دیجیاتو خبرنگار استخدام می‌کند

سقط جنین در فضا بسیار زیاد خواهد بود؛ هشدار تازه دانشمندان

سقط جنین در مریخ آنطور که پژوهشگران اخیرا اعلام داشته اند به خاطر مشکلات عدیده ای نظیر حجم بالای تشعشعات بسیار فراتر از آمار ثبت شده در زمین خواهد بود و این مساله می تواند ادامه یافتن نسل بشر را به شدت تهدید کند.

همین حالا که این مطلب را می خوانید ایلان ماسک و بسیاری بزرگان صنعت هوا و فضای دنیا با تیم های متخصص خود مشغول کار هستند تا ایده تبدیل کردن مریخ به سکونتگاه برای بشریت را به واقعیت بدل نمایند و به طور همزمان کارشناسان نیز بررسی های لازم برای تولید مثل انسان در سیاره سرخ را مورد بررسی قرار می دهند.

این گروه از کارشناسان باور دارند که تولید مثل در مریخ با مشکلات عمده ای روبرو خواهد بود و هشدار داده اند که به خاطر جو خاص این سیاره احتمالا فرایندهای اولیه و ابتدایی تولید مثل کاربردی نخواهند بود و با نرخ بسیار بالای سقط جنین روبرو خواهیم بود.

سقط جنین در فضا

کونراد زوسیک از دانشمندان علوم شناختی دانشگاه فناوری اطلاعات و مدیریت لهستان در Rzezow و مولف ارشد مقاله ای که در همین رابطه در نشریه Futures منتشر شده در این باره می گوید:

هم اکنون مریخ به عنوان سکونتگاه بعدی انسان پس از زمین مورد بررسی قرار دارد اما متاسفانه این کار با چالش های بزرگی در حوزه های مختلف روبرو خواهد بود که از تکنولوژی سفر به فضا گرفته تا حوزه پزشکی، بیولوژیکی، اجتماعی و اخلاقی را شامل می شود.

باورمان این است که تولید مثل انسان در سکونتگاه های مریخی برای موفقیت دراز مدت بشر در فضا امری ضروری خواهد بود. با این حال اما تیم تحقیق به این نتیجه رسید که فرایندهای تولید مثل در شرایط فضا ممکن است نتیجه بخش نباشند و یکی از اصلی ترین موانع پیش رو در این محیط نیز قطعا سطح بالای تشعشعات است.

از آنجایی که جو مریخ ضخامت اندکی دارد پرتوهای کیهانی در آن تهدید به مراتب بزرگ تری برای انسان های ساکن روی سطح آن و جنین هر موجود زنده دیگر به حساب می آیند.

میزان پرتوهای موجود در جو مریخ شش برابر میزان سالانه این تشعشعات در زمین است

میزان پرتوهای موجود در جو مریخ شش برابر میزان سالانه این تشعشعات در زمین است و این مساله می تواند به بروز تغییرات شتاب یافته در انسان ها منتهی شود و تغییرات مرگباری را در جنین انسان به وجود آورد خصوصا آنکه نخستین گروه از انسان هایی که به مریخ سفر میکنند حجم بالاتری از پرتورهای کیهانی را در طول سفرشان دریافت می کنند.

سقط جنین در فضا - تغییرات بدن انسان

طبق بررسی های انجام گرفته تشعشعات کیهانی برای افراد بزرگسال و خصوصا گامت ها، یاخته های در حال رشد و جنین ها بسیار زیان آورند و می توانند منجر به سقط جنین با تناوب بالا در فضا شوند. همین حالا نیز در زمره پرخطر ترین تهدیدات علیه سلامتی فضانوردان به شمار میروند.

یکی دیگر از مسائل مهم سطح متفاوت جاذبه در مریخ است که به مراتب کمتر از چیزی است که ما در زمین تجربه می کنیم. پژوهش هایی که اخیرا توسط ناسا انجام شده نیز حاکی از آن است که حضور طولانی مدت در مدار می تواند باعث از دست رفتن تراکم استخوانی شود و سطح مایعات چشمی و نخاعی فضانوردان را کاهش داده و حتی منجر به تضعیف بینایی آنها شود.

یکی دیگر از فاکتورهای مهم نرخ بالای استرس و شرایط دشوار روانی است که به احتمال زیاد ساکنان مریخ با آن دست و پنجه نرم خواهند کرد. رژیم غذایی عاری از مواد مغذی لازم برای بدن هم از دیگر عوامل موثری است که می تواند باروری و تولید مثل ساکنان مریخ را تحت تاثیر قرار دهد چراکه در این سیاره به احتمال زیاد بدن بسیاری از مواد مغذی مورد نیازش را دریافت نخواهد کرد.

تیم محققان دست اندرکار این پژوهش اعلام داشته اند که در نتیجه وجود همین علائم به احتمال زیاد با نرخ بالای سقط جنین در فضا روبرو خواهیم بود. با این حال اما دانشمندان ابراز امیدواری کرده اند که به لطف انجام تحقیقات بیشتر تمامی این موانع از پیش رو برداشته شوند. صرف تولید یک انسان سالم در فضایی خارج از زمین به خودی خودی نشان دهنده توانمندی های انسان است و می تواند شاخص خوبی برای اثبات قابلیت های بشر در کشف موفقیت آمیز جهان باشد.

شاید به خواندن این مطالب علاقمند باشید:

منبع:
dailymail
برچسب ها

مطالب مرتبط

نقص فنی مریخ نورد کنجکاوی، دانشمندان ناسا را نگران کرده است

مریخ نورد «کنجکاوی» چهار سال قبل روی سیاره سرخ فرود آمد تا به ما نشان دهد آیا شبیه ترین عضو منظومه شمسی به زمین، نشانه ای از حیات در خود دارد یا خیر. برای پاسخ به این سؤال، این ربات به حفاری و نمونه برداری از صخره ها و آنالیز شیمیایی ترکیبات به دست آمده... ادامه مطلب

کاوشگر کنجکاوی از محدوده های بالقوه حاوی آب در مریخ عکسبرداری خواهد کرد

دانشمندان پیشتر نشانه هایی دال بر وجود آب مایع روی مریخ کشف کرده بودند، حالا، آنها می خواهند نگاه نزدیک تری به این نشانه ها داشته باشند. طبق اعلام ناسا، قرار است که کاوشگر کنجکاوی خطوط شیب دار تکرار شونده (همان رگه هایی که در بالا می بینید) در اطراف دهانه Gale مریخ را مورد بررسی... ادامه مطلب

مزایده یادگاری های نیل آرمسترانگ از سفر به ماه

نیل آرمسترانگ، اولین انسانی که گفته می شود قدم روی ماه گذاشت، چند سوغاتی را در سفر تاریخی اش از زمین به ماه برد که از آن جمله میتوان به پرچم آمریکا، پرچم اتحادیه اروپا، پرچم ایالت های مختلف آمریکا و چندین مدال اشاره کرد که صرفا در اختیار فضانوردان ناسا قرار داشتند.وی همچنین دوربینی... ادامه مطلب

فرود موفق کاوشگر اینسایت در مریخ پس از "۷ دقیقه هراس"

کاوشگر « اینسایت» ناسا پس از ۶ ماه سفر و پیمودن مسیری طولانی در نهایت با موفقیت روی سطح سیاره مریخ فرود آمد.این کاوشگر هشتمین فرود موفق ناسا روی سیاره سرخ را رقم زده و طی ماموریتی دو ساله اطلاعات بیشتری را از لایه های زیرین مریخ کسب کرده و میزان فعالیت این سیاره مشخص... ادامه مطلب

وقفه در برنامه موشکی پوتین به خاطر احتمال انفجار راکت جدید روسیه

دانشمندان ایراد فنی بزرگی در موتور‌های موشک فضایی جدید و پرچمدار روسیه پیدا کردند که موجب می‌شود احتمال انفجار آن به شدت بالا رود. بدین ترتیب در برنامه موشکی پوتین وقفه افتاده است.کشور روسیه چند وقتی است که در حال توسعه‌ی موشک آنگارا A5 است تا آن را جایگزین راکت‌ سنگین پروتون M کند.به همین... ادامه مطلب

باکتری‌های بیماری زا در ایستگاه فضایی بین المللی جاخوش کرده‌اند؟

محققان اخیراً نمونه‌هایی از باکتری‌ در ایستگاه فضایی بین المللی کشف کرده‌اند که در برابر برخی آنتی بیوتیک‌ها از خود مقاومت نشان می‌دهند. این مسئله نشان می‌دهد که هیچ محلی حتی فضا هم نمی تواند عاری از باکتری باشد.البته پژوهشگران باور دارند که این باکتری‌ها هنوز هیچ فضانوردی را مریض نکرده‌اند اما ممکن است در... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x