کمپانی AMD از نسل دوم پردازنده های دسکتاپ رایزن رونمایی کرد

کمپانی AMD از نسل دوم پردازنده های دسکتاپ رایزن رونمایی کرد

کمپانی AMD از نسل دوم پردازنده های دسکتاپ رایزن رونمایی کرد

کمپانی AMD پس از مدت ها انتظار از نسل دوم پردازنده های دسکتاپ رایزن رونمایی کرد که شامل چهار مدل مختلف از سری های رایزن ۵ و ۷ است.

مدل های مرتبط به سری پرچمدار رایزن ۷ شامل ۲۷۰۰X و ۲۷۰۰ بوده و سری میان رده محبوب رایزن ۵ نیز میزبان دو عضو جدید با شماره مدل های ۲۶۰۰X و ۲۶۰۰ است. تمامی این پردازنده های جدید از پروسه ۱۲ نانومتری و معماری «زِن پلاس» بهره می برند.

در این میان عنوان قدرتمندترین پردازنده به ۲۷۰۰X تعلق می گیرد که به ۸ هسته و ۱۶ رشته پردازشی در کلاک پایه ۳.۷ گیگاهرتز مجهز شده که تا ۴.۳ گیگاهرتز نیز افزایش پیدا می کند.

این پردازنده دارای ۲۰ مگابایت حافظه کَش مرکب از ۱۶ مگابایت کش مشترک L3 و ۴ مگابایت کش L2 اختصاصی برای هر هسته پردازشی است که به لطف قابلیت Smart Prefetch رفتار نرم افزارها را زیر نظر گرفته، نیازهایشان را پیش بینی کرده و داده ها را زودتر برای آنها آماده می سازد. TDP این پردازنده ۳۲۹ دلاری ۱۵۰ وات بوده و از خنک کننده Wraith Prism بهره می برد. رایزنپردازنده ۲۷۰۰ نیز از ۸ هسته و ۱۶ رشته پردازشی با حافظه کش مشابه بهره می برد اما کلاک آن روی ۳.۲ گیگاهرتز پایه و ۴.۱ در حالت بهینه تنظیم شده است.  TDP این مدل ۵۶ وات بوده و با قیمت ۲۹۹ دلار به بازار راه پیدا می کند.

در سری رایزن ۵ نیز ۲۶۰۰X میزبان ۶ هسته و ۱۲ رشته پردازشی با کلاک پایه ۳.۶ و کلاک بهینه ۴.۲ گیگاهرتز و ۱۹ مگابایت حافظه کش است. این پردازنده نیز از ۹۵ وات TDP و قابلیت Wraith Spire بهره برده و کاربران برای خرید آن باید ۲۲۹ دلار هزینه پرداخت کنند.

در نهایت به پردازنده ۱۹۹ دلاری ۲۶۰۰ می رسیم که از پیکربندی هسته و رشته مشابه با مدل قبلی بهره می برد با این تفاوت که کلاک آن بین ۳.۴ و ۳.۹ گیگاهرتز محدود شده و TDP آن هم از ۶۵ فراتر نمی رود.

AMD علاوه بر محصولات فوق که در همین هفته به بازار راه پیدا می کنند، از چیپست X470 برای مادربوردها نیز رونمایی کرده که در حال حاضر مشخصات آن و تفاوت هایی که با چیپست X370 دارد، مشخص نشده است.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل