نظریه تازه محققان، بشر را به کشف حیات فرازمینی در سیاره مریخ نزدیک‌تر می‌کند

نظریه تازه محققان، بشر را به کشف حیات فرازمینی در سیاره مریخ نزدیک‌تر می‌کند

اگرچه سیاره مریخ همچون سیاره ای بی جان و عاری از سکنه به نظر می رسد، اما میلیاردها سال پیش سطح آن آکنده از آب های روان بوده است؛ که می تواند به تشکیل حیات ابتدایی و میکروسکوپی منجر شود. حالا محققان در پژوهش تازه خود به بررسی این موضوع پرداخته که کدام نوع از سنگ های موجود در سیاره سرخ می توانند حاوی بقایای فسیل شده این میکروب ها باشند.

محققان دانشگاه ادینبرگ اسکاتلند، آزمایشگاه Jet Propulsion ناسا، دانشگاه براون، انستیتو تکنولوژی کالیفرنیا و انستیتوی تکنولوژی ماساچوست (MIT) به صورت مشترک به بررسی ابعاد این موضوع پرداخته اند و به نتایجی رسیده اند که می تواند دانش ما از حیات فرازمینی را بسط دهد.

سیاره مریخ

این محققان دریافته اند که سنگ های رسوبی -که از گِل و رس فشرده شده به وجود می آیند- «بهترین جا برای گشتن به دنبال نشانه های فسیلی از حیات هستند». این موضوع به آن خاطر است که سنگ های موجود در بستر دریاچه های باستانی سیاره مریخ، بین 3 الی 4 میلیارد سال پیش شکل گرفته اند. علاوه بر این، چنین سنگ هایی از نظر فلز و دی اکسید سیلیسیم بسیار غنی هستند که هردو به حفظ فسیل ها در طول زمان کمک می کنند.

دانشمندان عقیده دارند اگر سنگ های رسوبی و فسیلی در مریخ وجود داشته باشند، به احتمال زیاد دست نخورده تر از فسیل های زمینی با طول عمری مشابه باقی مانده اند. این بدان خاطر است که برخلاف سیاره ما، در مریخ خبری از حرکت صفحات تکتونیکی نیست که می توانند سنگ های باستانی را در طولانی مدت شخم بزنند.

در هر صورت امید می رود که این کشف تازه بتواند در نهایت به تشخیص محل فرود و محل جستجو در ماموریت های مریخی آتی کمک کند. یکی از این ماموریت ها، Mars 2020 ناسا است که به صورت خاص به جستجو برای حیات مریخی خواهد پرداخت.


تماشا کنید: تست موفقیت آمیز چتر غول پیکر فضاپیمای ExoMars برای فرود روی سیاره مریخ

نظرات ۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.