فضانورد ناسا از دستشویی رفتن در فضا می گوید

فضانورد ناسا از دستشویی رفتن در فضا می گوید

«پگی ویتسون» فضانورد ناسا، هر بار که اسم سفر به فضا می‌آید با چشمان اشک آلود اعلام می‌کند که به علت پروسه‌ی آزار دهنده‌ی دستشویی رفتن در فضا ، هیچ وقت به فضا باز نخواهد گشت. رییس قبلی ایستگاه فضایی بین المللی تا به حال ۶۶۵ روز را در فضا سپری کرده که هیچ فردی از ایالات متحده‌ی آمریکا نتوانسته به این دستاورد نزدیک شود.

او همیشه اعلام کرده از حضور در فضا، خاطره‌های زیبایی دارد و تقریباً از تمامی جهات این ماموریت‌ها، رضایت وی را برانگیخته است. او باور دارد که بخشی از یک عملیات اکتشافی بودن، جذابیت‌های زیادی برایش داشته و از حضور در این ماموریت‌ها احساس خرسندی داشته است اما وی هیچ وقت نتوانسته که با دستشویی رفتن در فضا کنار بیاید.

البته توالت رفتن در ایستگاه فضایی بین المللی به اندازه‌ی استفاده از پوشک‌های آلمانی مخصوص ماموریت‌های طولانی فضانورد‌ها، سخت و آزاردهنده نیست اما توالت ۱۹ هزار دلاری روسی تعبیه شده در این ایستگاه هم یک توالت درجه یک به شمار نمی‌رود.

به گفته‌ی رییس سابق ایستگاه فضایی بین المللی ادرار کردن در فضا کار بسیار سختی نیست چرا که فضانوردان از یک قیف استفاده می‌کنند که قابلیت مکش دارد و قادر است به راحتی مایعات را جمع اوری کند. ادرار جمع شده در این دستگاه، یک روند تصفیه ۸ روزه را سپری کرده و پس از تصفیه به صورت آب سالم در آمده و مجدداً استفاده می شود. با این حال سخت‌ترین و آزاردهنده ترین قسمت از سفر در فضا به گفته‌ی ویتسون، بخش دیگر دستشویی رفتن است. ساکنین ایستگاه فضایی بین المللی مجبورند که با استفاده از فن مکنده دستشویی کنند و مدفوعشان در کیسه‌های پلاستیکی جمع می‌شود تا مجدداً به زمین باز گردانده شود. از نظر ویتسون سخت‌ترین مرحله از دستشویی رفتن، پوشیدن دستکش و جمع آوری مدفوع در یک بسته‌ی پلاستیکی است.

در ایستگاه فضایی بین المللی، این نوع ضایعات انسانی در ظرف های پلاستیکی یا فلزی نگه داری می شوند و بعد از پر شدن این ظروف، فضانوردان آنها را در یک وسیله روسی به نام Progress بار کرده و از ایستگاه آزادش می کنند و اجازه می دهند که روی زمین سقوط کند. این دستگاه نیز در حین ورود به جو زمین در کنار دیگر ضایعات و زباله های تولید شده در ایستگاه در نتیجه افزایش حرارت می سوزد.

 

تماشا کنید: پیتزا پارتی در ایستگاه فضایی بین المللی

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato