۱۰ راهکار که خوشحالی در محیط کار را برایتان به ارمغان می‌آورد

این روزها، کم شدن شغل مناسب، روند سخت و پیچیده‌ی استخدام، افزایش شمار بیکاران و بسیاری مشکلات دیگر موجب شده که افراد دیگر نتوانند از شغل خود لذت ببرند و هر لحظه استرس از دست دادن آن را داشته باشند. فقط کافی است از دوستانتان بپرسید که آیا از کار خود خوشحالند یا خیر؟ مسلماً جواب بسیاری منفی خواهد بود. این مسئله نشان ‌می‌دهد که یک جایی کار ایراد دارد و مشکلی جلوی فراهم آمدن خوشحالی در محیط کار را گرفته است.

حفظ روند رو به رشد و عملکرد مثبت می‌تواند از مهمترین مسائل در فعالیت‌های شغلی به شمار آید. این مسئله در گروی یک کلمه‌ی بسیار ساده  است؛ خوشحالی.

به همین دلیل است که کارشناسان علوم مدیریت، ۱۰ راه بسیار ساده طراحی کرده‌اند که می‌تواند خوشحالی در محیط کار را برایتان به ارمغان می‌آورد. با بررسی این ۱۰ راهکار و به کار بستن آنها، می‌توانید شرایط را فراهم آورده و از فعالیت کاری روزانه‌ی خود خوشحال شوید.

۱. مسائل شخصی را در منزل نگه دارید

زمانی که ذهنتان درگیر مسائل شخصی می‌شود، خیلی سخت است که بتوانید روی خوشحالی در محیط کار تمرکز کنید. درست است که برخی مواقع باید به این مسائل توجه کرد و مشکلات موجود را درک نمود اما باید در نظر داشت که همیشه همه‌ ما انسانها با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کنیم. پس بهتر است مسائل شخصی را در خانه نگه داشته و سر کار تماماً تمرکزتان را متوجه شغلتان بکنید.

۲. محل کار خود را با سلیقه‌‌ی خود تزئین کنید

کارتان حدوداً ۸ ساعت از زمان روزانه‌ی شما را به خود اختصاص خواهد داد. زمانی که به مراتب ممکن است بیشتر از زمان خواب طول بکشد. پس بهتر در محلی کاری کنید که به سلیقه‌ی خودتان تزئین شده باشد. این مسئله باعث می‌شود که در محل کارتان احساس راحتی کنید. فقط مراقب باشید که این تزئین بیش از اندازه نشود.

۳. یک سیستم حمایتی در محل کار خود ایجاد کنید

با تعدادی از همکاران خود که سوابق، علایق و سبک زندگی مشترکی دارید، یک گروه تشکیل داده و با آنها معاشرت کنید. این گروه موجب می‌شود که با افرادی هم صحبت شوید که حرفتان را می‌فهمند و می توانند تاثیر شگرفی بر پایین آمدن میزان استرستان بگذارند.

۴. هر روز غذای سالم و چند لیوان آب بخورید

رژیم غذایی مناسب و نوشیدن چندین لیوان آب می تواند به سرزندگی شما کمک شایانی کرده و سطح انرژی شما را تا چندین ساعت بالا نگه دارد.

۵. کلید خوشحالی در محیط کار انضباط است

برنامه‌ی زمانی مناسبی برای انجام فعالیت‌هایتان در نظر بگیرید. با این کار هیچ وقت اجازه نخواهید داد سرتان شلوغ شود و کارها را سرسری انجام دهید. با کنترل زمان و برنامه‌ی انجام کارها، احساس رضایتی به شما دست می‌دهد که می‌تواند به ایجاد خوشحالی در محیط کارتان کمک کند.

۶. در یک محل بی حرکت نمانید

نشستن طولانی در یک محل مخصوصاً پشت کامپیوتر به طور مسلم مضر است و می تواند آسیب فیزیکی و روانی زیادی بر انسان بگذارد. چند دقیقه در روز را به راه رفتن و حرکت کردن اختصاص دهید. حتی اگر این حرکت، به آب خوردن یا طی مسافتی چند ثانیه‌ای اختصاص داشته باشد.

۷. سعی نکنید همکارانتان را عوض کنید

شما نمی‌توانید دیگران را عوض کنید. تنها می‌توانید نگرش و عکس العمل خودتان را تغییر دهید. نباید بگذارید که عکس العمل دیگران روی رفتار و احساساتتان تاثیر بگذارد. سعی کنید راهی پیدا کنید که درگیری ایجاد نکرده و از به وجود آمدن موقعیت‌های نامناسب و اشتباه جلوگیری کنید.

۸. به خودتان جایزه بدهید

وقتی فعالیت مناسبی انجام می‌دهید به خودتان جایزه بدهید. این جایزه می‌تواند یک شام با یک دوست، رفتن به سینما یا گردشی در پارک باشد. درست است که این فعالیت به زمانی خارج از وقت کاری اختصاص دارد اما مشخصا به کم شدن استرس در محل کارتان کمک خواهد کرد.

۹. نفس عمیق بکشید

اولین درس یوگا، تنفس صحیح است که می‌تواند کمک بسیاری به افراد کرده و آنها را از در‌د‌های گوناگون رهایی دهد.

۱۰. روی نکات مثبت تمرکز کنید

هرچقدر هم که محل کارتان، شرایط نامناسبی داشته باشد. باز به هر حال، موارد کوچک مثبتی نیز در آن وجود خواهد داشت. شما می توانید با تمرکز روی همین نکات مثبت، نگرش مفیدی ساخته و طبق آن جلو بروید. بدین ترتیب از شغلتان بیشتر لذت برده و خوشحالی در محیط کار را برای خود به ارمغان می‌آورید.

مطالب مرتبط

آیا آنقدرها که تصور می‌کنید در کارتان موفق هستید؟

بسیاری از ما خودمان در شغلی که داریم چیره دست و موفق می‌دانیم اما گاهی رکود و در جا زدن با موفقیت اشتباه گرفته می‌شود. این موفقیت پوشالی زمانی خودش را نشان می‌دهد که درخواستتان برای افزایش حقوق یا ارتقای شغلی با بن بست مواجه می‌شود. دیروز به نشانه‌هایی پرداختیم که نشان می‌دهد بیش از... ادامه مطلب

۷ راه برای کنار آمدن با رییس غیرمنطقی و ناسازگار

بعد از مدت‌ها تلاش شغل مورد علاقه‌تان را پیدا کرده‌اید، محیط کار چشمتان را گرفته و با همکارانتان رابطه خوبی قرار کرده‌اید اما رییسی دارید که علی رغم تمام تلاشی که می‌کنید باز هم غیرمنطقی و غیرقابل تحمل است. اگر این شرایط برایتان آشنا است باید بدانید شما تنها کسی نیستید که با مدیرش به... ادامه مطلب

داشتن یک رئیس بد می‌تواند شما را به مدیری موفق تبدیل کند

مدیران بد را می‌توان در سرتاسر دنیا پیدا کرد این موضوع آن‌قدر مهم است که حتی فیلم‌های سینمایی گوناگونی با این محوریت ساخته شده‌اند. جدا از این‌ها، سوال مهمی که برای کارمندان آسیب دیده از رئیس بد پیش می‌آید این است که هنگام ترفیع چگونه باید از تبدیل شدن خود به یکی از آن‌ها جلوگیری... ادامه مطلب

گردشی در فضای کار اشتراکی سروکورپ؛ تجربه جهانی در قلب تجاری تهران

شرکت «سروکورپ» (Servcorp) چهل سال است که به شکل جهانی مشغول ارائه خدمات دفتر کار اشتراکی است. این شرکت استرالیایی حدود سه سال است که وارد ایران نیز شده و در دو ساختمان مجزا، دو دفتر بزرگ را تاسیس کرده است.شعبه‌های ایران سروکورپ مهره‌های این سازمان را درست چیده‌اند و برای انتخاب مکان جغرافیایی به سراغ خیابان... ادامه مطلب

بهترین راهکار محققان برای مقابله با استرس چیست؟

زمانی که استرس کاری به شما فشار می‌آورد، چگونه با آن کنار می‌آیید؟ آیا سعی می‌کنید سخت‌تر کار کنید و آن مرحله را پشت سر بگذارید؟ یا به خود استراحت می‌دهید و ذهنتان را دوباره شارژ می‌کنید؟ اخیراً محققان متوجه شده اند برای مقابله با استرس راه سومی وجود دارد که می تواند گزینه‌ی بسیار... ادامه مطلب

چگونه ارزش خود را در محیط کار اثبات کنیم

بسیاری از ما بارها سعی می‌کنیم که انرژی بسیار زیادی در محیط کار از خود نشان دهیم و برای هرکاری داوطلب می شویم یا اینکه سعی می‌کنیم در همه‌ی پروژه‌ها خود را نشان دهیم. با این وجود می‌بینیم که نتیجه، هنوز آن چیزی نیست که انتظارش را می‌کشیم.ممکن است بارها در جلسه‌های مختلف، ایده پردازی... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟