الکام استارز برای استارتاپ‌ها چه دستاوردی دارد؟

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور به عنوان برگزار کننده نمایشگاه الکامپ، امروز اعلام کرد که استارتاپ‌های متقاضی برای حضور در «الکام استارز» می‌توانند از تاریخ ۵ الی ۱۲ خرداد ماه برای حضور در این رویداد ثبت نام کنند. استارتاپ‌ها قادر به انتخاب غرفه‌های اقتصادی و اشتراکی یا غرفه‌های اختصاصی ۱۲ متری هستند که بر اساس این انتخاب از ۲۵۰ هزار تومان تا یک میلیون ۶۸۰ هزار تومان برای آنها هزینه خواهد داشت.

اما برای استارتاپ‌های کوچک، حضور در رویدادی که استارتاپ‌های بزرگ‌تر با تبلیغات گسترده و داشتن غرفه‌های بزرگ فعالیت می‌کنند، چه دستاوردی خواهد داشت و آیا استارتاپ‌های کوچک در برابر شرکت‌های بزرگی که در این سالن حضور دارند دیده می‌شوند؟ «محمدباقر اثنی عشری»، رئیس شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در گفتگو با دیجیاتو و در پاسخ به همین پرسش می‌گوید که الکامپ یک رویداد تجاری است و بحث عدالت اجتماعی مطرح نیست:

«الکام استارز مکانی است که استارتاپ‌ها در سطح ملی دیده می‌شوند و می‌توانند مخاطبان، مشتریان یا سرمایه‌گذار خود را پیدا کنند. یا سازمان‌هایی که قادر به حمایت از آنها باشند. در واقع الکام استارز فضایی است که استارتاپ‌ها می‌توانند ایده‌های خود و کاری که می‌کنند را عرضه کنند. یکی از مسیرهای بزرگ شدن نیز این است که بتوانید دیده شوید و کارتان را عرضه کنید. الکامپ یک رویداد تجاری است و بحث عدالت اجتماعی موضوع دیگریست. استارتاپ‌هایی که حالا بزرگ شده‌اند، دو سال پیش در فضاهای اینچنینی توانسته‌اند خودشان را عرضه کرده و مخاطب یا سرمایه‌گذار پیدا کنند. این یک اتفاق تجاری است و نمی‌توان به همه به یک چشم نگاه کرد. کوچک‌ترهایی که ایده و طرح جذاب دارند خودشان سال آینده می‌توانند در مقام یک استارتاپ بزرگتر حاضر شوند. این مکانیزم اقتصاد است.»

در سال‌های اخیر سالن الکام استارز گل سرسبر الکامپ بوده و همین موضوع سبب شده تا شرکت‌هایی که از حالت استارتاپ خارج شده و حالا یک کسب‌وکار نسبتاً بزرگ هستند نیز در آن حضور داشته باشند. اثنی عشری اشاره می‌کند که جذابیت الکام استارز به حدی بالاست که حتی برخی شرکت‌های قدیمی و بانک‌ها نیز برای حضور در آن ابراز تمایل کرده‌اند؛ حتی کسب‌وکارهای میلیاردی که امروز مدعی یونیکورن شدن هستند هم در الکام استارز حضور دارند: «کنار هم بودن استارتاپ‌های کوچک و کسب‌وکارهای بزرگ برای دو طرف، بازی برد برد است چرا که استارتاپ‌ها نیز می‌توانند از تجربیات بزرگ‌ترها استفاده کنند.»

«مهدی حیدری»، مدیر اجرایی الکامپ بیست و چهارم نیز با اثنی عشری هم عقیده است و حضور استارتاپ‌های کوچک در کنار کسب‌وکارهای بزرگ را یک مزیت می‌داند. او در گفتگو با دیجیاتو می‌گوید: «حضور در این نمایشگاه استارتاپی، باعث می‌شود تا افراد بتوانند مسیر خود را در این راه بهتر انتخاب کنند. قرارگیری استارتاپ‌های کوچک در کنار کسب‌وکارهای بزرگ و شرکت‌های تجاری می‌تواند سبب ایجاد دستاورد و تحول فکری برای استارتاپ‌ها شود.»

مدیر اجرایی الکامپ از سوی دیگر عنوان می‌کند که حضور استارتاپ‌های کوچک در کنار هم،‌ باعث می‌شود تا اگر شخص ایده‌ای در ذهنش دارد و تا کنون از حباب خود خارج نشده، بتواند با افراد مانند خودش آشنا شود، حتی افرادی که ایده مشابهی داشته‌اند و آن را عملیاتی هم کرده‌اند: «چنین حضوری در کنار هم، می‌تواند به افراد کمک کند تا مسیرشان را به شکلی روشن‌تر انتخاب کنند؛ یا ایده‌شان را فراموش کنند یا به دنبال ایجاد شرایط دیگری باشند.»

الکام استارز در سه سال اخیر رشد جهشی داشته؛ به صورتی که در سال اول تنها ۸۰ استارتاپ و در سال گذشته بیش از ۴۵۰ استارتاپ در الکام استارز حضور داشتند. رئیس شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در خصوص اولویت بندی استارتاپ‌ها برای حضور در این دوره‌ی الکام استارز به دیجیاتو می‌گوید:

«سعی می‌کنیم به تمام افرادی که مایل به حضور هستند فضا بدهیم. اما باید این را پذیرفت که استارتاپ‌هایی می‌توانند حاضر باشند که از کالا یا سرویس قابل عرضه‌ای برخوردار باشند. در حال حاضر دو سالن برای الکام استارز در نظر گرفته شده که در صورت استقبال، می‌توانیم دو سالن دیگر را نیز به این قسمت اختصاص دهیم. نمی‌خواهیم صرفاً تعداد استارتاپ‌ها را بالا ببریم و کیفیت استارتاپ‌هایی که در الکامپ حاضر می‌شوند مهم‌تر است.»

از سوی دیگر مدیر اجرایی الکامپ بیست و چهارم نیز در خصوص اولویت بندی حضور استارتاپ‌ها می‌گوید: «امسال سعی می‌کنیم حداکثر جذب را داشته باشیم و بتوانیم یک سالن دیگر نیز به الکام استارز اضافه کنیم و در کنار سالن ۷ و ۸، سالن ۱۰ را هم برای اینکار اختصاص دهیم. فیلتری وجود ندارد اما در هر نمایشگاهی، محدودیت‌هایی هست. در حال حاضر فضایی ۵ هزار متری برای استارتاپ‌ها در نظر گرفته شده و حضور در این فضا بر اساس اولویت ثبت نام انجام می‌شود.»

مدیر اجرایی الکامپ پیش‌بینی می‌کند که حدود ۶۰۰ استارتاپ امسال برای حضور در الکام استارز ثبت نام خواهند کرد که در نهایت حدود ۶۰ درصد از آنها قادر به حضور در نمایشگاه خواهند شد.

مطالب مرتبط

دیجی کالا، کافه بازار، تپسی، فیلیمو و شیپور در تابستان وارد بورس می‌شوند

«فرهاد دژپسند» وزیر اقتصاد و دارایی در جلسه‌ای با حضور مدیران پنج شرکت بزرگ اینترنتی ایران شامل دیجی کالا، کافه بازار، تپسی، فیلیمو و شیپور از همکاری برای عرضه سهام این شرکت‌ها به بورس خبر داد. به گفته وزیر اقتصاد، در مرحله نخست سهام اولین شرکت بزرگ اینترنتی ایران در هفته اول مردادماه سال جاری عرضه... ادامه مطلب

یک کارشناس بازار سرمایه: شرکت‌های فناوری آینده بورس ایران را در دست می‌گیرند

ورود استارتاپ‌ها به بورس جزو اخبار مهم این روزهای اکوسیستم استارتاپی ایران است و به نظر می‌رسد که تا پایان تابستان حداقل یکی دو مورد از این شرکت‌ها توسط تابلوهای فرابورس وارد بازار سرمایه شوند. با این وجود به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاری روی استارتاپ‌ها جنس متفاوتی از سایر شرکت‌های حاضر در بورس مانند شرکت‌های... ادامه مطلب

این آنتن برای استارتاپ‌ها زنده نیست: آنچه درباره تعامل صداوسیما و استارتاپ‌‌ها نمی‌دانید

با شیوع ویروس کرونا و بحرانی که در کشور پیش آمد، برخی استارتاپ‌ها توانستند به مردم در این شرایط کمک کنند و خدمات خودشان را بهتر و کاربردی‌تر به آنها ارائه کنند اما سنگ اندازی در برابر این کسب‌وکارهای نوپا در این شرایط هم ادامه داشت و این بار آن طرف ماجرا سازمان بزرگی به... ادامه مطلب

دبیر اجرایی الکامپ: امکان برگزاری رویداد آنلاین در کنار نمایشگاه فیزیکی وجود دارد

دبیر اجرایی الکامپ خبر می‌دهد که امکان برگزاری آنلاین رویداد الکامپ در کنار برگزاری آن به صورت فیزیکی وجود دارد ولی اینکه این رویداد به طور کلی آنلاین برگزار شود، مساله‌ای نیست که شرکت‌ها با آن چندان موافق باشند.«رضا حیدری» در پاسخ به این سوال دیجیاتو که آیا اساسا بهتر نبود الکامپ امسال به طور کلی به... ادامه مطلب

سرویس کسب درآمد از آپارات متحول می‌شود: چرخش تمرکز به سوی تولیدکنندگان محتوا

آپارات اعلام می‌کند که نحوه درآمدزایی تولیدکنندگان ویدیو را متحول ‌می‌کند. از زمان تاسیس تاکنون، این جدی‌ترین تلاش از سوی بزرگ‌ترین پلتفرم اشتراک ویدیو در ایران است تا تولیدکنندگان ویدیو را با خود همراه کند. با شرایط جدید آپارات، بین ۵۰ تا ۷۰ درصد از سود حاصل از نمایش تبلیغات، به تولیدکننده آن ویدیو خواهد... ادامه مطلب

مرکز فناوری سامسونگ امیرکبیر چگونه استارتاپ‌ها را پذیرش می‌کند؟

کار کردن روی ایده‌های استارتاپی همواره یکی از چالش‌برانگیز‌ترین کارهاست. حالا تصور کنید ایده شما در حوزه بهداشت و سلامت، آموزش، محیط زیست و آب و انرژی است. همان طور که می‌دانید جذب سرمایه برای این ایده‌ها کار چندان ساده‌ای نیست و احتمالا چند راه بیشتر پیش رو ندارید: یا اینکه بخشی از سهامتان را... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟