گیم‌دیدنی؛ پیشنهاد امروز: Everything

نوروز باستانی، از دیرباز فرصتی برای ملاقات با آشنایان و گاه دوستانی بوده که احتمالاً برای مدتی طولانی فراموش‌شان کرده‌ایم. رسم دوست داشتنی عیددیدنی، دائماً به ما یادآوری کرده که نوروز فرصتی برای ملاقات بزرگ‌ترها، نشستن به پای صحبت‌هایشان و البته عیدی گرفتن است؛ اما ما قرار نیست تمام سیزده روز عید را در خانه عمو و خاله و مادربزرگ سپری کنیم و اوقاتی مخصوص به خودمان هم داریم که ترجیح می‌دهیم صرف گیم‌دیدنی شوند.

دو هفته عید، بهترین فرصت برای تجربه بازی هاییست که شاید قبلاً از قلم افتاده باشند اما در این برهوت بازی، بازنگری آنها می تواند تعطیلاتی پربار رقم بزند. طی ۱۳ شب ابتدای سال ۱۳۹۷، دیجیاتو هر شب یک پیشنهاد تازه برای اوقات فراغت شما دارد؛ پیشنهاداتی که از میان برترین بازی های مستقل انتخاب شده اند و آنقدر کوتاه هستند که در یک روز از تعطیلات عید به اتمام می رسند؛ بازی‌هایی که عمدتا قیمت ارزانی دارند و حجم اندک. بنابراین همین امشب می‌توانید بازی پیشنهادی امروز را دانلود کنید و فردا چند ساعتی با آن سرگرم باشید.

بازی‌هایی که در سری مقاله گیم‌دیدنی معرفی می شود، همگی با قیمتی ناچیز در پلتفرم‌های مختلف مثل استیم و پی‌اس‌ان قابل تهیه هستند و همگی حجمی اندک دارند. بنابراین در شرکت در این چالش ۱۳ روزه تردید نکنید؛ قرار است با هم خوش بگذرانیم.


تعریفی که از بازی های ویدیویی برای بسیاری از ما جا افتاده، صرفاً «اسبابی برای سرگرم شدن» بوده است؛ در غایی ترین حالت، این تصور اشتباهی نیست و بازی های ویدیویی شاید اگر این چنین در سرگرم کردن مخاطبان شان موفق نبودند، به جایگاه و محبوبیت فعلی نمی رسیدند. اما بعضی بازی ها هستند که این تصور را برای همیشه تغییر می دهند، بازی ها می توانند به همان میزان که اسبابی برای سرگرم شدن هستند، اسبابی برای تفکر و تامل هم باشند.

بازی ها می توانند به همان میزان که درباره انجام دادن هستند، درباره بودن هم باشند و این ذهنیتی است که بازی مستقل Everything را شکل داده است. Everything آمیزه ای عجیب از شناخته ها و ناشناخته هاست، روندی کند دارد اما سریع است، غمگین است اما پایکوبی می کند. Everything بیش از آنکه یک بازی ویدیویی در معنای سنتی باشد، یک زمین بازی است؛ آکنده از اسراری که فقط منتظر شما هستند تا کشف شان کنید؛ مثل کودک خردسالی که برای اولین بار قدم به پارک گذاشت یا نخستین انسانی که به آسمان نگاه کرد.

پیاده سازی مفهومی که Everything به دنبال ارائه اش بوده، به ساده ترین شکل ممکن انجام شده است. نخست شما یک خرس قطبی هستید، در مسیر حرکت‌تان به تکه سنگی به ظاهر بی اهمیت می رسید، حالا شما یک سنگ هستید، در ماجراجویی تازه تان به یک علف هرز می رسید، حالا شما علف هرز هستید. بازی درباره بودن است، درباره نقطه نظرهای گوناگون، درباره یکی بودن و درباره اجزایی که جهان زیبای ما را شکل داده اند.

هر بار که تغییر شکل می دهید، جهان پیرامون را از نگاهی تازه می بینید؛ Everything این را می آموزد که جهان ما فقط خانه ما، خیابان ما، شهر ما، کشور ما و حتی کره خاکی ما نیست. در پس آنچه چشم ناتوان و ضعیف بشری ما می بیند، میلیاردها میلیارد چرخ دنده وجود دارد که تکه های این پازل منظم و در عین حال شلخته را به یکدیگر متصل کرده اند.

درست مانند اسمش، همه چیز را در خود جای داده؛ می توانید هرچیزی که می خواهید باشید. می توانید تا لایه های بسیار بالایی پیش بروید و به کیهان از زاویه دید یک ستاره دنباله دار بنگرید یا به پایینی ترین لایه ها رفته و نظاره کنید که جهان از زاویه دید یک مولکول، به همان عظمتی است که از زاویه دید ما هست.

Everything برخلاف ظاهر غلط اندازی که دارد، مفاهیم عمیقی در خود جای داده و هرچه بیشتر در جهان لایتناهی آن پیش می روید، مفاهیم عمیق تر و در عین حال، درک شان آسان تر می شود. Everything بیشتر از آنکه یک بازی باشد، یک تجربه است، تجربه ای که نباید به هیچ وجه از دستش بدهید. و در این تجربه و ماجراجویی، تنها هم نیستید. به هر کشف تازه ای که دست می زنید، صدای گرم و آرامش بخش آلن واتس، فیلسوف و عارف شهیر بریتانیایی در پس زمینه پخش می شود تا چیستی و بودن را برایتان تشریح کند.

Everything کلاس درسی است که برخلاف سیستم آموزشی بیهوده ای که پشت سر گذاشتید، فرصتی برای درک جهان اطراف‌ تان و اینکه حقیقتاً چه چیزی معنادار است می دهد. Everything را مانند معلمی در نظر بگیرید که نمی خواهد ذهن شما را با انبوهی از اطلاعات درهم ریخته مشوش کند، بلکه دانشی که بسیاری شاید در یک عمر هم به دست نمی آورند را ذره ذره در اختیارتان گذاشته و شما را به تامل درباره آنها وا می دارد. عجله کنید، همین حالا دانلودش کنید، زندگی تان را تغییر می دهد.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟