توسعه سیستم عامل اختصاصی موبایل؛ پاسخ هواوی به تحریم آمریکا

پیشتر در خبرها خواندید که وزارت بازرگانی آمریکا کمپانی ZTE را به خاطر نقض توافق نامه های قبلی و داد و ستد با کشورهایی نظیر کره شمالی تحریم کرد که به موجب آن غول تکنولوژی چینی دیگر اجازه استفاده از چیپست های کوالکام را ندارد.

در ادامه گزارش شد که گوگل نیز مذاکراتی را با این شرکت چینی آغاز کرده و در نظر دارد امتیاز استفاده از اندروید در گوشی های تولیدی آن را از این کمپانی سلب نماید.

حال به نظر می آید که این اتفاقات چشم دیگر تولید کنندگان چینی را باز کرده و آنها را نسبت به وابستگی بیش از اندازه به تکنولوژی های تولیدی آمریکا هوشیارتر کرده است.

طبق تازه ترین گزارشات، هواوی نیز به خاطر نقض توافقنامه هایش با آمریکا و دور زدن تحریم های این کشور با مشکلات یکسانی روبرو شده است.

این کمپانی عظیم سازنده موبایل و تجهیزات مخابراتی البته هرگونه نقض تحریم ها را رد کرده با این حال آنطور که شایعات نشان می دهند مدیران این شرکت خطر را حسابی جدی گرفته اند چراکه ظاهرا هواوی تصمیم دارد سیستم عامل موبایلی خود را توسعه دهد.

یکی از منابع آگاه فاش ساخته که غول چینی بعد از آغاز بازرسی های آمریکا در رابطه با ZTE (از سال ۲۰۱۲ میلادی) کار ساخت سیستم عامل موبایلی خود را آغاز کرده است.

اندروید و iOS مجموعا بالغ بر ۹۹ درصد از بازار سیستم عامل های موبایلی دنیا را در اختیار دارند

طبق اعلام شرکت تحقیقاتی گارتنر هم اکنون دو پلتفرم اندروید و iOS با در اختیار داشتن ۹۹.۹ درصد از بازار جهانی سیستم عامل موبایلی، این قلمرو را تحت سلطه خود دارند.

آیا هوآوی موفق به شکستن انحصار رقبای آمریکایی اش می شود؟

البته شرکت های مختلفی تلاش کردند که این سلطه را به نحوی از میان ببرند. برای مثال مایکروسافت تلاش کرد که با کمک سیستم عامل ویندوز موبایل به این جمع ملحق شود اما نتوانست. سامسونگ و نوکیا نیز به ترتیب با تایزن و سیمبین شانس خود را آزمودند که هردویشان با درهای بسته روبرو شدند.

اکوسیستم های اندروید و iOS مزایای زیادی دارند و تاکنون حجم بالایی از اپلیکیشن ها برای هردویشان ساخته شده است که البته روی پلتفرم های دیگر قابل اجرا نیستند. به بیان دیگر نمی توان اپ های اندرویدی را مثلا در سیستم تایزن اجرا کرد (البته جز در صورت نصب امولیتور). این در واقع همان مساله ایست که مانع از پیشرفت تایزن شده است.

از آنجایی که هم اکنون میلیون ها اپ برای iOS و اندروید فراهم است انتظار می رود که سیستم عامل تازه هوآوی هم با مشکلی مشابه به تایزن در راه پیشرفت روبرو شود. این شرکت باید از توسعه دهندگان بخواهد اپ های اختصاصی برایش بسازند. با در نظر داشتن همین مساله انتظار می رود که فروش موبایل های غول تکنولوژی چین در سطح جهان با افتی قابل توجه روبرو شود.

البته شکستن انحصار همیشه نیکوست و چه کسی می داند شاید همین اتفاق منشاء انقلابی در بازار سیستم عامل های موبایلی باشد.

Mobit

نظرات ۲۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟