الکام استارز برای استارتاپ‌ها چه دستاوردی دارد؟

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور به عنوان برگزار کننده نمایشگاه الکامپ، امروز اعلام کرد که استارتاپ‌های متقاضی برای حضور در «الکام استارز» می‌توانند از تاریخ ۵ الی ۱۲ خرداد ماه برای حضور در این رویداد ثبت نام کنند. استارتاپ‌ها قادر به انتخاب غرفه‌های اقتصادی و اشتراکی یا غرفه‌های اختصاصی ۱۲ متری هستند که بر اساس این انتخاب از ۲۵۰ هزار تومان تا یک میلیون ۶۸۰ هزار تومان برای آنها هزینه خواهد داشت.

اما برای استارتاپ‌های کوچک، حضور در رویدادی که استارتاپ‌های بزرگ‌تر با تبلیغات گسترده و داشتن غرفه‌های بزرگ فعالیت می‌کنند، چه دستاوردی خواهد داشت و آیا استارتاپ‌های کوچک در برابر شرکت‌های بزرگی که در این سالن حضور دارند دیده می‌شوند؟ «محمدباقر اثنی عشری»، رئیس شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در گفتگو با دیجیاتو و در پاسخ به همین پرسش می‌گوید که الکامپ یک رویداد تجاری است و بحث عدالت اجتماعی مطرح نیست:

«الکام استارز مکانی است که استارتاپ‌ها در سطح ملی دیده می‌شوند و می‌توانند مخاطبان، مشتریان یا سرمایه‌گذار خود را پیدا کنند. یا سازمان‌هایی که قادر به حمایت از آنها باشند. در واقع الکام استارز فضایی است که استارتاپ‌ها می‌توانند ایده‌های خود و کاری که می‌کنند را عرضه کنند. یکی از مسیرهای بزرگ شدن نیز این است که بتوانید دیده شوید و کارتان را عرضه کنید. الکامپ یک رویداد تجاری است و بحث عدالت اجتماعی موضوع دیگریست. استارتاپ‌هایی که حالا بزرگ شده‌اند، دو سال پیش در فضاهای اینچنینی توانسته‌اند خودشان را عرضه کرده و مخاطب یا سرمایه‌گذار پیدا کنند. این یک اتفاق تجاری است و نمی‌توان به همه به یک چشم نگاه کرد. کوچک‌ترهایی که ایده و طرح جذاب دارند خودشان سال آینده می‌توانند در مقام یک استارتاپ بزرگتر حاضر شوند. این مکانیزم اقتصاد است.»

در سال‌های اخیر سالن الکام استارز گل سرسبر الکامپ بوده و همین موضوع سبب شده تا شرکت‌هایی که از حالت استارتاپ خارج شده و حالا یک کسب‌وکار نسبتاً بزرگ هستند نیز در آن حضور داشته باشند. اثنی عشری اشاره می‌کند که جذابیت الکام استارز به حدی بالاست که حتی برخی شرکت‌های قدیمی و بانک‌ها نیز برای حضور در آن ابراز تمایل کرده‌اند؛ حتی کسب‌وکارهای میلیاردی که امروز مدعی یونیکورن شدن هستند هم در الکام استارز حضور دارند: «کنار هم بودن استارتاپ‌های کوچک و کسب‌وکارهای بزرگ برای دو طرف، بازی برد برد است چرا که استارتاپ‌ها نیز می‌توانند از تجربیات بزرگ‌ترها استفاده کنند.»

«مهدی حیدری»، مدیر اجرایی الکامپ بیست و چهارم نیز با اثنی عشری هم عقیده است و حضور استارتاپ‌های کوچک در کنار کسب‌وکارهای بزرگ را یک مزیت می‌داند. او در گفتگو با دیجیاتو می‌گوید: «حضور در این نمایشگاه استارتاپی، باعث می‌شود تا افراد بتوانند مسیر خود را در این راه بهتر انتخاب کنند. قرارگیری استارتاپ‌های کوچک در کنار کسب‌وکارهای بزرگ و شرکت‌های تجاری می‌تواند سبب ایجاد دستاورد و تحول فکری برای استارتاپ‌ها شود.»

مدیر اجرایی الکامپ از سوی دیگر عنوان می‌کند که حضور استارتاپ‌های کوچک در کنار هم،‌ باعث می‌شود تا اگر شخص ایده‌ای در ذهنش دارد و تا کنون از حباب خود خارج نشده، بتواند با افراد مانند خودش آشنا شود، حتی افرادی که ایده مشابهی داشته‌اند و آن را عملیاتی هم کرده‌اند: «چنین حضوری در کنار هم، می‌تواند به افراد کمک کند تا مسیرشان را به شکلی روشن‌تر انتخاب کنند؛ یا ایده‌شان را فراموش کنند یا به دنبال ایجاد شرایط دیگری باشند.»

الکام استارز در سه سال اخیر رشد جهشی داشته؛ به صورتی که در سال اول تنها ۸۰ استارتاپ و در سال گذشته بیش از ۴۵۰ استارتاپ در الکام استارز حضور داشتند. رئیس شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در خصوص اولویت بندی استارتاپ‌ها برای حضور در این دوره‌ی الکام استارز به دیجیاتو می‌گوید:

«سعی می‌کنیم به تمام افرادی که مایل به حضور هستند فضا بدهیم. اما باید این را پذیرفت که استارتاپ‌هایی می‌توانند حاضر باشند که از کالا یا سرویس قابل عرضه‌ای برخوردار باشند. در حال حاضر دو سالن برای الکام استارز در نظر گرفته شده که در صورت استقبال، می‌توانیم دو سالن دیگر را نیز به این قسمت اختصاص دهیم. نمی‌خواهیم صرفاً تعداد استارتاپ‌ها را بالا ببریم و کیفیت استارتاپ‌هایی که در الکامپ حاضر می‌شوند مهم‌تر است.»

از سوی دیگر مدیر اجرایی الکامپ بیست و چهارم نیز در خصوص اولویت بندی حضور استارتاپ‌ها می‌گوید: «امسال سعی می‌کنیم حداکثر جذب را داشته باشیم و بتوانیم یک سالن دیگر نیز به الکام استارز اضافه کنیم و در کنار سالن ۷ و ۸، سالن ۱۰ را هم برای اینکار اختصاص دهیم. فیلتری وجود ندارد اما در هر نمایشگاهی، محدودیت‌هایی هست. در حال حاضر فضایی ۵ هزار متری برای استارتاپ‌ها در نظر گرفته شده و حضور در این فضا بر اساس اولویت ثبت نام انجام می‌شود.»

مدیر اجرایی الکامپ پیش‌بینی می‌کند که حدود ۶۰۰ استارتاپ امسال برای حضور در الکام استارز ثبت نام خواهند کرد که در نهایت حدود ۶۰ درصد از آنها قادر به حضور در نمایشگاه خواهند شد.

برچسب ها
تور کیش

مطالب مرتبط

حضور اپراتور اول با شعار «هوشمند در انتخاب، اول در کسب و کار» در نمایشگاه الکامپ تبریز

به گزارش اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، «همراه اول» با حضور در بیست و دومین نمایشگاه بین المللی کامپیوتر، الکترونیک و تجارت الکترونیکی (الکامپ) تبریز اقدام به ارائه خدمات و محصولات خود در حوزه مشتریان سازمانی و شرکتی می‌کند.براساس اعلام شرکت ارتباطات سیار ایران، این اپراتور با هدف ایجاد ارتباط تجاری با شرکت ها... ادامه مطلب

از برترین‌های الکامپ ۲۵ تقدیر شد

در مراسم برترین‌های الکامپ ۲۵، برگزیدگان این نمایشگاه معرفی شدند. در این نشست اعضای سازمان نظام صنفی کشور، ستاد اقتصاد دیجیتال معاونت ریاست جمهوری و برخی از شرکت کنندگان نمایشگاه حضور داشتند که به برترین آنها جوایزی اهدا شد.«محمدباقر اثنی عشری» رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در سخنرانی خود ابتدا این نمایشگاه را در... ادامه مطلب

ماهوت در الکامپ؛ طراح برپوش‌های اختصاصی برای دیوایس‌های هوشمند

خاص و متفاوت بودن، می‌تواند در جنبه‌های مختلف زندگی افراد تجلی پیدا کند. یکی لباس‌های متفاوت می‌پوشد، دیگری به تغییرات ظاهری روی می‌آورد و بعضی‌ها هم دوست دارند دیوایس‌های شیک و منحصر به فرد در دست بگیرند؛ خواسته‌‌هایی که همگی طی سال‌های اخیر زمینه‌ساز ظهور ده‌ها کسب و کار جدید بوده‌اند.نمایشگاه الکامپ امسال، صحنه حضور... ادامه مطلب

ستاره اول در الکامپ:‌ از خرید شارژ تا حمایت از استارتاپ‌های فین‌تک [تماشا کنید]

شرکت ستاره اول به عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه همراه اول، خدمات متنوعی را به مشترکان این شرکت ارائه می‌دهد؛ از خرید شارژ تا خدمات بیمه و خرید بلیط هواپیما. این خدمات بر بستر کد دستوری *1# و اپ «ستاره یک» ارائه می‌شوند.در نمایشگاه الکامپ به سراغ غرفه این شرکت رفتیم و با سید محمد... ادامه مطلب

گفتگو با ناخدای اجرایی ابر آروان در الکامپ ۹۸ [تماشا کنید]

در آخرین روز الکامپ، میان شلوغی‌های سالن اصلی الکام استارز، به غرفه ابر آروان رفتیم تا با «پویا پیرحسین‌لو»، ناخدای اجرایی این استارت‌آپ گفتگو کنیم. آروان در هفته جاری اولین چرخه دریافت درآمد ارزی به شکل آنلاین را پشت سر گذاشته و پیرحسین‌لو در این گفتگو جزییات دریافت درآمد ارزی را تشریح می‌کند. او البته... ادامه مطلب

هم آموز در الکامپ؛ آموزش مجازی مدیریت، کسب و کار و مهارت‌های فردی

همیشه فرصت برای آموزش حضوری فراهم نیست. برای همین است که این روزها آموزش مجازی اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده؛ این که بتوانید بدون نیاز به حضور فیزیکی در کلاس‌، مهارت‌های دلخواهتان را یاد گرفته و برای کسب هر مهارت مدرک معتبر هم دریافت کنید.«هم آموز» یکی از استارت‌آپ‌های فعال در حوزه آموزش مجازیست که در... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟