عشق، خشونت و این دیوایس‌های دستی؛ بازی‌هایی که از درون یک موبایل داستان را روایت می‌کنند

یک بازی موبایل که از طریق تلفن همراه با کاربر ارتباط برقرار می‌کند؛ بعد از موفقیت‌های SIM Sara is Missing بود که این ایده بین بازیکن‌ها شناخته‌تر شد و در نتیجه افزایش محبوبیتش روی اسمارت‌فون‌ها، سازندگان سعی کردند با تغییرات روی آن یک تجربه متفاوت ارائه بدهند. چیزی که تا الان هم نتیجه داده است.

اینگونه بازی‌ها به کاربر یک موبایل می‌دهند و او با جستجوی در این دیوایس دستی باید از رازهای داستان سر در بیاورد، شخصیت گمشده را پیدا کند یا حتی به واسطه پیام‌رسانی با همسرش که کیلومترها از دورتر است، حرف بزند. روایت داستان و نمایش اتفاقات از درون یک تلفن همراه، اگر تاکنون عناوینی از این سبک را تجربه نکرده اید حالا وقتش رسیده با چندتا از متفاوت‌ترین بازی‌های موبایل آشنا شوید.

فقط پیش از تجربه این بازی‌ها که زیرشاخه سبک «متن محور» (Text Based) بد نیست نکته‌ای که همیشه می‌گفتیم را دوباره تکرار کنیم: به خاطر جمله های گوناگونی که هنگام تجربه عناوین متن محور به نمایش در می‌آید، ممکن است کسانی که به زبان انگلیسی مسلط نیستند خیلی از انجام این بازی ها لذت نبرند. بنابراین پیش از دانلود به این مسئله دقت داشته باشید.

SIM Sara is Missing

sim-sara-is-missing-mobile-game

«سارا گمشده» (SIM - Sara Is Missing) ترسناک‌ترین عنوان این سبک است، البته نه آن ترسی که در فیلم‌های ترسناک امروزی میبینیم. در بازی صحنه‌های کلیشه‌ای ترسناک حضوری کم‌رنگ‌تر دارند و جای آن سازنده سعی کرده با استفاده از المان های روانشناسانه، بازیکن ها را به چالش بکشد. ویژگی که بزرگترین نقطه قوت بازی به شمار می‌رود.

در این عنوان موبایل شخصیتی با نام سارا به دستان‌تان افتاده و با جستجوی بخش‌های مختلف تلفن همراه باید از سرنوشت او سر در بیاورید. «سارا گمشده» با وجود اینکه آزادی عمل موجود در سیمولاکرا (Simulacra) را ندارد اما به خاطر گیم‌پلی کوتاه، پرداخت درست به المان‌های ترس و سرنخ‌هایی که هر لحظه می‌دهد می‌تواند کاربر را نسبت به اتفاقاتی که برای سارا افتاده کنجکاو کند.

 SIM - Sara Is Missing
 • SIM - Sara Is Missing
 • قیمت: رایگان
 • سازنده: Monsoonlab
 • سیستم عامل: اندروید
 • حجم: 70 مگابایت
دانلود


SIMULACRA

«سیمولاکرا» عنوان کوتاهی نیست و سازنده در این مدت سعی کرده به مباحث گوناگونی در اثرش بپردازد اما چیزی که بازی بیشتر از همه به آن پرداخته تکنولوژی، دنیای آنلاین و نگاه به آن ها از یک دریچه دیگر است: «همه این ها بخشی از بازی در فضای مجازی هستند، مگر عکس های پروفایل مان ورژنی بهتر از خودمان نیستند؟»

سیمولاکرا ویژگی‌های مثبت زیادی دارد؛ در هنگام گفت و گو با شخصیت‌ها دست‌تان برای انتخاب دیالوگ‌ها باز است، معماها از «سارا گم شده» بهتر هستند و در موبایل، بخش‌های زیادی هست که می‌توانید آزادانه در آن‌ها گشته و اطلاعات زیادی به دست بیاورید. با این حال برگ برنده بازی به همین تلنگر به فضای مجازی و دنیای اینترنت باز می‌گردد

سیمولاکرا به نوعی ادامه معنوی سارا گم شده به حساب می آید. در این عنوان هم باز موبایل شخصیتی گم شده و اتفاقی به دستان‌تان افتاده است. بنابراین باید با جستجو در موبایل، دیدن ویدیوها و تصاویر، گشتن در سرویس‌های اجتماعی و گفت و گو با دوستان کاراکتر اصلی داستان از علت گم شدن او سر در بیاورید.

SIMULACRA
 • SIMULACRA
 • قیمت: 4.99 دلار
 • سازنده: Kaigan Games
 • سیستم عامل: iOS و اندروید
 • حجم: 354 / 241 مگابایت
دانلود


Bury me, my Love

Bury me, my Love

«مرا خاک کن، عشقم» (Bury me, my Love) نقش زنی با «نور» (Nour) را روایت می‌کند که به واسطه جنگ در سوریه، تصمیم به مهاجرت می‌گیرد. در حالی که شوهرش مجبور می‌شود تا بماند و از بقیه خانواده اش مراقبت کند. بنابراین آن ها از طریق یک پیام‌رسان آنلاین با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند و از حال هم با خبر می‌شوند.

تمام جریانات «مرا خاک کن، عشقم» نیز در همین پیام رسان می گذرد و در نقش نور باید با گفتن جمله های مناسب در موقعیت‌های مختلف، همسرتان را آرام کنید، بعضا به او مشورت‌هایی بدهید، از سفرتان برایش بگویید و با پرسیدن سوالاتی از وضعیت سوریه و دوستان تان مطلع شوید.

Bury me, my Love
 • Bury me, my Love
 • قیمت: 2.99 دلار
 • سازنده: Playdius
 • سیستم عامل: iOS و اندروید
 • حجم: 212 / 149 مگابایت
دانلود


Another Lost Phone: Laura's Story

بازی Text Based

بیابید Lost Phone را یک سبک جداگانه در نظر بگیریم و آن را با جمله «عناوینی که در آن‌ها موبایل شخصیت اصلی گم شده‌اند و به دست شما افتاده است» تعریف کنیم، بزرگترین وجه تمایز بازی‌های این سبک داستانی است که ارائه می‌دهند. در تمام این اپلیکیشن‌ها یک تلفن همراه را پیدا می‌کنید، باید در آن بگردید و با یافتن سرنخ‌ها از بزرگترین راز بازی پرده برداری کند؛ صاحب موبایل کجاست؟

«یک موبایل گمشده دیگر: داستان لورا» (Another Lost Phone: Laura's Story) با پرداخت به داستانی بزرگ‌سالانه و البته نمایش مشکلات زندگی اجتماعی، توانسته از دل یک گیم پلی تکراری تجربه‌ای جذاب ارائه بدهد. همانگونه که از نام اپلیکیشن مشخص است، بازی داستان گم شدن شخصیتی با نام لورا را روایت می‌کند.

Another Lost Phone: Laura's Story
 • Another Lost Phone: Laura's Story
 • قیمت: 2.99 دلار
 • سازنده: Plug In Digital
 • سیستم عامل: iOS و اندروید
 • حجم: 209 / 60 مگابایت
دانلود


Replica

بازی Text Based

بازی‌های «متن محور» به خاطر پایان‌های مختلفی که دارند معروف هستند و در بین اپلیکیشن‌های Lost Phone و از لحاظ تعداد پایان‌ها، «رپلیکا» (Replica) توانسته گوی رقابت را از عناوین مشابه برباید. بازی 12 پایان مختلف داشته و همچنین برخلاف عناوین بالا که معمولا روی فضای مجازی تمرکز داشتند، رپلیکا به حادثه تروریستی عجیبی می‌پردازد. یک ماجراجویی تاریک با سبک گرافیک خاص و 12 پایان مختلف؛ بد نیست نیم نگاهی به رپلیکا داشته باشید.

Replica
 • Replica
 • قیمت: 1.99 دلار
 • سازنده: Zero Rock Entertainment
 • سیستم عامل: iOS و اندروید
 • حجم: 126 مگابایت
دانلود


مطالب مرتبط

بوی تند آسفالت؛ معرفی بهترین بازی های رانندگی موبایل

[مقاله در تاریخ ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ بروزرسانی شده است]ماشین سواری یکی از اولین سبک‌هایی بود که به‌خاطر استفاده درست از قدرت گوشی‌های هوشمند و البته ترکیب خوب کنترل ماشین‌ها و صفحه لمسی توانست به محبوبیت برسد و این محبوبیت هنوز هم ادامه دارد.در این چند ساله بازی‌ های رانندگی زیادی برای اندروید و iOS منتشر... ادامه مطلب

هفت سنگ؛ و باز هم هری پاتر

هفت سنگ این هفته را با هری پاتر شروع می‌کنم که دارد شلوغ‌ترین دورانش را در صنعتِ بازی‌های موبایل سپری می‌کند. پارسال دو بازی Wizards Unite و Hogwarts Mystery را داشتیم، چند ماه پیش Magic Awakened منتشر شد و حالا هم نوبت به Puzzles & Spells رسیده است.Harry Potter: Puzzles & Spells همانطور که اسمش نشان می‌دهد، یک... ادامه مطلب

وقتی کمان حرف اول را می‌زند؛ معرفی بهترین بازی‌های کمانداری موبایل

با وجود این همه اسلحه رنگارنگ و متنوعی که در بازی‌ها دیده‌ایم همچنان تیراندازی با کمان لذت خاص خودش را دارد، از آن چیزهایی که انگار قرار نیست در بازی‌های ویدیویی تکراری شوند. معرفی بازی Marshmello Music Dance؛ مارشملو حالا روی موبایل شبیه‌سازهای رضایت بخش، معرفی یکی از عجیب‌ترین سبک‌های موبایل معرفی بازی The Lord... ادامه مطلب

معرفی بازی Marshmello Music Dance؛ مارشملو حالا روی موبایل

با آن ده میلیون کاربرِ فورتنایتی که به تماشای کنسرت مجازی مارشملو نشستند، منطقی بود یک روزی Marshmello Music Dance را ببینیم. نه اینکه مارشملو با این کنسرت مجازی به محبوبیت رسید.تا قبل از این ایونت هم او یکی از معروف‌ترین دی جی‌های دنیا بود اما این کنسرت مجازی روی دیگری از محبوبیت مارشملو را نشان... ادامه مطلب

معرفی بازی Ninja's Creed؛ هدشات با تیرکمان

در هفت سنگ دیروز و برای معرفی Dead Zone، نوشتم که بازی در حالت کلی اثری متوسط است اما از آنجا که این روزها خیلی از اکشن‌های سوم شخص آفلاین شده‌اند و Dead Zone نیازی به اینترنت ندارد بنابراین تجربه‌اش پیشنهاد می‌شود.Ninja's Creed هم وضعیتی مشابه با Dead Zone دارد. بازی نه چیز جدیدی ارائه می‌دهد و... ادامه مطلب

هفت سنگ؛ شیطان هم گریه می‌کند

در یک هفته بی‌رمق دیگر، صنعت بازی‌های موبایل میزبان دو اتفاق مهم بود. یکی اینکه بالاخره بتای دویل می کرای موبایل ( منتشر شد و دوم هم اینکه شبکه Adult Swim قسمت جدیدی از ریک و مورتی را در فروشگاه‌های اپلیکیشن قرار داد.اول با دویل می کرای شروع می‌کنم که سال‌ها از معرفی‌اش می‌گذرد و... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟