گزارش سونی از سال مالی 2017؛ پلی استیشن 4، منجی بزرگ ژاپنی‌ها

گزارش سونی از سال مالی 2017؛ پلی استیشن 4، منجی بزرگ ژاپنی‌ها

تازه ترین گزارش مالی سونی، حقیقتی ساده و مهم را نمایان می کند: اینکه کاز هیرای، مدیرعامل پیشین سونی، کمپانی را در وضعیت نسبتاً خوبی رها کرده است. طی سال مالی ۲۰۱۷  که در ماه مارس به پایان رسید، سونی به درآمد ۷۸.۱ میلیارد دلاری دست یافت و ۶.۷ میلیارد دلار از این رقم، سود عملیات ژاپنی ها است. بنابراین سونی نسبت به سود عملیاتی ۲.۶ میلیارد دلاری سال قبل، رشد چشمگیری را پشت سر گذاشته است.

البته این افزایش سوددهی کاملا قابل پیش بینی بود، زیرا در سال مالی گذشته، تجارت دوربین های سونی به خاطر زمین لرزه کوماموتو ژاپن در سال ۲۰۱۶ با مشکلاتی بزرگ مواجه شد اما این واحد حالا روند پیشین خود را با قوت هرچه تمام تر در پیش گرفته.

سونی پلی استیشن 4

مطمئناً برای هیچکس جای تعجب ندارد که بخش زیادی از موفقیت سونی، مدیون واحد پلی استیشن است. این کمپانی در سال مالی ۲۰۱۷ بالغ بر ۱۹ میلیون کنسول پلی استیشن ۴ فروخته که اندکی از فروش ۲۰ میلیونی سال ۲۰۱۶ کمتر است. دستیابی به این رقم کماکان تحسین برانگیز است زیرا پلی استیشن ۴ به تولد ۵ سالگی خود نزدیک شده. آمار نشان می دهد که فروش پلی استیشن ۴ تا ماه مارس از ۷۶ میلیون گذر کرده و تا پیشی گرفتن از فروش کل پلی استیشن ۳ مان زیادی باقی نمانده که عمری ۷ ساله داشت.

در مجموع واحد گیمینگ سونی سود ۱.۶ میلیارد دلاری را برای ژاپنی ها به ارمغان آورده و از این منظر، سودده ترین تجارت سونی محسوب می شود. علت سوددهی بیشتر پلی استیشن نسبت به سال قبل را می توان در افزایش مشترکین سرویس پلی استیشن پلاس، تغییرات ارزهای خارجی به نفع ین ژاپن و افزایش فروش بازی های پلی استیشن ۴ جستجو کرد.

علاوه بر این سونی در سال ۲۰۱۷ مجموعه ای از بازی های انحصاری تحسین برانگیز مثل هورایزن: زیرو داون، آنچارتد: لاست لگسی، NieR: Automata، پرسونا ۵ و بسیاری بازی دیگر را به دست مشتریان رساند. با وجود بازی هایی مثل God of War (با میانگین نمره ۹۵ در متاکریتیک و نمره ۱۰۰ از دیجیاتو)، Detroit: Become Human و Spider-Man در سال ۲۰۱۸ نیز، چشم اندازه سال مالی آتی به اندازه سال ۲۰۱۷ نویدبخش است.

واحد سرگرم های خانگی سونی هم در عملکردی قابل قبول در بازه مورد اشاره داشته است. این واحد ۷۸۴ میلیون دلار برای سونی سودآوری کرد که از سود ۵۳۵ میلیون دلاری سال مالی قبلی بهتر است. بهبود وضعیت این واحد هم یکبار دیگر به تغییرات ارزهای خارجی و البته فروش بهتر تلویزیون ها ارتباط دارد.

متاسفانه در این بین تجارت موبایل کماکان عملکردی ضعیف دارد و تنها ۶.۶ میلیارد دلار درآمدزایی کرده که از درآمد ۶.۹ میلیارد دلاری سال پیش هم کمتر است و ضرری ۲۵۳ میلیون دلاری به کمپانی زده. در مجموع سونی در قیاس با ۲۰۱۶، سال بهتری را پشت سر گذاشته و انتظار دارد که اوضاع در سال ۲۰۱۸ بهتر هم بشود. حال باید دید که کنیچیرو یوشیدا، مدیرعامل جدید سونی قادر به حفظ وضعیت کنونی و بهبود آن خواهد بود یا خیر.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato