درگذشت تد دابنی هم موسس آتاری در 80 سالگی

صنعت گیم به تازگی یکی از افراد تأثیر گذار خود را از دست داد. «تد دابنی»، هم-بنیانگذار آتاری در ۵ خرداد ماه در سن ۸۰ سالگی در گذشت.

دابنی زمانی که سرباز نیروی دریایی آمریکا بود درباره الکترونیک آموخت و پس از ترک ارتش در «Bank of America» و اچ پی در زمینه فناوری مشغول شد. یکی از اتفاقاتی که سرنوشت آتی او را رقم زد، پیوستن به کمپانی «Ampex» در سال ۱۹۶۹ بود که زمینه کسب تجربه در حوزه فناوری نمایشگرها و نیز آشنایی او با «نولان بوشنل» را فراهم کرد.

درگذشت تد دانبی

این دو قصد داشتند یک پیتزا فروشی تأسیس کنند و در آن بازی های کامپیوتری سکه ای قرار دهند. دابنی در کنار بوشنل پس از تأسیس «Syzygy»، در سال ۱۹۷۲ آتاری را پایه گذاری کردند. آتاری در ادامه بازی «Pong» را عرضه کرد که بدل به اولین بازی ویدیوی موفق این کمپانی شد.

دابنی بعدها در همان دهه ۷۰ با بوشنل در زمینه تصمیمات مدیریتی به مشکل برخورد و راه خود را از آتاری جدا کرد. در ادامه او در کمپانی هایی از جمله فوجیتسو مشغول به کار شد.

دابنی اخیراً به سرطان مری مبتلا شده بود و از درمان خودداری کرده بود. بدون شک می توان گفت که تد دابنی نقشی اساسی در بازار بازی های ویدیویی داشت.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟