حضور زاکربرگ در مقابل کنگره و انکار نقض قوانین آمریکا

در پی رسوایی اخیر فیسبوک به واسطه شرکت کمبریج آنالیتیکا و لو رفتن اطلاعات بیش از 87 میلیون کاربر مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیسبوک به تازگی در مقابل اعضای کنگره آمریکا حاضر شده و شهادت داده است.

در این جلسه که در حدود 5 ساعت طول کشیده در مورد شرایط پیش آمده و نحوه به خطر افتادن اطلاعات کاربران به واسطه داده کاوی شرکت شخص ثالث بحث شده. علاوه بر آن درباره نقش و مسئولیت فیسبوک در دنیا به عنوان یک منبع خبری و قدرت نفوذ بالای آن در زمینه دموکراسی و نیز به منظور ارتباطات مباحثی مطرح شده است.

در مورد حضور مدیرعامل فیسبوک در برابر کنگره، سناتور ریچارد بلومنتال در بیانیه ای با ابراز خرسندی از موافقت مارک زاکربرگ برای حضور در این جلسات اعلام کرد:

«کمپانی او به طرز بی شرمانه ای حقوق حریم خصوصی کاربران را زیر پا گذاشته است».

بلومنتال جلسه مطرح کردن سوالات از جانب نمایندگان در روز سه شنبه را مدیریت کرد.

یادداشت های زاکربرگ حاوی چه مطالبی بود؟

زاکربرگ در این جلسه پرونده بزرگی را با خود آورده بود تا بتواند با مطالعه آن پاسخ سوالات نمایندگان کنگره را بدهد. این موضوع نشان می دهد او و تیم روابط عمومی و مدیران اجرایی کمپانی به شدت برای رهایی از بزرگترین مشکل پیش آمده برای فیسبوک درتلاشند.

به لطف حضور یک عکاس در جلسه تصاویری از یادداشت های زاکربرگ گرفته شده که در ادامه به مرور برخی از مهمترین قسمت های آنها می پردازیم:

  • در بخشی تحت عنوان «کمبریج آنالیتیکا» در مدارک اشاره شده که چطور هیچ شماره کارت اعتباری و کد ملی شهروندان لو نرفته است.
  • در بخش «مسئولیت» یادداشت زاکربرگ اشاره به این موضوع داشته که او به عنوان رهبر فیسبوک مورد سرزنش قرار گرفته و در عین حال به دنبال این رسوایی هیچ فردی از شرکت اخراج نشده است.
  • در قسمتی که به مدل کسب و کار این کمپانی پرداخته، مدیرعامل فیسبوک اشاره کرده که شبکه اجتماعی باید برای همه به رایگان در دسترس باشد و تبلیغات تنها راه [کسب درآمد و پشتیبانی از] ارائه این خدمات به تعداد بالایی از افراد است.
  • زاکربرگ به منظور دفاع از فیسبوک در بخشی تصریح کرده که این شبکه اجتماعی چگونه برای دنیا مفید است.
  • بخش جداگانه ای از یادداشت ها به اپل و تیم کوک اختصاص دارد. این بخش به پاسخ هایی در مورد ادعاهای مدیرعامل اپل در مورد حریم شخصی کاربران و برخی موارد دیگر اشاره دارد.
  • بخش انتهایی به موضوع مرتبط با قوانین رگولاتوری های اروپا در ارتباط با حفاظت از داده ها پرداخته. این قوانین قرار است از ماه مه سال جاری میلادی (در حدود یک ماه دیگر) اجرایی شود. در این صورت تغییرات قوانین تأثیر عمیقی بر کارکرد کسب و کارهای مبتنی بر اینترنت خواهد داشت. در این بخش به زاکربرگ توصیه شده که از بیان این مسئله که فیسبوک در حال حاضر از این قوانین اتحادیه اروپا تبعیت می کند، خودداری نماید. البته در عین حال در اشاره ای نشده که آیا کمپانی مورد بحث قصد دارد قوانین محافظت از داده های کاربران که بر قوانین جدید اروپا منطبق است را به سایر نقاط دنیا نیز گسترش دهد یا خیر.

تنها مدت کوتاهی غفلت زاکربرگ کافی بود تا عکاسان به یادداشت های او هجوم ببرند.

در جلسه پرسش و پاسخ در کنگره چه گذشت؟

در این جلسه زاکربرگ متن شهادتنامه خود را ایراد کرده؛ متنی که پیش از این توسط کمیته بازرگانی آمریکا منتشر شده بود و خلاصه ای از آن را در دیجیاتو منتشر کرده بودیم.

فیسبوک از قبل به خوبی برای پاسخ آماده شده بود

در شهادتنامه ارائه شده این گونه اعلام شده که فیسبوک از اتفاق پیش آمده بسیار متأسف است و اشتباه بزرگی را مرتکب شده. همچنین اعلام شده که تغییرات اساسی را برای جلوگیری از اتفاقاتی مشابه اعمال خواهد کرد.

در هفته های اخیر بسیاری از مدیران اجرایی فیسبوک در وبلاگ ها و مصاحبه های مطبوعاتی به رسوایی پیش آمده اشاره کرده اند و این مسئله نشان می دهد که کمپانی یاد شده از پیش به خوبی برای پاسخ در برابر کنگره آمریکا آماده شده بود.

با این حال برخی از سوالات، زاکربرگ را به چالش کشیده. هنگامی که برخی از نمایندگانی که در زمینه های مرتبط با فناوری آگاه تر بوده اند از او در مورد پتانسیل های نقض دستورات کمیته بازرگانی آمریکا، امانت داری و برخی موارد دیگر سوال کرده اند، پاسخ های مدیرعامل فیسبوک به میزان کافی قانع کننده نبوده است.

البته از آنجایی که هر سناتور تنها 5 دقیقه زمان برای سوال کردن داشته، زاکربرگ جوان چندان هم تحت فشار قرار نگرفت.

زاکربرگ می گوید کاربران از به اشتراک گذاری داده های خود مطلع بودند

زاکربرگ در مورد رسوایی اخیر ادعا کرده که لو رفتن اطلاعات میلیون ها کاربر به واسطه کمپانی کمبریج آنالیتیکا نشان دهنده نقض توافق های این کمپانی با کمیته بازرگانی آمریکا نیست. بر اساس این قوانین کمپانی ها باید پیش از اینکه اطلاعات کاربران را با شخص ثالث (از جمله کمپانی ها) به اشتراک بگذارند، رضایت کاربران را کسب نمایند.

این گونه ادعا شده که کاربران به وضوح مطلع شده اند که اپلیکیشنی که توسط کمبریج آنالیتیکا برای داده کاوی از کاربران توسعه داده بود، می توانست اطلاعات آنها را در صورتی که دوستان کاربر اقدام به نصب آن کنند، برداشت نماید؛ اپلیکیشنی که بنا بر گزارش ها در حدود 270 هزار نفر از کاربران از آن استفاده کرده بودند.

موسس فیسبوک: دریافت داده ها توسط اپ توسعه داده شده توسط کمبریج آنالیتیکا تعجب برانگیز نیست

بنا بر اظهارات زاکربرگ در برابر سناتورها، هیچ کس از این مسئله که اپ یاد شده داده های کاربران را دریافت کرده، متعجب نمی شود. او افزوده که فیسبوک از سال 2014 پلتفرم اپ های خود را به گونه ای تغییر داده که توسعه دهندگان آنها را برای استخراج اطلاعات دوستان کاربران محدود می کند. بنا بر گفته های او، پیش از این تاریخ، اپ ها به گونه ای که ادعا شده کار می کردند.

در نهایت به گفته او با توجه به اینکه سیستم فیسبوک به همان درستی کار می کند که طراحی شده، از لحاظ فنی به طور کامل با قوانین کمیته تجارت آمریکا منطبق است.

حامیان حریم خصوصی معتقند فیسبوک اجازه به اشتراک گذاری اطلاعات دوستان کاربران را نداشته

در نهایت باید گفت که احتمالاً کاربران اپ توسعه داده شده توسط کمبریج آنالیتیکا موافقت کرده اند که اطلاعاتشان با توسعه دهندگان به اشتراک گذاشته شود، ولی حامیان حریم خصوصی اعتقاد دارند که موضوع در مورد دوستان کاربران متفاوت است و قرار نبوده اطلاعات دوستان به اشتراک گذاشته شود. کمیته تجارت آمریکا اعلام کرده که به تحقیقات در مورد احتمال نقض حریم خصوصی توسط فیسبوک ادامه خواهد داد.

به گزارش بیزینس اینسایدر زاکربرگ در این جلسه اشتباهات بسیار کمی را در اظهاراتش مرتکب شده و به این ترتیب به نظر می رسد، بتوان گفت که از جلسه 5 ساعته روز اول سوال و جواب در برابر کنگره نجات پیدا کرده. انتظار می رود در جلساتی که در رزوهای آتی با حضور زاکربرگ در کنگره برگزار می شود، مدیرعامل فیسبوک با شرایط سخت تری برای پاسخ دهی به سوالات مواجه شود.

malltina

مطالب مرتبط

حمله باج افزاری گسترده علیه کانن؛ ۱۰ ترابایت دیتا به سرقت رفت

شرکت کانن اعلام کرده که هدف دو حمله باج افزاری بزرگ قرار گرفته است و دسترسی به ۱۰ ترابایت دیتای ارزشمند آن حالا منوط به پرداخت مبلغی نامشخص باج به عاملان این حملات است.البته این شرکت جزئیات زیادی در مورد نوع دیتای سرقت شده خود ارائه نکرده و مشخص نیست چه تعداد از کاربران آن... ادامه مطلب

رخنه اطلاعاتی در خاورمیانه بیش از میانگین جهانی روی دست شرکت‌ها خرج می‌گذارد

بر اساس جدیدترین پژوهش صورت گرفته، هزینه هر رخنه اطلاعاتی در خاورمیانه بیش از میانگین جهانی و برابر ۶.۵۲ میلیون دلار است.این تحقیق که توسط «IBM Security» و «Ponemon Institute» صورت گرفته، هزینه رخنه اطلاعاتی در ۱۷ کشور جهان در سال ۲۰۲۰ را مورد تحلیل قرار داده است. طبق این گزارش، میانگین هزینه هر رخنه... ادامه مطلب

هکرها رمز عبور بیش از ۹۰۰ VPN سرور سازمانی را منتشر کردند

هکرها لینک دانلود لیستی حاوی نام کاربری، رمز عبور و آدرس‌های IP بیش از ۹۰۰ سرور سازمانی Pulse Secure VPN را در یک فروم هک منتشر کردند.سایت ZDNet به نسخه‌ای از این لیست دسترسی پیدا کرده و می‌گوید شامل اطلاعات زیر می‌شود: آدرس‌های IP سرورهای Pulse Secure VPN نسخه فریم ور سرور Pulse Secure VPN... ادامه مطلب

هکرهای منتسب به ایران برای اولین بار در یک حمله سایبری از DoH استفاده کردند

یک گروه هک منتسب به ایران موسوم به Oilrig به اولین گروه هک شناخته شده‌ای تبدیل شد که از پروتکل DNS-over-HTTPS یا DoH در حملاتش استفاده می‌کند.«Vincente Diaz»، از تحلیلگران بدافزار برای آنتی ویروس کسپرسکی می‌گوید گروه هک Oilrig ماه می سال جاری میلادی ابزار جدیدی را به مجموعه ابزارهای خود اضافه کرده است. به... ادامه مطلب

جریمه ۲۵۰ میلیون دلاری توییتر به خاطر نقض حریم خصوصی کاربران

کمیسیون فدرال تجارت ایالات متحده مجموعه تحقیقاتی گسترده را پیرامون استفاده از شماره موبایل و آدرس ایمیل کاربران جهت تبلیغات هدفمند از سوی توییتر را در دست بررسی دارد و طبق پیش بینی‌ها جریمه‌ای ۲۵۰ میلیون دلاری انتظار این شبکه اجتماعی را می‌کشد.مجموعه تحقیقات کمیسیون فدرال تجارت از اکتبر سال گذشته شروع شده و به... ادامه مطلب

چرا مایکروسافت به دنبال خرید تیک‌تاک است؟

تلاش مایکروسافت برای تصاحب تیک‌تاک در نگاه اولی کمی عجیب به نظر می‌رسد. ردموندی‌ها در این سال‌ها نه تنها به سرویس‌های کاربر محور چندان تمایلی نداشته‌اند، بلکه از خیر بعضی از آنها مثل سرویس استریم موسیقی «گروو موزیک»، لوازم جانبی «کینکت»، گجت مایکروسافت بند، ویندوز فون و سرویس «میکسر» گذشته است. این شرکت در عوض... ادامه مطلب

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟