلادی به اتمسفر وارد و نابود خواهد شد. به تازگی سازمان فضایی چین (CNSA) اعلام کرده که تیانگونگ 1 (به معنی کاخ آسمانی)... ادامه مطلب

ایستگاه فضایی خارج از کنترل چین، در امنیت کامل در اقیانوس آرام سقوط کرد

ایستگاه فضایی خارج از کنترل کشور چین، تیانگونگ-1 بالاخره از اتمسفر زمین عبور کرده و جایی در بخش های جنوبی اقیانوس آروم سقوط کرده است. به گفته مرکز فرماندهی استراتژیک ایالات متحده، این فضاپیما در ساعت 8 شب به وقت محلی به اقیانوس افتاده و محل دقیق سقوط آن در همکاری با سازمان های فضایی... ادامه مطلب

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x