خداحافظی با آلاینده های پر سر و صدا؛ شماره گذاری موتورسیکلت‎‌‌های کاربراتوری متوقف می شود

قرار است موتور سیکلت‎‌‌ های کاربراتوری ازین به بعد وارد و پلاک نشوند تا کم‌کم رد سیاه رنگ‌شان در آسمان تهران کمرنگ شود.

«محمد خادم منصوری» رئیس اتحادیه فروشندگان موتورسیکلت و دوچرخه تهران، امروز خبر از عدم واردات و پلاک نشدن موتور سیکلت‎‌‌ های کاربراتوری در تهران و افت قیمت آن در بازار خبر داد. خادم به شهروندان توصیه کرد از موتورهای انژکتوری و برقی استفاده کنند:

«موتورهای انژکتوری و برقی جایگزین موتور سیکلت‎‌‌ های کاربراتوری شده‌اند و موتورهای کاربراتوری به دلیل ایجاد آلودگی دیگر پلاک نمی‌شوند.»

آلودگی هوا مهم‌ترین آسیب تردد موتورسیکلت‌هاست. در‌حال‌حاضر بیش‌ از  ۱۱ میلیون موتورسیکلت در کشور تردد می‌کنند. حدود 2.5 میلیون آنها موتور سیکلت‌ های کاربراتوری هستند که به‌دلیل عدم تمایل موتورسواران به دریافت معاینه‌فنی، علیرغم اجباری شدن آن، سهم آلایندگی‌ موتورسیکلت‌ ها را در کلان‌شهرها به ۳۰درصد رسانده‌اند.

موتور سیکلت‎‌‌ های کاربراتوریاز‌جمله قوانین‌ و مقررات کلیدی درخصوص کاهش آلودگی هوا، ممنوعیت شماره‌گذاری موتور سیکلت‎‌‌ های کاربراتوری و برنامه‌ریزی برای ترویج موتورسیکلت‌های برقی‌ و تولید آن در کشور است که تاکنون اقدامات جدی در این راستا صورت نگرفته بود. اما خوشبختانه خبر امروز منصوری، امید آبی شدن آسمان تهران را به وجود آورد.

همچنین براساس آخرین آمار اعلام‌شده در ۱۰ سال گذشته ۵۵هزار نفر از فوتی‌های تصادفات رانندگی، راکبان موتورسیکلت‌ها بودند.

در سال ۴ هزار موتورسوار جان خود را در حوادث رانندگی از دست داده‌اند یعنی در هر‌ روز ۱۵ نفر. این در حالی است که از ۱۱ میلیون موتورسوار، تنها ۳۰۰هزار نفر بیمه‌نامه دارند.

بنابراین استفاده از موتورسیکلت‌ها به دلیل آلایندگی بالا، شرایط فیزیکی آسیب‌پذیر، عدم فرهنگ‌سازی برای رانندگی موتورسوار و رعایت نکردن مقررات راهنمایی‌ و‌ رانندگی و تجهیزات ایمنی مانند کلاه ایمنی؛ نتیجه‌ای جز افزایش آلودگی هوا و تلفات سوانح رانندگی ندارد.

موتور سیکلت‎‌‌ های کاربراتوریشاید به همین دلایل باشد که بیشتر کشورها سعی در جایگزین کردن دوچرخه و موتورهای برقی دارند که آلودگی و خطر کمتری نسبت به موتورسیکلت‌ها دارد. موضوعی که رئیس اتحادیه فروشندگان موتورسیکلت و دوچرخه تهران هم به آن اشاره کرد:

«دنیا برای کاهش آلودگی هوا به سمت استفاده از موتورهای برقی در حال حرکت است و ما نیز به دنبال فرهنگ سازی استفاده از موتورهای برقی هستیم اما مشکلی که وجود دارد بالا بودن قیمت موتورهای برقی و نداشتن خدمات پس از فروش مطلوب است که امید داریم این مشکلات مرتفع شود.»

بر اساس آخرین اخبار به دلیل نوسانات نرخ ارز، قیمت موتورسیکلت ۲۵ درصد، قیمت دوچرخه ۱۰ درصد افزایش قیمت داشته است.

همچنین در حوزه دوچرخه بیش از ۹۰ درصد کالاها وارداتی هستند و تنها ۱۰ درصد مونتاژ در داخل کشور صورت می‌گیرد و بیشتر کالاها از کشورهای چین و تایوان وارد می‌شود. اما در بخش موتورسیکلت تنها موتور آن وارداتی است و بقیه قطعات آن در داخل تولید و عرضه می‌شود.

مطالب مرتبط

قوانین سخت گیرانه چین در برابر تولید اتومبیل های متکی بر سوخت فسیلی

مقامات کشور چین اخیراً اعلام کرده اند تولیدکنندگان که به دنبال تولید اتومبیل های متکی بر سوخت فسیلی هستند باید ابتدا با تولید اتومبیل هایی با با کمترین میزان آلودگی یا آلودگی صفر به امتیاز لازم دست پیدا کنند و سپس فعالیت هایشان را ادامه دهند. این قانون جدید تمام خودرو سازانی که بیش از... ادامه مطلب

نرخ خرید مجوز طرح ترافیک اعلام شد؛ پرداخت جریمه برای تردد یک ساعته به صرفه است

شلوغی بی حد و اندازه مرکز شهر و تشدید مشکل ترافیک و آلودگی هوا، دلیل اصلی تعیین محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد در پایتخت بوده است. مطالعات زیادی در مورد تاثیر و نتیجه این طرح نیز انجام شده که البته نتایج منتاقضی را به دنبال داشته است. به هرحال این طرح همچنان اجرا می... ادامه مطلب

آخرین اطلاعات از پرونده تقلب دیزلی فولکس واگن؛ چالش بزرگترین خودروساز جهان ادامه دارد

در سپتامبر سال ۲۰۱۵ شرکت فولکس واگن توسط آژانس حفاظت محیط زیست آمریکا متهم به نقض قانون هوایی پاک و انجام تقلب در تست تشخیص دهنده آلایندگی در ۱۱ میلیون خودرو شد. این کمپانی بعدها با پذیرش این اتفاق اقرار کرد که در هزاران خودروی دیزلی خود دستگاه‌های نصب کرده است که می توانند در تست... ادامه مطلب

ممنوعیت تردد خودروهای قدیمی در روزهای کاری، راهکار جدید پاریس برای مقابله با آلودگی هوا

با جدی شدن مشکل آلودگی هوا در کلان شهرها، دولت ها برای کاهش این آلودگی از راهکارهای مختلف که شامل محدودیت تردد خودروها یا قوانین سخت گیرانه برای خودروسازها و ... می شود استفاده می کنند. حال نوبت شهر پاریس است که قوانین خود را برای کاهش آلودگی هوا بروز رسانی کند. شهرداری پاریس تصمیم گرفته... ادامه مطلب

جریمه در انتظار خودروهای فاقد معاینه فنی؛ اجرای مجدد طرح L.E.Z از اول آبان

پیشتر در مورد اجرای طرح کاهش منطقه ای آلودگی هوا (L.E.Z) و اجرای ناگهانی آن از اول مهرماه در تهران نوشته بودیم، پس از آنکه اجرای ناگهانی این طرح منجر به ایجاد صف های طولانی و جریمه برخی رانندگان بدون اطلاع قبلی شد، مسئولین اجرای این قانون را متوقف کردند. حالا خبر می رسد که از... ادامه مطلب

پورشه متهم تازه تقلب زیست محیطی؛ بررسی پرونده آلایندگی خودروهای دیزلی ادامه دارد

در سپتامبر سال ۲۰۱۵ شرکت فولکس واگن توسط آژانس حفاظت محیط زیست آمریکا متهم به نقض قانون هوایی پاک و انجام تقلب در آزمون های تشخیص دهنده آلایندگی در ۱۱ میلیون خودرو شد. این رسوایی خودروساز آلمانی به دیزل گیت معروف شد و ابعاد گسترده ای را به خود اختصاص داد. اما حالا با گذشت نزدیک... ادامه مطلب

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x